Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Zprávy z jaderné energetiky - 15.11.2019

18.11.2019

Jednou větou

V Dukovanech všechny čtyři bloky na nominálním výkonu

V Temelíně jsou oba bloky v provozu

OBK na návštěvě v ŠJS..

Personální změny v MAAE, WANO a Nuvia

Z domova:Češi pojedou jednat do Bruselu o novém jaderném bloku. Nový blok Jaderné elektrárny Dukovany se začne stavět v roce 2029, dokončen bude v roce 2036.

Ze světa: Kanadský Saskatchewan zahrnuje SMR do plánů rozvoje. Spouštění Olkiuoto 3 EPR, se zpožďuje díky kontrolám. Stavba budovy pro tokamak ITER je dokončena.
James Lovelok zveřejnil svoji novou vizi lidstva.

Provoz EDU

1. blok –100%

2. blok –100%

3. blok - 100%

4. blok - 100 % 

Výroba letos 12 324  GWh

 

Provoz ETE

1. blok- výkon 1067  MWe, výroba 6 590  GWh

2. blok– výkon 1099 MWe,výroba 6 949  GWh

 

OBK při JE Dukovany na návštěvě ve Škodě jaderné strojírenství

Občanská bezpečnostní komise při JE Dukovany v rámci svého projektu zvyšování odborných znalostí členů OBK navštívila ve dnech 14. a 15. listopadu závod Škoda Jaderné Strojírenství (ŠJS) v Plzni. První den jsme se potkali v závodě na Bolevci s generálním ředitelem Vladimírem Poklopem, který nám v krátkosti představil ŠJS, její výrobní program a aktuální stav podniku. Po tomto úvodu jsme navštívili výrobní prostory, ve kterých probíhá výroba pohonů regulačních systémů reaktorů VVER 440 a VVER 1000. Viděli jsme také výrobu a laserové svařování vnitřních košů pro kontejnery na použité jaderné palivo a výrobu částí palivových elementů pro jaderné palivo fy Westinghouse. 

Druhý den jsme navštívili tzv. Reaktorovou halu v hlavním areálu Škodovky v Plzni. Tato hala byla vybudována v sedmdesátých letech a měla sloužit k výrobě reaktorových kompletů VVER. Celkem se vyrobilo 23 reaktorových nádob včetně vnitro rektorových částí. Reaktory pro V2 v Bohunicích, JE Mochovce, JE Dukovany, JE Pakš i JE Temelín i nedostavěné Beleně a Žarnovce. Měli jsme také možnost vidět jednu z reaktorových nádob určenou pro JE Žarnoviec v Polsku, která však již na lokalitu nedojela a je stále ve Škodovce k dispozici.

Program výroby reaktorů byl zastaven a Škodovka se přeorientovala na  přesnou strojírenskou výrobu velkých výrobků. Zejména na výrobu kontejnerů pro použité palivo z VVER 440 a VVER 1000 pro ČEZ. Jsou zde také vyráběny kontejnery pro použité palivo z litevských reaktorů RBMK. Další částí výrobního programu jsou vnitro reaktorové části pro reaktory EPR společnosti AREVA respektive EdF.

Vidět výrobu kontejnerů je skutečně impozantní. Olbřímí výkovky se v reaktorové hale obrábějí, svařují, žíhají a znovu obrábějí až do konečného lakování a expedice. Tloušťka stěny kontejneru je 400 mm a těleso kontejneru je automatem svařeno ze dvou kusů a následně obráběno a vystrojeno košem držícím vyhořelé palivo ve správné geometrii, osazeno polyetylenovým neutronovým stíněním a také víkem s několikastupňovým těsněním.  Výsledný výrobek je transportní a skladovací kontejner Castor.

Osobně jsem byl mile překvapen vysokou úrovní pořádku ve všech výrobních prostorech, takový profesionální pracovní poklid a zejména ochotou pracovníků odpovědět s hrdostí škodováka na konkrétní dotazy a celkovou pozitivní atmosféru. Firemní pravidla nedovolují fotografování a tak přináším jen obrázek jednoho z finálních výrobků v meziskladu VJP v Dukovanech.

Na závěr jen konstatování řemeslo ve škodovce pokračuje úspěšně dál a nepochybně ŠJS se zapojí i do výstavby nového bloku v EDU. Jen aby to netrvalo dlouho.

 

Kalendář akcí - nezapomeňte

  • Seminář OBK EDU 28. 11. 2019 Valeč -  více na hlavní stránce webu
  • Kolokvium s vládním zmocněncem Jaroslavem Mílem, FJFI Břehová, 4. 12. 2019
  • All for Power Conference 2019 Praha, 9. a 10. prosinec 2019, www.afpc2019.com
  • SMR 2020 – Praha 13.2.2020

 

Personální změny

Nový prezident WANO

Novým prezidentem Světové asociace jaderných operátorů (WANO) se stává hlavní inspektor akciové společnosti Rosenergoatom (součást divize Elektrické energie společnosti ROSATOM) Nikolaj Sorokin.
Nový prezident WANO byl zvolen na mimořádné valné hromadě svolané v rámci 15. valného shromáždění v Londýně
Účastníci zasedání hlasovali pro Nikolay Sorokina, zástupce generálního ředitele a hlavního inspektora v Rosenergoatom JSC, který nahradí stávajícího prezidenta WANO Simone Rossi, generálního ředitele EDF Energy.
Klíčovými tématy diskuse na Valném shromáždění, kterých se zúčastnilo 450 vysoce postavených členů WANO a dalších průmyslových organizací, byly: vedení společnosti, podpora nových členů s ohledem na bezpečné a včasné spuštění bloku, zajištění spolehlivých a bezpečných talentů fond, průmyslové inovace a perspektivy pro mladou generaci na následujících 30 let. Znamená to, že Bienále 2021 bude organizovat WANO MC a podle všeho bude v Praze.

Novým šéfem Mezinárodní agentury pro atomovou energii byl zvolen Argentinec Grossi

Novým šéfem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) byl zvolen Argentinec Rafael Mariano Grossi. Nahradí tak nedávno zesnulého Jukiju Amana z Japonska. Informovaly o tom dnes zahraniční agentury.

Osmapadesátiletého Grossiho podpořilo 24 zemí z pětatřicetičlenné rady guvernérů MAAE, takže získal potřebnou dvoutřetinovou většinu. Jeho jmenování však ještě musí schválit Generální konference MAAE, napsala agentura Reuters.

Grossi nyní působí jako argentinský velvyslanec při MAAE. O funkci šéfa MAAE se ucházeli rovněž Marta Žiaková ze Slovenska, Cornel Feruta z Rumunska a Lassina Zerbo z Burkiny Faso.

Amano zemřel letos v červenci ve věku 72 let, organizaci vedl od roku 2009. MAAE dohlíží na civilní využívání jaderné energie ve světě. Kromě jiného také kontroluje dodržování jaderné dohody s Íránem. MAAE přišla o svého šéfa v době zvýšeného napětí kolem íránského jaderného programu.

A ještě změna na domácích pozicích v NUVIA a.s.

Od 1.11.2019 byl jmenován novým obchodním ředitelem společnosti NUVIA a.s. pan Mgr. Aleš Dokulil (+420 731 430 310, ales.dokulil@nuvia.cz), který na této pozici střídá kolegu a spolužáka Ing. Michala Kazdu, MSc.

Michal Kazda zůstává ve společnosti NUVIA  na částečný úvazek na pozici manažera rozvoje obchodu pro VaV infrastruktury (ESS, ITER).

 

Z domova

Češi pojedou jednat do Bruselu o novém jaderném bloku

06. 11. 2019 , ČTK: Česká delegace pojede na konci listopadu jednat do Bruselu o stavbě nového jaderného bloku v ČR. Tématem budou například podmínky pro schválení plánovaného zdroje Evropskou komisí, takzvanou notifikaci. Na mezinárodní jaderné konferenci NERS 2019 v Praze to řekl Tomáš Martanovič z odboru jaderné energetiky ministerstva průmyslu a obchodu.

"Je otázkou, jak dlouho bude tento proces trvat. Jde o jednu z věcí, kterou doufáme, že se dozvíme," uvedl Martanovič. Listopadová jednání podle něj povedou týmy vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla a náměstka ministra průmyslu a obchodu Reného Neděly. Evropská komise bude plánovaný český jaderný zdroj zkoumat především z hlediska možné nedovolené veřejné podpory od státu.

 

Nový blok Jaderné elektrárny Dukovany se začne stavět v roce 2029, dokončen bude v roce 2036.

Haló noviny  15.11.2019:  Na tiskové konferenci po jednání vládního výboru pro jadernou energetiku to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něho jde o plán, který také počítá s tím, že územní rozhodnutí pro stavbu bude vydáno v roce 2021 a dodavatel bloku bude vybrán do konce roku 2022.
»Jádro je čistý zdroj, nemá emise a v tomto směru já tento názor, který je objektivní, prosazuji i v Bruselu,« uvedl předseda vlády. Na plány ČR rozšířit současné jaderné elektrárny si u Evropské komise stěžuje rakouská spolková země Horní Rakousy. V říjnu se na ni obrátila s požadavkem, aby je prověřila. Podle Babiše by mohla ČR využít v argumentaci téma změny klimatu. »Je to dobrá chvíle, abychom v Evropě za to bojovali. Samozřejmě některým státům se nebude líbit, že chceme stavět jádro, ale jsou státy, které vyložení fungují na jádru,« uvedl Babiš po večerní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem, na které ho o jednání výboru informoval.
Přípravou stavby se budou příští týden zabývat ministři. »Budeme to v pondělí řešit na vládě, protože potřebujeme vylepšit komunikaci mezi jednotlivými resorty a analyzovat, jestli to budeme realizovat na základě zákona o veřejných
zakázkách, nebo bychom zkusili speciální zákon,« řekl novinářům s tím, že přípravy se musejí zrychlit.
Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš uvedl, že firma čeká od dodavatelů na stavbu nového dukovanského bloku až pět nabídek, z nichž každá bude mít 20 000 až 30 000 stran. »Poptávka by měla být připravena v červnu, bude mít řádově 5000 stran,« uvedl ředitel. Tendr chce podle něho ČEZ vypsat v druhé polovině příštího roku, nabídky čeká v roce 2021. Cenu nového zdroje odhadl řádově mezi 140 až 160 miliardami korun. Finální částka vzejde z výsledků výběrového řízení, sdělil Beneš.
Vypsání soutěže musí předcházet finální rozhodnutí o dodavatelském modelu. »Rámcová smlouva mezi státem a ČEZ je skoro připravena. Navazuje na ni prováděcí smlouva na první etapu, která by měla skončit závěrem výběrového řízení a uzemním rozhodnutím.

O stavbu jaderného bloku v Česku se podle dřívějších informací zajímá šest společností. Jde o ruský Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a severoamerický Westinghouse. Proti stavbě nového jaderného zdroje v ČR se dlouhodobě staví ekologičtí aktivisté. Z jaderných zdrojů se loni vyrobila asi třetina elektřiny v ČR.
Investorský model stavby nových jaderných bloků v ČR schválila vláda na začátku července. Investory nových jaderných zdrojů podle ní budou dceřiné firmy energetické společnosti ČEZ. Za určitých podmínek bude však ČEZ moci dceřinou společnost, která bude mít stavbu na starosti, předat státu.

 

Zahraniční zprávy

Kanadský Saskatchewan zahrnuje SMR do plánů rozvoje

15. listopadu 2019 WNN: Společnost SaskPower označila mezi svými cíli  snížení emisí uhlíku z výroby elektřiny a vývoj technologie malých modulárních reaktorů (SMR). Podle nových plánů by provincie mohla mít první provozované  SMR do poloviny 30. let.

Začlenění jaderné energie získávané z  malých modulárních reaktorů (SMR) do energetického mixu společnosti Saskatchewan by mohlo společnosti SaskPower umožnit vyrábět až 80% elektřiny z provincie prostřednictvím zdrojů s nulovými emisemi, pokud se kombinuje s obnovitelnými zdroji energie.

SMR jsou menší a lépe vyhovují potřebám energie Saskatchewanu ve srovnání s většími staršími reaktory a mohly by nahradit stárnoucí výrobu základní energie v provincii a poskytnout nový zdroj energie bez emisí. Aby bylo zajištěno, že SMR jsou možností pro Saskatchewanovu budoucnost moci, bude vláda Saskatchewanu spolupracovat s New Brunswick a Ontariom, aby pokračovala ve výzkumu a hodnocení SMR jako nový zdroj výroby elektřiny v Kanadě. ““

Ontario je domovem 18 z 19 provozovaných  jaderných reaktorů Kanady a jeho jaderná kapacita byla klíčem k úplnému ukončení výroby uhelné výroby v provincii do konce roku 2014. New Brunswick Energy Solutions Corporation, společný podnik založený společností New Brunswick vláda a společnost NB Power, provozovatel jaderné elektrárny Point Lepreau, loni zavázala 10 milionů CAD k vytvoření pokročilého výzkumného uskupení SMR v provincii.

 

Spouštění Olkiuoto 3 EPR, se zpožďuje díky kontrolám

 8. listopadu 2019 WNN:  Uvedení EPR Olkiluoto 3 nyní běží šest týdnů před plánovaným termínem, informovalo konsorcium Areva-Siemens  finskou společnost Teollisuuden Voima Oyj. Dodavatel má TVO poskytnout příští měsíc přepracovaný harmonogram pro spuštění závodu.

Společnost Areva-Siemens oznámila společnosti TVO, že konečné ověření mechanických, elektrických a přístrojových a řídicích systémů musí být provedeno pečlivě a na vysoké úrovni.
Podle aktualizovaného harmonogramu poskytnutého společnosti TVO v červenci dodavatel uvedl, že zavážení  paliva má začít v lednu 2020, první připojení k rozvodné síti se má uskutečnit v dubnu 2020 a zahájení pravidelné výroby elektřiny by mělo proběhnout v červenci 2020.
Konsorcium dodavatelů zařízení OL3 - Areva GmbH, Areva NP SAS a Siemens AG - staví blok OL 3 na základě smlouvy na klíč s pevnou cenou. Mají společnou odpovědnost za smluvní závazky až do konce záruční doby jednotky.
Konsorcium zahájilo výstavbu Olkiluoto 3 v roce 2005. Dokončení reaktoru bylo původně naplánováno na rok 2009, ale projekt měl různá zpoždění a neúspěchy.

Stavba budovy pro tokamak ITER je dokončena
8. listopadu 2019 WNA:  Byly dokončeny stavební práce na budově, v níž bude umístěn fúzní zařízení Mezinárodního termonukleárního experimentálního reaktoru (ITER) v Cadarache v jihovýchodní Francii. Poslední beton byl včera nalit do horní části komplexu Tokamak, což znamená, že nyní lze nainstalovat kovový rám jeho střechy.

Evropská domácí agentura organizace Iter Organisation, Fusion for Energy (F4E), v prosinci 2012 zadala kontrakt s francouzsko-španělským konsorciem VFR vedený Vinci kontraktem ve výši 230 milionů EUR (305 milionů USD). Hlavní zakázka v oblasti stavebnictví zahrnovala projektování a výstavbu 11 budov a skladovacích prostor v areálu, včetně komplexu Tokamak a montážní budovy ITER.
Tokamak Complex - měřící 80 metrů na výšku, 120 metrů na šířku a 73 metrů na šířku - nejenže pojme tokamak ITER, ale také více než 30 různých systémů zařízení pro provoz stroje. Stavba budovy bude vyžadovat 16 000 tun výztuže, 150 000 metrů krychlových betonu a 7500 tun oceli.
Základy komplexu Tokamak - jaderné konstrukce z vyztuženého betonu podporovaného na aseismických izolátorech - byly dokončeny v srpnu 2014. Od té doby pokročily práce na betonových stěnách a podlahách stavby. Desítky tisíc zabudovaných desek byly zality do betonu podlah, stěn a stropů budovy, aby bylo zajištěno ukotvení systémů a zařízení.
Konsorcium VFR je vedeno Vinci prostřednictvím dceřiných společností Vinci Construction Grands Projets, Vinci Construction France a Dodin Campenon Bernard. Zahrnuje také Razel-Bec z Francie a Ferrovial ve Španělsku.

ITER bude 500 MW tokamakové fúzní zařízení (vyžadující příkon 50 MW) určené k prokázání proveditelnosti fúze jako velkého a bezuhlíkového zdroje energie. Evropská unie přispívá téměř polovinou nákladů na její výstavbu, zatímco zbývajících šest členů (Čína, Indie, Japonsko, Jižní Korea, Rusko a USA) přispívá stejným dílem. Cíl pro první plazma je 2025.


Nejaderné, ale zajímavé informace

STOLETÝ VĚDEC, KTERÝ PŘEDPOVĚDĚL EKOLOGICKOU KRIZI, ZNOVU VARUJE LIDSTVO

James Lovelock, slavný britský vědec a futurolog, letos oslavil sté narozeniny. I přes svůj vysoký věk má stále co říci a nejsou to zrovna optimistické vize. Muž, který v šedesátých letech jako první vyslovil obavy z ekologické krize, ve své nové knize Novacene: The Coming Age of Hyperintelligence varuje lidstvo před nástupem umělé inteligence.

Vizionář i pragramtik

James Lovelock je vědeckým prorokem a zároveň velkým vizionářem. Zatímco se svět lidem po druhé světové válce měnil před očima a jeden vynález následoval další, on v tomto pokroku viděl nebezpečí pro ekosystém naší planety. Nemýlil se. Když západ i východ během studené války nekontrolovatelně zbrojil a jaderný konflikt byl na spadnutí, on viděl v jaderné energetice budoucnost.

Jako vědec dal o sobě poprvé vědět v roce 1945, když v prestižním časopise Nature publikoval článek o Petriho miskách. O něco později vynalezl detektor elektronového záchytu, který dokázal zachytit nepatrné stopy znečišťujících látek, mezi nimiž byly i pesticidy, což pobídlo mnoho vědců k otočení se směrem k přírodě. Teprve tehdy jsme si začali uvědomovat, že nejsme až takovými pány nad přírodou, jak se některým mohlo zdát.

Lovelock se ale laické veřejnosti nejvíce zapsal do paměti jako spisovatel. Ve svých knihách o teorii Gaia, která sice není vědecky uznávanou hypotézou, popsal Zemi jako samoregulující se systém. Zjednodušeně řečeno, Země je jakýsi superorganismus, který v rámci zachování podmínek k životu sám nevědomě reguluje dění na svém povrchu. Aby byla stabilita zachována, některé druhy likviduje, jiné tvoří. Podle Lovelocka lidé tuto stabilitu narušují a je jen otázkou času, kdy Gaia zasáhne. Autor v několika knihách nejprve lidstvo varoval, navrhoval řešení, jak zastavit ekologickou krizi, až nakonec dospěl k závěru, že už jsme překročili pomyslnou hranici, za níž se nedá vrátit zpět.

Od teorie Gaia až po věk superinteligence

Lovelockovy teze se částečně naplnily. Klimatická krize přišla, otepluje se stále rychleji a Lovelock na to naposledy reagoval v roce 2009 v knize Mizející tvář Gaii – Poslední varování. Deníku The Guardian tehdy řekl, že kvůli horkému klimatu vyhyne do roku 2100 80 % lidí. Ti, kteří přežijí, zůstanou v Arktidě, kde bude klima přijatelné.

Nyní ale vědec obrací svoji pozornost na další fenomén, ve kterém vidí hrozbu pro lidstvo. Jeho představa je opět chmurná. V nové knize Novacene: The Coming Age of Hyperintelligence, která zatím nebyla přeložena do češtiny, popisuje konec 300 000 let dlouhé lidské éry. Novacene je nový věk, kdy lidský druh sice není odsouzen k životu kolem severního pólu, ale stane se obětí svého vlastního výtvoru. Technologie nám přerostou přes hlavu a postupem času se pro umělou inteligenci staneme dělníky. Nebudeme moci konkurovat kyborgům schopným myslet 10 000krát rychleji než my, ale přesto nevyhyneme. Proč?

Novacene totiž není žádným protipólem teorie Gaia. Naopak, je s ní v naprostém souladu. Toho, že Země je jakýmsi způsobem naživu, si bude vědoma i superinteligence budoucnosti, a proto s ní bude muset nějak spolupracovat. I stroje budou muset zajistit pokračování života na planetě, a právě proto lidstvo nevyhyne. Člověk přežije, ale pro stroje bude pouhým hloupým tvorem zajišťujícím udržitelné teploty na planetě. Budeme tak dělníky umělé inteligence i samotné Gaie. Něco jako mravenci, po kterých dnes šlapeme, když se procházíme v lese.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany