Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Zprávy z jaderné energetiky - 15. prosinec 2017

15.12.2017

Jednou větou

V Dukovanech jsou v provozu všechny čtyři bloky na plném výkonu.

V ETE byl v pátek 8. 12. odstaven 1. blok do tříměsíční odstávky, blok 2. je na plném výkonu.

Z domova:  ATMEA představila svůj projekt pro EDU 5

Ze světa: Japonský  FBR Monju je trvale odstaven, Rosatom zahájil výstavbu JE Akkuyu v Turecku. ITER dosáhl další milník.  Zavážení paliva na JE Leningrad II/1 bylo zahájeno. Podmínky  přípravy kontraktu pro Egyptskou JE byly podepsány. Britská studie ceny SMR je na světě

Provoz EDU

1. Blok –100%  505 MW

2. Blok - 100%, 503 MW

3. Blok - 100%  553  MW

4. Blok – 100% 503 MW

Provoz v souladu s Limity a podmínkami.  Celková výroba letos 11 030 GWh

 

Provoz ETE

1. Blok odstávka do března 2018, 8 853 GWh

2. Blok 100%, 1093 MWe, celková výroba letos 7160 GWh

 

Nejbližší konference a setkání

-          25.1 2018 – ZAT Zákaznický den, Příbram https://feedbotzatckdjxn.blob.core.windows.net/public/webchat.html

-          SMR 2018  15.2. 2018 Praha    http://malereaktory.cz/

 

Z domova

V Třebíči představila Atmea projekt možné dostavby Dukovan

ČTK 14. 12.:Projekt na stavbu nových bloků jaderné elektrárny představila podnikatelům i zástupcům obcí společnost Atmea. Jde o společný podnik francouzské Arevy a japonské Mitsubishi Heavy Industries (MHI).
V regionu se tak představila čtvrtá z šesti firem, které o stavbu nových jaderných bloků v ČR předběžně projevily zájem.
Další kulatý stůl se možná uskuteční v lednu, řekl ČTK předseda pořádajícího sdružení Energetické Třebíčsko Vítězslav Jonáš. "Děláme to proto, abychom se seznámili s projekty, které nabízí potenciální dodavatelé do Dukovan," vysvětlil. Setkání podle něj mohou pomoci lokálním průmyslovým firmám, aby včas nastartovaly spolupráci s případnými dodavateli nových dukovanských reaktorů.
Už loni jednali v regionu zástupci ruského Rosatomu, tento rok následovaly korejská firma Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) a čínská China General Nuclear (CGN). Po Novém roce podle Jonáše možná ještě přijedou zástupci Westinghouse Electric Company. Podle dřívějších údajů je mezi šesti zájemci o stavbu reaktorů v ČR ještě Electricité de France (EDF).
Se stavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách počítá Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR. Prioritou je podle dřívějších vyjádření politiků stavba nového bloku ve starších Dukovanech, kde by podle dosavadních předpokladů měly být dosavadní bloky odstavovány od roku 2035.
Nedávno začalo zkoumání dopadu dostavby Dukovan na životní prostředí. Vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller dnes v Třebíči řekl, že by bylo třeba, aby nová vláda co nejdřív rozhodla o investorovi nového dukovanského bloku a způsobu financování. Podle něj by bylo nejlépe, aby tato rozhodnutí padla v první polovině příštího roku.
Společnost Atmea vznikla před deseti lety, sídlí v Paříži. Její prezident Benoit Blassel uvedl, že v ní dvě významné jaderné firmy spojily síly s cílem vytvořit reaktor nové generace. Jde o reaktor Atmea1 s elektrickým výkonem do 1200 megawattů, který chce firma nabídnout pro dostavbu Dukovan.
Energetické Třebíčsko zastupuje zájmy obcí i firem z regionu směřující k udržení provozu jaderné elektrárny. Tlačí na to, aby byl nový blok Dukovan dokončen kolem roku 2035, kdy by podle dosavadních předpokladů měla firma ČEZ začít odstavovat nynější bloky. Uzavření elektrárny bez náhrady by podle sdružení region významně hospodářsky poškodilo.

Ze zahraničí

Japonský Monju  je trvale odstaven

13 Dec (NucNet): Japonská atomová agentura (The Japan Atomic Energy Agency) požádala MAAE aby reaktor Moju byl trvale zařazen do kategorie odstavené.  Demontáž a likvidace  má být ukončena cca 2043  s rozpočtem 3,2 mld USD. Monju je experimentální typ rychlého reaktoru chlazeného sodíkem  poprvé kritický v roce 1994. Dosahoval výkonu 280 MWe. V roce 2010 byl odstaven.

Rosatom potvrdil zahájení výstavby JE Akkuyu v Turecku

11 Dec (NucNet):  Malá oslava se uskutečnila 10.12. u příležitosti zahájeni výstavby JE Akkuyu v Turecku. Zatím je vystaveno omezení stavební povolení od Turkish Atomic Energy Authority (TAEK). Plná výstavbová licence se očekává v březnu 2018. To bude také zahájení betonování (tzv. first concrete). Na lokalitě  Akkuyu v oblasti Mersin na jižním pobřeží Středozemního moře staví Rosatom 4 bloky VVER 1200. Rozpočet stavby je 20 mld € a první blok by měl být spouštěn kolem roku 2023. Turecké firmy realizují na stavbě cca 30 – 40/ výstavbových prací

ITER dosáhl další milník

11 December 2017 WNA: Výstavba fúzního reaktoru ITER v Cadarachi na jihu Francie je nyní hotova z 50 %. Výstavba začala v roce  2010 a první plasma má být k dispozici v roce 2025.Na projektu ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor) se podílí sedm států a představuje zařízení na jadernou fůzi, která by měla být „samo udržitelná a produkovat více energie než do bude pro iniciaci a udržení plasma. Na projektu ITER se podílí i CV Řež a s ním i třebíčská Nuvia, která vyrobila a dodala unikátní zařízení na testování komponent primární stěny toroidní nádoby ITER.

 
Zavážení paliva na JE Leningrad II/1 bylo zahájeno

11 December 2017 WNA: Zahájení zavážky kompletu 163 palivových elementů pro JE Leningradská II/1 bylo zahájeno 8. prosince. Spouštění tohoto VVER 1200 MWe bloku je plánováno na začátek příštího roku. Zavážení má být dokončeno do konce roku a „východ na MKV” a první kritičnost v prvních dnech 2018.Nyní je na lokalitě Leningradské JE v Sosnovém Boru v provozu 4 bloky RBMK 1000 MWe spouštěných v letech  1974 - 1980. Leningradská II má mít v koncovém stavu čtyři bloky VVER 1200 MWe.

Podmínky  přípravy kontraktu pro Egyptskou JE byly podepsány

11 December 2017 WNA: GŘ Rosatomu A. Lichačev a Egyptský ministr energetiky M. Shaker podepsali 11. 12. podmínky pro přípravu kontraktu na výstavbu jaderné elektrárny se čtyřmi bloky VVER 1200 MWe. Smlouva byla podepsána za přítomnosti prezidenta Putina  a prezidenta Abdel Fattah El Sisi.  Lokalita egyptské elektrárny bude El Dabaa, v oblasti Matrouh na pobřeží Středozemního moře. Součástí podmínek je i dodávka jaderného paliva. Podepsané podmínky dohody zahrnují i státem garantovanou půjčku ve výši 25 mld USD. Hodnota celého projektu se pohybuje kolem 30 mld. USD. První blok ze čtyř by měl být v provozu v roce 2026 říká Rosatom.

Britská studie ceny SMR je na světě

8 Dec (NucNet):  Studie konzultační společnost Atkins připravilo základní studii odhadu cen pro  SMR (Malé modulární reaktory). Sekci Strategie, obchodu a energetiky. Předpoklady pro tzv. první odhad ceny (FOAK- first-of-a-kind ) říkají, že cena SMR srovnatelného výkonu v Anglii kolem roku 2030 bude o 30% vyšší než cena velkého jaderného bloku, ale bude o 7% nižší než odpovídající off shore větrný park a ve srovnáním s plynovou turbínou bude  v pásmu – 16 - +3 %. Autoři však podotýkají, že doba výstavby SMR může být výrazně kratší než doba výstavby velkého bloku, což může přispět výrazně ke snížení celkových výrobních nákladů. SMR budou mít v období 2017. 2040 významný dopad do ekonomiky země, protože mohou přinést zaměstnanost cca 800 pracovník míst ročně a zvýšení obratu v dodavatelském řetězci.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany