Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Zprávy z jaderné energetiky - 16. září 2016

19.9.2016

JE Dukovany

1. Blok 100 %

2. Blok 87% provoz na tzv. výkonový efekt před koncem kampaně. V pátek 16. 9. ve 12 hod. se blok začal odstavovat a práce na odstávce, která potrvá 180 dni (do 11.3. 2017) začnou 17.9.

3. Blok odstávka 147. den, režim 6, palivo v reaktoru 

Odstávka je od 22. dubna. Kromě výměny pětiny jaderného paliva za čerstvé se dokončují rozpracované investice, a také loni zahájené kontroly svarů.

4. Blok 100%

Provoz v souladu s Limity a podmínkami.  Celková výroba 7935 GWh.

 

JE Temelín

informace k datu 14.9.

Druhý blok je vychlazen, práce běží naplno. Obnovit výrobu elektřiny by měla temelínská dvojka na přelomu září a října.

Důvodem odstavení druhého bloku byla revize systému těsnění ložiskových stojanů turbíny. Z kontrol provedených po rozebrání zařízení vyplynula i příčina. Tou byla malá vůle v několika olejových vložkách. Vůli budou zvětšovat o 0,3 mm. Úprava proběhne na speciálním stroji ve výrobním závodě v Plzni. Segmenty těsnění ložiskových stojanů byly odvezeny k provedení úprav výrobcem. 

Funkčnost těsnících vložek porušena nebyla. To znamená, že nové vložky byly těsné, k úniku oleje nedošlo. Důležité je jejich nastavení, které se pohybuje v setinách milimetrů. Musí být dostatečně blízko k rotoru, aby nedošlo k úniku oleje, na druhou stranu musí mít vůli vůči rotoru, aby nedocházelo ke kontaktu.

Vedle toho probíhají další kontroly a úpravy pomocných systémů v sekundární (nejaderné) části elektrárny. K přenosové soustavě by blok měl být připojen na přelomu září a října.

Na prvním bloku pokračuje plánovaná odstávka pro výměnu paliva. Aktuálně běží 19. den odstávky. Z reaktoru je vyvezeno palivo a probíhá transport kontejnerů použitým palivem do skladu. Vedle toho běží kontroly turbíny a bezpečnostních systémů.

 

Ze zahraničí

940 dní nepřetržitého provozu pro Heysham 2

16 September 2016 (WNA)

Blok 2 JE Heysham II dosáhl rekordu 940 dní nepřetržitého provozu. Blok, také nazývaný Heysham 8 (fakt nevím proč) byl v provozu od 18. února 2014. Bylo to již dříve anoncováno Vincentem de Rivazen CEO EdF Energy na symposiu WNA v Londýně. EdF ENERGY provozuje  anglickou jadernou elektrárnu Heysham.  Na lokalitě jsou instalovány čtyři bloky plynem chlazených reaktorů. U těchto typů reaktorů je možná výměna paliva za provozu, což umožnilo dosáhnout tohoto rekordu. Dosavadní rekord držel blok 7 JE Pickering v Kanadě  894-dní trvalého provozu od 26. dubna  1992  do 7. října  1994. Zde se jedná o reaktor CANDU (těžkovodní reaktor) také s kontinuální výměnou paliva za provozu.

 

Hinkley Point C dostal vládní souhlas

15 Sep (NucNet)

Britská vláda rozhodla o zahájení procesu výstavby první nové jaderné elektrárny v Hinkley Point C. Stalo se tak po zevrubné analýze projektu a jeho souvislostí. Nové dva bloky, model EPR má stavět  EDF s čínskou účastí. Poslední blok spouštěný v Anglii byl Seizwell B  1200 MWe PWR v roce 1995.

Iran a Rusko oslavilo zahájení výstavby  Bushehr II

12 September 2016 WNA

Základní kámen pro bloky 2 a 3 na lokalitě Bushehr v Iranu byl položen. Slavnostní ceremonie se zúčastnil Sergej Kirienko generální ředitel Rosatomu,  první first vice president Iranu Ishak Jahangiri, president  Atomic Energy Organization of Iran (AEOI), Ali Akbar Salehi, a  ředitel  AtomStroyExport (ASE), Valery Limarenko.

 

Replika části reaktoru má pomoci potvrdit bezpečnost Beznau 1

14 September 2016 (WNA)

Společnost Axpo provozující JE Beznau oznámila, že zkoumali vyrobenou repliku prstence tlakové nádoby reaktoru JE Beznau 1. Blok je již odstaven déle než rok právě z důvodů zkoumání stavu tlakové nádoby reaktoru. JE Beznau je PWR 365 MWe v provozu od roku 1969.

 

Velká Britanie potřebuje  Hinkley Point  C pro udržení energetické bezpečnosti

12 Sep (NucNet)

Velká Británie potřebuje nové jaderné bloky, které mají nahradit současné stárnoucí bloky. Pokud se tak stane, bude zmenšena závislost na dovozu elektrické energie a tím posílena energetická bezpečnost ostrovní země. Bylo to konstatováno na panelu  stakeholderů  EDF Energy, která provozuje britské jaderné elektrárny. Panel také konstatoval, že nikdo nedokáže předpovědět cenu elektrické energie na 30 let dopředu a že nelze odhadnout vývoj nových technologií jako jsou baterie nebo malé modulární reaktory, které také mohou významně přispět k budoucímu energetickému mixu založenému na OZE a jaderné energii.

 

 

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany