Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Zprávy z jaderné energetiky - 18. března 2016

22.3.2016

Zprávy z oblasti jaderné energetiky, tak jak je z veřejných informačních zdrojů zaznamenal předseda OBK.

JE Dukovany

  1. RB.  100%   
  2. RB:  100%.
  3. RB:  100% .
  4. RB:  Odstávka pro výměnu paliva (42. den z celkových 63), režim 7 -  vyvezené palivo z reaktoru.

ČEZ oznámil, že plánovaná odstávka bude prodloužena o cca 3 týdny. Odstávka bude asi prodloužena pro větší rozsah kontrolních prací než bylo původně předpokládáno.

Provoz EDU je  v souladu s Limitami a podmínkami pro bezpečný provoz

Za rok 2016 vyrobeno  v EDU  2 081,701  GWh.

 

JE Temelín

První blok i druhý blok jsou v provozu na plánovaném výkonu. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.

Informace o parametrech na 1. bloku dnes 16. 3. 2016 v 13:15 hodin:

  • blok je na plánovaném výkonu
  • výkon turbogenerátoru – 1087 MWe
  • výroba elektřiny od začátku roku: 1 926 710 MWh

Informace o parametrech na 2. bloku dnes 16. 3. 2016 v 13:15 hodin:

  • blok je na plánovaném výkonu
  • výkon turbogenerátoru – 1096 MWe
  • výroba elektřiny od začátku roku: 1 976 858 MWh

 

Konference

NUSIM 2016 – pravidelná konference České a Slovenské nukleární společnosti bude letos na Slovensku v Častej Papierničke, 20.-21. dubna 2016

Dny teplárenství a energetiky -  přijďte 26. – 27. 4. 2016 do Kongresového výstavního a společenského centra ALDIS v Hradci Králové a zúčastněte se v pořadí již 22. ročníku konference s doprovodnou výstavou v roce. Pojďme společně oslavit 25. výročí Teplárenského sdružení České republiky.         

 

Z domova

Slavětice mohou odmítnout elektrárnu

Mladá fronta DNES  Hana Jakubcová  12.3.2016
Ve Slavěticích, vesnici nejblíže Jaderné elektrárně Dukovany, se schyluje k něčemu, co je pro nezasvěcené okolí obrovským překvapením. Desátého dubna se tam uskuteční obecní referendum. V něm lidé mají podle organizátorů říct, zda vůbec chtějí rozšíření elektrárny o pátý blok. Hlasování vyvolal místní sedlák a opoziční zastupitel Antonín Kovář (KDU-ČSL) s několika příznivci. Hrají tak trochu proti všem.
On sám ale stojí na svém. Říká, že lidé mají strach vystoupit z anonymity a postavit se veřejně proti zájmům firmy ČEZ a státu. „Pořád se všude prezentuje, jak tady nikdo není proti, jak všichni chceme, aby jaderná elektrárna fungovala dál. Ale nás samotných se na to nikdo neptá, přitom našim barákům to bude nejblíž. Za hodinu a půl jsem posbíral 98 hlasů, aby se dalo referendum ze zákona vypsat. Potřeboval jsem jich přitom jen pětapadesát,“ dodal Kovář.
Starosta René Moravec s místostarostou Mojmírem Cabejškem (oba Hasiči Slavětice) nic nechtějí předem komentovat.
Někteří další říkají, že jde o osamocený boj Antonína Kováře, kterému se nedaří být už několikáté volební období starostou.
„Bohužel si jaderku bere jako rukojmí,“ reagoval například Vladimír Měrka, předseda Energoregionu 2020, jenž sdružuje více než stovku obcí ve dvacetikilometrovém havarijním pásmu jaderného zařízení.
Upozornil, že jde čistě o vnitřní politický boj ve slavětickém zastupitelstvu a že jsou na místě jiné otázky: jaký vliv vůbec bude mít nový blok na život lidí v obci a zda bude zařízení bezpečné. „A na ty umějí odpovědět jen odborníci, bude k tomu beseda,“ uvedl Měrka.
Stejně reagoval i starosta sousední vsi Dukovany Miroslav Křišťál. „Celou dobu tu bojujeme za dostavbu Dukovan. U nás nejenže nikdo neiniciuje stejné referendum, u nás se mě na to nikdo ani neptal. Lidé jsou rádi, že mají práci. A řada obyvatel včetně sedláků v okolí si už přišla soukromě na pěkné peníze, když se vykupovala půda pro další rozvoj elektrárny. Skokově stoupla cena z šesti korun za metr čtvereční na 123 korun,“ narazil na další faktor, který tamní lidé pocítili pozitivně, aniž ještě vůbec někdo vyřkl, že se bude elektrárna rozšiřovat.
„Každopádně nevím, co bude výsledkem referenda, protože otázky jsou formulované nejednoznačně,“ připojil jiný detail. Text podle něj není stručný a jasný. Otázky jsou sepsané složitě.
V posledních komunálních volbách byl nejúspěšnějším slavětickým kandidátem právě lidovec Antonín Kovář. Dostal nejvíc preferenčních hlasů, jeho strana jich obdržela skoro 45 procent. Jenže blok dalších čtyř uskupení se spojil a proti Kovářovi a jeho lidem utvořil koalici. Ta je nyní ve vedení obce, má pět z devíti zastupitelů. Kovář neskrývá, že mu to vadí.
A neskrývá, že mu hodně vadí i to, jak se nakládá s více než dvěma miliony korun, které má ročně obec z toho, že leží u elektrárny.
Nový jaderný blok elektrárny je plánovaný směrem k obci Slavětice západně od stávajících zařízení. „Má být v katastru Rouchovan a Dukovan. Ve slavětickém katastru by neměl stát. K nejbližšímu domu ve Slavěticích by to bylo necelé dva kilometry,“ řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.
Pro firmu ČEZ podle Bezděka nebude výsledek referenda závazným stanoviskem. „Nebude mít vliv na přípravné činnosti, bude probíhat dál. Samotná otázka, zda se bude, nebo nebude stavět, bude teprve zodpovězena. A bude ještě spousta jiných možností, kde se nejen Slavětice, ale každý občan, organizace nebo společnost nejen z ČR budou moci vyjádřit. A všechny tyto otázky budou muset být vypořádány a řešeny,“ vysvětlil mluvčí.
„Pokud by se stavělo, znamenalo by to výraznou spolupráci s lidmi ze Slavětic. Řešil by se vliv na životní prostředí, což děláme i bez referenda,“ dodal Bezděk.
Antonín Kovář má ale pochybnosti. Naráží na fakt, že obec má už v těsném sousedství obrovskou rozvodnu elektřiny. S další výstavbou by podle jeho názoru byla ves doslova obklíčená technologickými zařízeními.

Fakta
Otázky v referendu

1. otázka: Souhlasíte se stavbou trvalého úložiště jaderného odpadu a nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany na katastru Slavětic nebo v bezprostřední blízkosti obce bez připomínek?
2. otázka: Souhlasíte se stavbou nových bloků elektrárny na katastru Slavětic nebo v bezprostřední blízkosti obce v případě, že vláda ČR bude dostatečně kompenzovat zhoršení životních podmínek občanů Slavětic?

 

 

Informace ze zahraničí

Americké jaderné reaktory byly v roce 2015 rekordně bezpečné a spolehlivé

18 Mar (NucNet):  

Podle  celosvětové asociace provozovatelů jaderných elektráren WANO (World Association of Nuclear Operators (Wano)  a amerického institutu INPO  (Institute of Nuclear Power Operations a NEI (Nuclear Energy Institute) dosáhlo 99 amerických jaderných reaktorů nejlepších bezpečnostních a spolehlivostních výsledků v hostorii. Stav se poměřuje sérií bezpečnostních a spolehlivostních ukazatelů. Například ukazatel využitelnosti bloků (capability factor) dosáhl mediánu (střední hodnota) 92,2 procenta, Spolehlivost bezpečnostních systému (Safety Systém performance) byla 98 %.  Významný pokles byl v ukazatelích bezpečnosti práce  (Industrial Safety Rate) a také ukazatel SCRAM (Bezpečnsotní automatické rychlé odstavení reaktoru) dosáhla plánovaných hodnot.

K systému hodnocení a ukazatelům se někdy v budoucnu vrátím, zatím jsou k dispozici svodné hodnoty za rok 2014 ( http://www.wano.info/en-gb/library/performanceindicators).

 

Čínský export jaderných reaktorů

17 Mar (NucNet):

Dvě největší společnosti  čínské energetiky , China General Nuclear Power Corporation (CGN)  a China National Nuclear Corporation (CNNC) vytvořily Joint venture společnost pro export čínských reaktorů generace 3.   Hualong  One. Čína plánuje výstavbu na 30 těchto reaktorů v zahraničí do  roku 2030.

 

Velká Britanie připravuje výstavbu  SMR

16 Mar (NucNet):

Britská vláda oznámila soutěž na stanovení přínosu tzv. Malých modulárních reaktorů (Small Modular Reactors – SMR). Odstartovala tak proces výstavby jednoho z prvních SMR na světě . Vláda připravuje vyhlášení harmonogramu a postupu (Road map) k podpoře SMR jako cesty na udržení a zvýšení jaderného know how ve Velké Britanii. Vláda uvolnila na program návratu mezi světovou jadernou špičku právě pomocí SMR částku 500 M liber.

 

Nová poptávka v Turecku

16 Mar (NucNet):  

Turecko připravuje další výběrový proces na dodávku třetí turecké jaderné elektrárny o výkonu cca 5000 MWe. Tender by měl být spuštěn příští rok a měl by být ve výši 22 mld USD.

 

EDF  vyjednává o další státní podpoře pro  Hinkley Point C

14 Mar (NucNet):

EDF pozastavilo projekt výstavby JE  Hinkley Point C ve Velké Británii dokud nedostane další podporu tohoto projektu od francouzské EDF. EDF připravuje výstavbu společně s Čínskou společností China General Nuclear Power (CGN), která vlastní 33,5 % projektu (cca 8 mld €).

Šéf EDF Mr. Lévy připomněl, že projekt Hinkley Point C předpokládá zahájení výstavby (první beton) v roce 2019. Termín umožňuje EDF se plně věnovat projektům Flamanville 3 a Tianshan v Číně.

 

 

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany