Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Zprávy z jaderné energetiky - 18. červenec 2014

18.7.2014

Zprávy z oblasti jaderné energetiky, tak jak je z veřejných informačních zdrojů zaznamenal předseda OBK.

EDU

Všechny  bloky  EDU  pracují na plném výkonu. Spolehlivý provoz.

Výroba  k 18. 7.2014    8 566,191 GWh

 

Diskuse dostavba EDU nebo ETE pokračuje na nejvyšší úrovni

 

Dukovany potřebují nový blok, řekl  ministr J. Mládek.

Jeden z plánovaných nových jaderných bloků by mohl vzniknout v Jaderné elektrárně Dukovany. Po středeční návštěvě premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) to uvedl jeho stranický kolega ministr Jan Mládek.

„Zdá se být téměř konsensus, asi se už nevrátíme k výstavbě obou bloků v Temelíně, ale spíše to vypadá, že by byl jeden blok v Temelíně a jeden blok v Dukovanech," řekl Mládek.  „Rádi bychom zachovali lokalitu v Dukovanech jako jadernou elektrárnu,” řekl Mládek. Dukovany nyní žádají o povolení k provozu do roku2025 avláda počítá i s dalším prodloužením až do roku 2035, do kdy by měl být nový reaktor hotov.

Jak upřesnil mluvčí Dukovan Petr Spilka, první blok má povolení pouze do konce roku 2015, druhý blok do roku 2016, třetí a čtvrtý blok shodně do konce 2017. „Důležitý je hlavně ten první blok, který nastaví podmínky, pak už půjdeme po vyšlapané cestě,” řekl Spilka.

Dostavba Temelína nejasná

Odmítnutí poskytnutí garance ze strany vlády vedlo ČEZ v dubnu ke zrušení tendru na dostavbu Temelína, který počítal se dvěma novými bloky.

"V tuto chvíli není rozhodnuto nic v tom smyslu, jestli to bude stavět ČEZ, nebo nějaký státní podnik, nebo joint venture, to je všechno předmětem debat," dodal ministr průmyslu.

Mládek nicméně uvedl, že stát bude jadernou energetiku rozvíjet. Na začátku příštího roku by měl být podle Sobotky připraven návrh nové Státní energetické koncepce, kterou připravují resorty průmyslu a financí. Vláda o ní bude jednat do konce letošního roku.

 

Co se stalo ve světě

 

Slovenské elektrárně na prodej

13.7. 2014 Vedení SE a.s. (Slovenské elektrárně) a ENEL  rozhodlo o zahájení procesu prodeje vlastnického podílu ENEL na společnosti SE a.s., včetně podílu na rumunské energetice. Celkově se očekává přínos kolem 4 mld €  (ENEL koupil SE za 850 mil€). Otázkou je, jak by po takovém prodeji dopadla dostavba JE Mochovce 3,4. Uvidíme, jak se bude situace dále vyvíjet.  Slovenský stát vlastní 34% společnosti SE, a.s.

 

AREVA uzavřela partnerství s technologickou universitou Bratislava

AREVA uzavřela dlouhodobou spolupráci  podle níž bude AREVA  ve spolupráci s Bratislavskou universitou připravovat experty v oblasti měření a regulace. Oblast MaR je jednou z klíčových oblastí pro provoz a údržbu jaderných zařízení.

 

Holtech buduje výzkumné centrum

US firma Holtech uvolnila 260 mil.  USD na vybudování výzkumného centra pro jaderné technologie ve státě New Jersey (USA). Centrum by mělo být v provozu za 4 roky a mělo by zaměstnávat na 400 expertů se zaměřením na jaderné technologie. Součástí centra by měly být i experimentální smyčky pro reaktory tzv. 4. generace.

 

Povolení pro restart Sendai 1, 2

WNN Daily 16 July 2014

Japonské jaderné bloky v JE Sendai dostaly principiální povolení japonského dozoru ke spuštění  po odstavení v důsledku zemětřesení a tsunami  11. března  2011. Kompletní povolení se všemi podmínkami se očekává letos v říjnu.

 

JE Bohunice  po odstávce v provozu

7. 7.2014 SE a.s.

3. blok JE Jaslovské Bohunice (SE a.s.) VVER na Slovensku byl uveden do provozu po plánované odstávce pro výměnu paliva a servisní činnosti.

 

Spolupráce v oblasti malých reaktorů

(WNA) Společnosti zabývající se vývojem malých reaktorů zahájily rozhovory s jadernými dozory USA a Velké Britanie na vytvoření společných podmínek licencováno tzv. malých modulárních reaktorů.  

 

Podíl jádra ve Španělsku téměř  20 %

16 Jul (NucNet):  

Španělsko, které sice deklaruje odstupování od jaderného programu, ve svých sedmi jaderných blocích vyrobilo v roce 2013 19,7 % španělské spotřeby elektrické energie.

 

Dohoda Ukrainy a Rusko o kvalitě jaderného paliva

15 Jul (NucNet):

Ukrajinská státní společnost Energoatom a ruská firma TVEL vyrábějící a dodávající jaderné palivo podepsali nové memorandum o společném přístupu k provozování jaderných bloků s “nulovými poruchami” jaderného paliva.

 

Rosatom v Argentině ???

14 Jul (NucNet):  

Rusko a Argentina podepsali dohodu, která by mohla vést až k dodávce dvou jaderných reaktorů ruské provenience do Argentiny. Argentina provozuje dva reaktory (335 a 600 MW)  na lokalitě Atucha a Embalse. Na jaře letošního roku začala výstavba malého reaktoru CAREM na lokalitě Atucha.

  

Počasí

Do svatého Eliáše (19.7.)  i pod křovím schne, po něm ani na křoví.

Na svatou Magdalénu (22.7.)  pohoda - pro včely výhoda; a když slota - to lichota

19. červenec v pražském Klementinu - min. 9,5 °C (1786), průměr 19,0 °C (od 1961) max. 34,3 °C (2006)

 

Kalendárium – může se hodit

20. 7.1969  Apollo 11, výsadkový modul Eagle přistál na Měsící (20.7.) a  N. Armstrong  jako první člověk vystoupil na jeho povrch (21.7.)

21. 7.1931  Stanice CBS zahájila první pravidelné celotýdenní televizní vysílání

23. 7.1871  V Rakousku Uhersku zaveden – metrický systém měr a vah

23. 7.1829  William Burt si v USA patentoval psací stroj.

25. 7.1909  Louis Blériot uskutečnil první let přes kanál La Manche v letadle těžším než vzduch (z Calais do Doveru za 37 minut).

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany