Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Zprávy z jaderné energetiky - 18. listopad 2016

18.11.2016

Zprávy - jednou větou

Provoz EDU (100%, odstávka, 100%, 100%)

Provoz ETE (odstávka, 100%).  Změny v hmg odstávek ETE.

Z domova : Pozvánka na zákaznický den ZAT 19.1.2017

Ze zahraničí:  Prodej AREVA podepsán.

                       Předpověď  růstu podílu jádra na výrobě elektrické Energie do r. 2040.

                      Velká Britanie je připravena prosazovat SMR (malé modulární reaktory).  

                      Významný milník na sarkofágu Černobyl byl dosažen.

                      Japonsko Indická dohoda o spolupráci podepsána.

                      Vietnam zrušil své předchozí  plány na jadernou energetiku 

Pro více informací čtěte dále.

Provoz JE Dukovany

1. Blok 100 %

2. Blok odstávka 63 den, režim 7 – palivo vyvezeno z reaktoru. Odstávka je plánována do 11.3. 2017.  

3. Blok 100%

4. Blok 100%

Provoz v souladu s Limity a podmínkami.  Celková výroba letos  10 370  GWh

 

Provoz JE Temelín

1. Blok odstávka pro výměnu paliva a revize, letos vyrobeno 5955 GWh

2. Blok 100% výkon 1090 MWe, letos vyrobeno 4846 GWh

 

Temelín upravuje odstávky bloků - viz. samostatný příspěvek na webu v Aktualitách

 

Konference a semináře

Seminář OBK JE Dukovany  29.11. Valeč, pravidelné setkání zastupitelů, průmyslu a institucí a stavu dění v regionu JE Dukovany, více:  www.obkjedu.cz

All for Power Conference 2016, 1. a 2. 12. 2016, Clarion Congress Hotel Praha  www.afpc2016.com

Zákaznický den ZAT  19.1. 2017  https://www.youtube.com/watch?v=UXqci1QjIaU

SMR 2017,  2.2. 2017  3. ročník konference Malé modulární reaktory. Více na http://malereaktory.cz

 

Z domova

ZAT pořádá 14. Zákaznický den v lednu 2017

Příbram 15. listopad 2016

Společnost ZAT, český výrobce řídicích systémů pro energetiku a průmysl, pořádá 19. ledna 2017 už 14. Zákaznický den. „V příštím roce slavíme 55. výročí založení firmy. Hlavní motto Zákaznického dne je proto Známe A Tvoříme. Známe odráží naše zkušenosti a kompetence, Tvoříme pak naše vize a plány do budoucna,“ říká Ivo Tichý, člen představenstva ZAT a.s.

Budoucnost vidí firma především ve vývoji dalších moderních řešení svého řídicího systému SandRA, který už v současné době obsahuje prvky Průmyslu 4.0 a v rozvoji tzv. smart systémů pro různé oblasti průmyslu a infrastruktury. „Naše řídicí systémy budou ovládat energie od zdrojů přes transfer, distribuci až ke spotřebě. S pomocí inteligentních systémů budeme zpracovávat informace pro efektivní rozhodování nejenom v průmyslu ale i v nevýrobní sféře,“ upřesňuje Vladislava Česáková, členka představenstva ZAT.

Návštěvníky čekají technické novinky

Účastníky Zákaznického dne čeká v dopolední části příjemné překvapení. Odpolední blok bude opět zaměřený na odborné workshopy. Pavel Kulík, ředitel útvaru Technický rozvoj, představí technické novinky řídicího systému SandRA. V oblasti hardware půjde zejména o nové typy kompaktních stanic řady SandRA Z210, u softwaru o nové funkce návrhových nástrojů Pertinax a Projektové databáze Pertinax a nové funkčnosti v oblasti vizualizace a komunikací v řídicích systémech SandRA. Karel Stočes, ředitel divize Jaderná energetika, seznání účastníky s novými procesy pro bezpečnostní systémy SandRA Z100. Bude hovořit také o zkušenostech s nasazením RRCS, RCS, RTB v jaderné elektrárně Pakš  v Maďarsku a RRCS v jaderné elektrárně Jaslovské Bohunice. V klasické energetice se chce ZAT zaměřit zejména na rozvoj řídicích systémů a doprovodných služeb v oblasti distribuce energie a optimalizace výroby a spotřeby energií. František Kural, ředitel divize Energetika, představí aktuální novinky a rozvoj stávajících produktů. Segmentem, kterému ZAT věnuje zvýšenou pozornost, jsou řídicí systémy pro tzv. smart systémy. Jde o oblast drážních systémů, bioplynových stanic, tepláren atd. Václav Janoch, ředitel divize Smart systémy, představí vývoj technologií v oblasti IoT (internetu věcí) v kontextu Průmyslu 4.0. „Srdečně zveme na Zákaznický den nejenom naše partnery, ale i ty odborníky, které problematika řídicích systémů zajímá. Budou vám zde k dispozici také naši vývojoví pracovníci, projít si můžete i naši zkušebnu,“ uzavírá Ivo Tichý.

Společnost ZAT a.s. je nejstarší českou firmou v oboru automatizace technologických procesů s více než 50letou historií. Je uznávaným dodavatelem zejména v oborech jaderné energetiky, klasické energetiky, povrchové těžby a dopravy surovin, plynárenství, dopravy a průmyslových procesů. Firma ZAT sídlí v Příbrami a má pobočku v Plzni. Má vlastní vývoj, projekci, výrobu, instalaci i servis elektronických zařízení, řídicích systémů a jejich komponent. Je také výrobcem zdravotnických přístrojů. Firma zaměstnává cca 350 pracovníků, z nichž má 80 % středoškolské a vysokoškolské vzdělání.

 

Ze zahraničí

Prodej AREVA podepsán

16 November 2016 WNA:

Areva a EDF podepsaly 15.11. kontrakt na prodej 51 % podílu AREVA vyrábějící reaktory společnosti EdF. Nová společnost s názvem New NP má hodnotu 2,5 mld Eur. AREVA se bude nadále věnovat jen jadernému palivu. Kontrakt je v souladu s předchozími dohodami z července letošního roku.

 

Předpověď  růstu podílu jádra na výrobě elektrické energie  do r. 2040

16 Nov (NucNet):  

Podíl jádra na světové výrobě elektrické energie by podle předpovědi IEA měl do roku 2040 vzrůst z dnešních  3,960 TWh  na  6,101 TWh v 2040. Uvádí to předpověd IAE (International Energy Agency)  2016 vydaná 16.11.  

Podrobněji :  8,108 TWh z fosilních paliv (24%, pokles 67% v 2014), 6,891 TWh  pro hydro (vzrůst 20%, z 16% in 2014) a  12,992 TWh pro ostatní OZE  (38%, nárust z 6% in 2014).

 

Velká Britanie je připravena prosazovat SMR (malé modulární reaktory)

15 Nov (NucNet):

Vláda Velké Britanie je připravena vydat „road map", podle které by měla odstartovat proces vývoje malých modulárních reaktorů tak, aby mohly být v komerčním provozu do konce příští dekády (2030).

 

Významný milník na sarkofágu Černobyl byl dosažen

14 Nov (NucNet):  

Společnost Novarka je dodavatelem ve společném projektu na výstavbu nového sarkofágu nad havarovaným 4. blokem JE Černobyl (New Safe Confinement,  NSC ). Proces nasouvání  sarkofágu, který byl montován mimo havarovaný blok a je nad něj nasouván systémem 224 hydraulických válců, které na každý krok posunou konfinment o 60 cm. Proces nasouvání bude trvat 5 dní.

Projekt  s rozpočtem 1,5 mld EUR je financován ze sdružených prostředků pod záštitou EBRD. Cílem je dokonale utěsnit a oddělit havarovaný 4. blok od životního prostředí.

Rozpon oblouku je 257 m, délka 162 m a výška 108m. Celková váha oblouku je 36 000 t.  Celkově se smontovaný oblouk posouvá z místa montáže nad havarovaný 4. blok o 327 m.

 

Japonsko Indická dohoda o spolupráci podepsána

11 November 2016 WNA

Premiéři Indie a Japonska Narendra Modi a Shinzo Abe podepsali dohodu o spolupráci mezi těmito dvěma zeměmi.  Oba premiéři se shodli, že  tak  byla zahájena další etapa vzájemné spolupráce v oblasti čisté a ekonomické energie pro budoucí bezpečný svět.

Jednání o této dohodě byla zahájena v roce 2015. Indie byla dosud vylučována z mezinárodní spolupráce z důvodů nepřistoupení k dohodě o šíření jaderných technologií pro vojenské účely  - Nuclear Non-proliferation Treaty (NPT).

 

Vietnam zrušil  své předchozí plány na jadernou energetiku  

11 Nov (NucNet):

Vietnamská vláda se rozhodla zrušit své plány a záměry na budování  první jaderné elektrárny ve Vietnamu. Důvodem je ekonomika projektu. Jiné energetické zdroje jsou levnější.

Vláda teď připravuje rezoluci, která bude předložena Národnímu shromáždění  s návrhem na novou koncepci ekonomičtějšího rozvoje Vietnamské energetiky.

Národní shromáždění schválilo v roce 2009 energetickou koncepci, která počítala s výstavbou dvou jaderných elektráren (celkem 4 bloků) v centrální provincii Ninh Thuan. Jako dodavatel byl vybrán ruský Rosatom a Japonská Japan Atomic Power Company.

Předseda státní energetické Vietnamské společnosti Duong Quang Thanh prohlásil v těchto souvislostech, že jaderná energie je málo kompetitivní a není v současní době nutná. Energie z uhlí je mnohem levnější. Inu čeho se ještě dočkáme?

 

 

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany