Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Zprávy z jaderné energetiky - 19. září 2015

21.9.2015

Zprávy z oblasti jaderné energetiky, tak jak je přinášejí veřejné informační zdroje s komentářem předsedy OBK.

EDU

4. blok EDU na plném výkonu, bezpečný a stabilní provoz.  

1. blok EDU odstaven pro plánovanou odstávku.

Blok 2 a následně blok 3 byly odstaveny pro provedení komplexní kontroly vybraných heterogenních svarových spojů. Více o této nenadále kontrole říká tisková zpráva EDU a informace SUJB – viz dále. Podrobnosti k této nenadálé odstávce sdělím v příští zprávě.

Za rok 2015 bylo v EDU vyrobeno 11 224  GWh.

 

 

Z domova

 

V JE Temelín se uskuteční rozsáhlé cvičení ZÓNA 2015

Rozsáhlé cvičení ZÓNA 2015 se uskuteční v Jaderné elektrárně Temelín 22. – 24. září 2015. Cvičení organizované z ústřední úrovně se zaměřuje na zajištění krizové připravenosti ústředních správních úřadů, orgánů územní samosprávy, základních a ostatních složek integrovaného záchranného systému a dalších subjektů v případě vzniku havárie na některé z jaderných elektráren v České republice.

 

55 let projektování a Den energetiků v EGP INVEST

Společnost EGP INVEST, spol. s r.o., projektantská a inženýrská společnost se specializací především na oblast jaderné a klasické energetiky, uspořádala dne 10. 9.2015 v Uherském Brodě společenské setkání k oslavě „Dne energetiků“ s podtitulem „55 let projektování v EGP INVEST“. - viz. více info v samostatném článku.

 

 

Poznávací cesta OBK

Minulý týden se členové OBK JE Dukovany zúčastnili poznávací cesty na JE Beznau (nejstarší provozovaná JE na světě  (2x 370 MW z roku 1969/71), podzemní laboratoře  společnosti NAGRA Grimmsel v bernských alpách a výzkumného střediska CERN v Ženevě. O podrobnostech vás budu informovat v dalších zprávách (je to moc informací a moc fotek, které musím zpracovat)

 

 

 

Informace ze světa

První tři malé modulární reaktory budou v provozu do čtyř let

17 Sep (NucNet):  

Na světě je ve vývoji kolem 45 projektů tzv. Malých modulárních reaktorů (SMR). Na 59. generální konferenci MAAE bylo konstatováno (Michail Chudakov náměstek DG), že do čtyř let by mohly být v provozu tři takové reaktory. Mezi ty nejnadějnější patří KLT 40 S ruské provenience v projektu plovoucí elektrárny, čínský HTR-PM v Shidaowan  a argentinský Carem 25 na lokalitě Atucha. Více se o tom jistě dozvíme na druhém ročníku konference Malé reaktory pořádané na FJFI 12. 2. 2016.

 

Polsko chce mít jaderné reaktory do roku 2030

16 Sep (NucNet):

Polsko zamýšlí vybudovat čtyři nebo pět jaderných reaktorů do roku 2030. Oznámil to na generální konferenci MAAE ve Vídni Janusz Wlodarski. Celkový jaderný výkon by měl být 6000 MW a první jaderný blok by měl být v provozu do poloviny příštího desetiletí. Není to výzva pro české investory?

 

Japonský  Sendai-1 zahájil komerční provoz

11 Sep (NucNet):

První blok JE Sendai-1 se vrátil do režimu komerčního provozu 10. 9. v 16 hod. Tento PWR 846 MW, který je v provozu od r. 1984, byl spolu s ostatními jadernými reaktory v Japonsku odstaven po katastrofě ve Fukušimě v březnu 2011. Po provedených rekonstrukcích a zvýšení bezpečnosti byl znovu spuštěn v srpnu 2015.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany