Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Zprávy z jaderné energetiky - 2. 8.2019

6.8.2019

Jednou větou

V Dukovanech jsou v provozu bloky 1, 3 a 4. Druhý blok je v poruše pro opravu parogenerátoru. Odstávka bude trvat do půli srpna. EDU bude používat palivo třetí generace.

V Temelíně pokračuje odstávka pro výměnu paliva na bloku č. 2.

Z domova: Senátní klub STAN jednal na EDU 30.7. IaC rekonstruuje vodní potrubí chladicích věží EDU

Ze světa: Zemřel šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Japonci Jukijo Amanovi bylo 72 let. Rosatom vybírá lokalitu pro demonstrační malý jaderný reaktor. JE Flamanville 3 -  EDF oznamuje tříleté zpoždění kvůli opravám svarů. Olkiluoto čelí dalšímu zpoždění do července 2020.  Kanada zahajuje ekologické hodnocení projektu Micro Modular Reactor.  Projekt U-Battery SMR přechází do další fáze kanadského hodnocení. Uzbekistán chce provozovat druhou jadernou elektrárnu. Nový objekt ukrytí JE Černobyl 4 byl předán uživateli.

Provoz EDU

1. blok –98% výkonový efekt před koncem kampaně

2. blok – blok je odstaven do režimu 6, probíhá oprava parogenerátoru

3. blok - 100%

4. blok - 100 % 

Výroba letos 8 630 GWh

 

Odstávka 2. bloku Dukovan se asi protáhne do půlky srpna

Dukovany (Třebíčsko) 24. července (ČTK) - Odstávka druhého bloku Jaderné elektrárny Dukovany se podle nynějšího předpokladu společnosti ČEZ protáhne asi do poloviny srpna. Při náběhu tohoto bloku do provozu testy diagnostikovaly pravděpodobnou netěsnost jedné z trubiček parogenerátoru, sdělil dnes ČTK vedoucí Útvaru jaderná komunikace Petr Šuleř. Blok byl kvůli závadě odstaven 24. června, den po ukončení plánované odstávky. Zbývající tři bloky Dukovan jsou v provozu.
Plánovaná odstávka druhého dukovanského bloku spojená s výměnou pětiny jaderného paliva na čerstvé a modernizací části jeho zařízení začala 17. května. K přenosové soustavě energetici blok připojili 23. června. O den později ale zvyšování jeho výkonu přerušili, protože u jednoho z šesti parogenerátorů zjistili odchylku od očekávaných provozních parametrů. Při kontrole zařízení pak technici našli lokální zeslabení několika teplosměnných trubiček výměníku, které zaslepili. Blok začali znovu uvádět do provozu 19. července.
Během náběhu bloku však testy poukázaly na možnou drobnou netěsnost u jedné z několika tisíc trubiček teplosměnné plochy parogenerátoru. Kontroly proto budou pokračovat, uvedl dnes Šuleř. "Termín připojení (bloku) se bude odvíjet od jejich postupu a případných oprav, podle předběžných odhadů by měly být dokončeny do poloviny srpna," dodal.
Dukovanská elektrárna je v provozu od roku 1985, pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v ČR. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045

 

Dukovany získají jaderné palivo takzvané třetí generace

Praha 29. července (ČTK) - Jaderná elektrárna Dukovany získá do budoucna od firmy TVEL nové palivo takzvané třetí generace s označením RK-3+. Společnost, která patří ruské státní společnosti Rosatom a vlastník elektrárny, polostátní firma ČEZ, podepsaly dohodu o použití tohoto paliva v dukovanské elektrárně. TVEL o tom dnes informoval ČTK.
S Rusy má ČEZ v Dukovanech uzavřenou smlouvu o dodávce paliva do konce provozu nynějších bloků. TVEL dodává nyní palivo také do druhé tuzemské jaderné elektrárny v Temelíně. Rosatom patří o zájemce o stavbu nového jaderného bloku, který by měl vzniknout v Dukovanech.
Kdy by mohla začít moravská elektrárna palivo nové generace využívat, TVEL nespecifikoval. Uvedl pouze, že ještě před samotným zavezením do reaktoru bude nové palivo podrobeno náročnému licencování ze strany Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Podle ruské firmy budou využity zkušenosti s provozem analogického typu souborů ze čtvrtého bloku Kolské jaderné elektrárny na severu Ruska.
"Zásadním rozdílem palivové kazety typu RK-3+ proti předchozím generacím je vylepšená konstrukce, která zlepšuje fyzikální a hydraulické vlastnosti paliva. Nové uspořádání umožňuje mimo jiné dosahovat větších rozestupů palivových proutků, což optimalizuje poměr vody a uranu v aktivní zóně reaktoru a celkově zvyšuje efektivitu provozu jaderného paliva. Ve výsledku tak bude možné mírně prodloužit palivovou kampaň a dál optimalizovat provoz," uvedl viceprezident společnosti TVEL Alexandr Ugrjumov.
"Jaderné elektrárny fungují desítky let a v průběhu času samozřejmě prochází modernizací, protože za tak dlouhou dobu se vývoj značně posouvá a elektrárna musí držet krok s dobou. A to platí i pro toto palivo, které bude i efektivnější," řekl dnes ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Dukovanská elektrárna je v provozu od roku 1985, pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v ČR. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045. TVEL je jediným dodavatelem paliva pro ruské jaderné elektrárny. Palivem zásobuje 76 reaktorů v 15 zemích.
O stavbu jaderného bloku v Česku se podle dřívějších informací zajímá šest společností. Kromě Rosatomu jde o francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a severoamerický Westinghouse. Proti stavbě nového jaderného zdroje v ČR se dlouhodobě staví ekologové. Z jaderných zdrojů se loni vyrobila asi třetina elektřiny v ČR.

 

Provoz ETE

1. blok- výkon 1080 MWe

2. blok– odstávka pro výměnu paliva

 

Z domova

 

Senátní klub STAN jednal na EDU 30.7.

V úterý 307? jednal v JE Dukovany senátní klub STAN. Delegace byla vedená místopředsedou Senátu senátorem Janem Horníkem. Výjezdního zasedání se zúčastnilo na 13 senátorů. Akce byla organizovaná ve spolupráci s EDU senátorkou za Třebíč Hanou Žákovou. Senátoři byli seznámeni s EDU, její současností a budoucností ředitelem Milošem Štěpanovským. Měl jsem možnost představit OBK a její aktivity a výsledky práce. Senátoři se v živé diskusi zajímali o problematiku dalšího rozvoje jaderné energetiky, otázky kolem radioaktivních odpadů a nakládání s vyhořelým palivem. Senátoři také měli možnost si prohlédnout elektrárnu včetně reaktorového sálu a strojovny. Navštívili také mezisklad vyhořelého paliva.  

IaC rekonstruuje vodní potrubí chladicích věží EDU

Společnost I&C Energo uzavřela smlouvu se společností ČEZ, a.s. na veřejnou zakázku na akci „Využití chladící plochy věže určené TVD pro chlazení CCHV“. Předmětem díla je zejména úprava potrubních tras spočívající v propojení potrubí CCHV a potrubí ochozu TVD pod chladicí věží, včetně výměny armatur na potrubí TVD v jímce před chladící věží a doplnění elektrického ovládáni armatur z dozorny čerpací stanice za účelem získání možnosti elektrického ovládání armatur bypassu CCHV na rozliv TVD, které umožní pružně reagovat na změny teploty CCHV při přechodových stavech a umožní tak maximální využití potenciálu zvýšení účinnosti výroby elektrické energie. Realizace díla proběhne v JE Dukovany formou dodávky „na klíč“ včetně provedení všech nutně vyvolaných úprav a dalších požadovaných úprav na dotčených zařízeních, konstrukcích. Nově doplňované a měněné zařízení musí splňovat náročná kritéria na seismickou odolnost a kritéria daná Vyhl. SÚJB 358/2016 Sb. a je zařazeno do bezpečnostní třídy BT3. Dílo se bude realizovat v devíti dílčích celcích s plánovaným dokončením v říjnu 2022.

 

Zahraničí

Zemřel šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Japonci Jukijo Amanovi bylo 72 let

Aktuálně.cz: Zemřel šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukija Amano, bylo mu 72 let. Členské státy o tom informovala sama organizace. Japonský diplomat Amano ji vedl od roku 2009, kdy na tomto postu vystřídal Egypťana Muhammada Baradeje. Zpráva o Amanově úmrtí se objevuje v době zvýšeného napětí kolem íránského jaderného programu.

"Sekretariát MAAE s politováním a nejhlubším zármutkem oznamuje, že zemřel generální tajemník Jukija Amano," uvedl výkonný orgán této organizace OSN. Důvod úmrtí nejvyššího představitele MAAE nesdělil. Vlajka MAAE před jejím sídlem ve Vídni je vztyčena na půl žerdi.

 

Tepco vyhlásilo demontáž JE  Fukushima Daini
WNN 31. července 2019: Japonská Tokio Electric Power Company (Tepco) dnes oznámila své oficiální rozhodnutí vyřadit z provozu čtyři reaktory v jaderné elektrárně Fukušima Daini v blízkosti poškozené elektrárny Fukušima Daiichi. Společnost v červnu 2018 uvedla, že zvažuje vyřazení elektrárny z provozu ve spojení s Fukušimou Daiichim v reakci na místní požadavky o rozhodnutí o osudu lokality.

 

Fukushima Daini je je elektrárna se čtyřmi varnými (BWR) reaktory asi 11 km jižně od Fukušima Daiichi. Bloky vstoupily do komerčního provozu v letech 1982 až 1987. Ačkoli došlo k nouzové situaci, bloky  nebyly poškozeny zemětřesením v březnu 2011 a vlnou tsunami, která způsobila jadernou havárii v sousední elektrárně Fukušima Daiichi. Čtyři reaktory byly od té doby udržovány v odstaveném stavu.

 

Rosatom vybírá lokalitu pro demonstrační malý jaderný reaktor

Platts Nucleonics Week, 02.06.2019:  Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom jedná o výstavbě série malých modulárních jaderných reaktorů v zemích jako Jordánsko a Saúdská Arábie, avšak nejdříve musí tuto technologii ověřit v domácích podmínkách. Uvažuje se o některé odlehlé oblasti Ruska a rozhodnutí má padnout v blízké době. V rozhovoru pro Platts Nucleonics Week to 20. května 2019 řekl prezident společnosti Rusatom Overseas (součást Rosatomu) Jevgenij Pakermanov.

 

Portfolio projektů Rosatomu zahrnuje několik reaktorů malého výkonu a za vlajkovou loď jsou nyní považovány tlakovodní reaktory RITM-200. Tyto 50MWe reaktory se již montují na palubu nejnovějších ruských jaderných ledoborců a Pakermanov oznámil, že nyní Rosatom hodnotí několik lokalit v Rusku, kam umístí první suchozemský reaktor tohoto typu. Jednou z variant je výstavba v dole na měď a zlato Baim v Čukotském autonomním okruhu na dálném severovýchodě země.

,,Rozvoj těžby v Baimské pánvi je rozsáhlý projekt, který bude po desítky let vyžadovat udržitelný zdroj elektřiny. Ve srovnání s ostatními možnostmi zajištění dodávek energie, se SMR jeví jako velice slibná varianta," řekl Pakermanov.

Kromě toho Rusatom Overseas jedná s GHP Group o možné výstavbě SMR v dole na železnou rudu Surojam v Čeljabinské oblasti a také s Jakutskou vládou o malých reaktorech pro odlehlé osídlené oblasti.

,,Můžeme si tudíž vybírat a v blízké době plánujeme rozhodnout o tom, kde bude postaven první SMR v Rusku," řekl Pakermanov a dodal, že konečné rozhodnutí má podle očekávání padnout do konce roku a komerční provoz má být zahájen v roce 2026 nebo 2027. Během pěti nebo šesti let chce Rosatom zahájit sériovou výstavbu SMR.

Jaderné elektrárny malého výkonu s reaktory RITM-200 budou stavěny dle modulární koncepce, to znamená, že v jednom objektu se bude nacházet několik reaktorů, řekl Pakermanov.

,,V zásadě se v Rusku soustředíme na výstavbu malých elektráren minimálně se dvěma bloky, ač konkrétní projekt bude záviset na energetických potřebách daného regionu a dalších parametrech," řekl Pakermanov.

Rosatom vypracoval studie hodnotící očekávanou cenu elektřiny vyráběnou malými reaktory, avšak konkrétní čísla společnost zatím neuvádí. V závislosti na lokalitě se budou celkové náklady trochu lišit, protože například v odlehlých oblastech náklady mírně narostou kvůli složitější přepravě a kvůli provozu na permafrostu, poznamenal Pakermanov.

Jak investiční, tak provozní náklady budou závislé na umístění elektrárny. ,,Avšak již nyní můžeme říci, že tyto elektrárny budou vyrábět elektřinu za konkurenceschopnou cenu oproti dieselgenerátorům, které jsou běžným řešením pro zajištění dodávek elektřiny v odlehlých oblastech Ruska," řekl Pakermanov.

 

JE Flamanville 3 -  EDF oznamuje tříleté zpoždění kvůli opravám svarů
NucNet 26.7. Projekt francouzského státního jaderného operátora EDF na vybudování bloku s reaktorem  EPR na lokalitě  Flamanville v severní Francii,  bude kvůli problémům se svařováním zpožděn asi o tři roky.

Minulý měsíc francouzský dozor oznámil, že EdF bude muset opravit osm vadných svarů na potrubí sekundárního okruhu před zahájením spouštění JE Flamanville 3

 

Olkiluoto čelí dalšímu zpoždění do července 2020

WNN, 18. července 2019:  spouštění JE  Olkiluoto 3 ve Finsku bylo opět posunuto, tentokrát o šest měsíců do července 2020, uvedl  provozovatel a investor Teollisuuden Voima Oyj (TVO). Nový termín byl uveden v aktualizovaném harmonogramu  potvrzený dodavatelem konsorciem  Areva-Siemens.

 

Kanada zahajuje ekologické hodnocení projektu Micro Modular Reactor

WNN, 17. července 2019: Kanadská vláda vydala oznámení o zahájení posuzování vlivu na životní prostředí pro malý modulární projekt reaktoru navržený společností Global First Power (GFP) s podporou společnosti Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC) a Ontario Power Generation (OPG). Společnosti popisují tento krok jako významný „první“ pro kanadský jaderný průmysl.

 

Micro Modular Reactor má tepelný výkon  15 MWt, 5 MWe. Koncepčně jde o  vysokoteplotní plynem chlazený grafitem moderovaný reaktor.. Reaktor dokončil v lednu první fázi posuzování kanadskou komisí pro jadernou bezpečnost před udělením licence.

Pokud by byl schválen, navrhovaný projekt by sloužil jako „model pro budoucí nasazení SMR, který by mohl podpořit vzdálené průmyslové aplikace a poskytnout životaschopnou alternativu náhradě  fosilních paliv. Připravuje se výstavby demonstrační jednotky v jaderných laboratořích u Chalk River v provincii Ontario, asi 200 km severozápad Ottawy.

Podrobné informace o projektu budou k dispozici  ve studii EIA, kterou předloží Global First Power v pozdější fázi procesu posuzování projektu.

 

Projekt U-Battery SMR přechází do další fáze kanadského hodnocení
30. července 2019: Další z kanadských projektů SMR  usiluje o „licenci“. Konsorcium U-Battery vedené Urenco dokončilo první fázi výzvy kanadských jaderných laboratoří (CNL) k umístění prvního malého modulárního reaktoru (SMR) v lokalitě Chalk River. Jedná se o čtvrtého zájemce o výstavbu SMR.

Konsorcium U-Battery bylo nyní vyzváno, aby vstoupilo do fáze Due Diligence - druhého ze čtyřfázového procesu CNL - ve kterém CNL vyhodnotí navrhovaný design, zhodnotí jeho finanční životaschopnost a přezkoumá nezbytné národní požadavky na bezpečnost a integritu. Reaktor také postupuje prostřednictvím britského Programu pokročilých modulárních reaktorů.
Generální ředitel společnosti U-Battery Steve Threlfall řekl, že konsorcium bylo „krok blíž“ k založení prvotřídního SMR v řece Chalk River. "Vstupujeme do energetického sektoru v kritickém čase transformace energie v Kanadě a U-Battery má potenciál přinést významné regionální ekonomické výhody napříč Kanadou a zároveň řešit naléhavé potřeby změny klimatu," uvedl.
U-Battery je vysokoteplotní plynový chlazený mikro jaderný reaktor o výkonu 4 MWe, který bude schopen vyrábět místní energii a teplo pro různé energetické potřeby. Projekt byl zahájen společností Urenco v roce 2008 a návrh koncepce byl vyvinut University of Manchester and Dalton Institute ve Velké Británii a Technology University of Delft v Nizozemsku. Konsorcium říká, že cílem technologie, která využívá vysoce integrované palivo TRISO, je nahradit motorovou naftu čistou, bezpečnou a nákladově efektivní energií pro různé aplikace, včetně vzdálených komunit a dalších míst mimo síť, jako jsou těžební operace.
CNL si klade za cíl umístit SMR na jednom ze svých míst do roku 2026 v rámci dlouhodobé strategie, v níž se chce stát globálním centrem rozvoje SMR. Zahájil svůj postupný pozvaný proces poté, co žádost o vyjádření zájmu v roce 2017 obdržela odpovědi od 19 technologických vývojářů, kteří mají zájem o stavbu prototypu nebo demonstračního reaktoru v lokalitě CNL.
Dalšími navrhovateli zapojenými do procesu pozvání jsou StarCore Nuclear s navrhovaným vysokoteplotním plynovým reaktorem o výkonu 14 MWe; Terestrial Energy  s integrovaným reaktorem  s roztavenými solemi o 190 MWe a Global First Power s vysokoteplotním plynovým reaktorem o výkonu 5 MWe (viz předchozí info). Všichni nyní dokončili první fázi procesu, zatímco projekt Global First Power vstoupil do třetí fáze, která zahrnuje předběžné diskuse o pozemkových úpravách, řízení projektového rizika a smluvních podmínkách. Čtvrtá a závěrečná fáze realizace projektu zahrnuje výstavbu, testování, uvedení do provozu, provoz a konečné odstavení jednotky SMR.
Všechny projekty podléhají regulačním požadavkům a pozvání a hodnocení CNL jsou nezávislé na procesu udělování licencí Kanadské komise pro jadernou bezpečnost (CNSC). Společnost Global First Power předložila na začátku tohoto roku CNSC žádost o přípravu místa u řeky Chalk River, první žádosti o licenci pro SMR, kterou má obdržet kanadský regulátor. Probíhá environmentální hodnocení projektu.

 

Uzbekistán chce provozovat druhou jadernou elektrárnu

Uzbekistán se nyní rozhodl postavit 4 jaderné bloky, a ne pouze dva, jak bylo zamýšleno v minulosti, sdělil Alisher Sultanov, ministr energetiky Uzbekistánu, agentuře Kun.uz minulý týden. Ambice Uzbekistánu (zahrnout jadernou energetiku ve svém energetickém mixu) byly zveřejněny v říjnu loňského roku uzbeckým a ruským prezidentem, Shavkatem Mirziyoyevem a Vladimirem Putinem. Dvě země podepsaly dohodu o spolupráci postavit jadernou elektrárnu v republice. Nejlidnatější národ centrální Asie má jednu z nejrychleji se rozvíjejících ekonomik na světě. Světová banka předpokládá vzrůst HDP o 5 % v následujícím roce a 5,5 % v roce 2020.

 

Nový objekt ukrytí JE Černobyl 4 předán uživateli

NucNet 11 July 2019  Nové zřízení na izolaci havarovaného bloku č. 4  JE Černobyl od životního prostředí v ceně 1,5 mld Eur  bylo 10.7. 2019 předáno Ukrajině k provozu.

Slavnostní předání také znamenalo formální dokončení největšího příkladu mezinárodní spolupráce v oblasti jaderné bezpečnosti, uvedla EBRD.
Akce se zúčastnil prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyy, předseda Černobylského ochranného fondu, Hans Blix, ředitel EBRD pro Ukrajinu, východní Evropu a Kavkaz, Matteo Patrone, ředitel EBRD pro jadernou bezpečnost Balthasar Lindauer, a zástupci dárcovských zemí.
Konkrétní struktura známá jako sarkofág byla spěšně postavena kolem reaktoru číslo 4 v Černobylu v měsících po nehodě v roce 1986, aby izolovala radioaktivní zbytky havarovaného bloku  od životního prostředí. Tento sarkofág nikdy neměl v úmyslu být trvalý, v průběhu let se zhoršoval a stal se méně účinný.
Stavba nového izolačního systému  (NSC) byla zahájena na konci roku 2010. Kryt byl přesunuta na místo v listopadu 2016. Tato operace trvala 15 dní.
NSC je 108 metrů vysoká a 162 metrů dlouhá a má rozpětí 257 metrů a životnost minimálně 100 let. Struktura ve tvaru oblouku váží asi 36 000 tun. Jeho rám je obrovská příhradová konstrukce trubkových ocelových prvků, podepřená dvěma podélnými betonovými trámy.
NSC - vypadá jako obrovský hangár letadel - je projektem designu a konstrukce, který nemá v historii techniky obdoby. Nikdy předtím nebyla na tak silně kontaminovaném místě postavena taková obrovská struktura.
NSC zabrání úniku kontaminovaného materiálu ze současného úkrytu a současně ochrání sarkofág před vnějšími vlivy, jako je extrémní počasí.
EBRD uvedla, že náklady NSC ve výši 1,5 miliardy EUR byly financovány 45 dárcovskými zeměmi a institucemi. Struktura je hlavní součástí implementačního plánu pro krytí 2,1 miliardy EUR, který zahrnoval dokončení klíčových projektů v oblasti infrastruktury a bezpečnosti a zejména stabilizaci starého přístřešku a vytvoření nezbytné infrastruktury potřebné pro práci v lokalitě Černobylu.
EBRD uvedla, že poskytuje 715 mil. EUR z vlastních zdrojů na podporu černobylských projektů včetně NSC.
V červnu EBRD uvedla, že NSC podstoupí jeden rok zkušebního provozu po dokončení závěrečného testu uvedení do provozu na konci dubna 2019.


ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany