Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Zprávy z jaderné energetiky - 2. červenec 2016

3.7.2016

Zprávy z oblasti jaderné energetiky, tak jak je z veřejných informačních zdrojů zaznamenal předseda OBK.

JE Dukovany

  1. blok  100%   
  2. blok  100%
  3. blok  odstávka, 70 den, režim 7, palivo vyvezeno z reaktoru. Odstávka je plánována do 19.10.2016
  4. blok  100% 

Provoz EDU je  v souladu s Limity a podmínkami pro bezpečný provoz

Výroba  za rok 2016  5539 GWh.

 

JE Temelín

  1. blok na plánovaném výkonu (1068 MWe) celková letošní výroba 4,7 TWh
  2. blok je v odstávce pro výměnu paliva. Letos 2. blok vyrobil 4 TWh

 

 

Zahraniční informace

Areva získává  kontrakty na palivové cykly

01 July 2016 (WNA)

Areva oznámila, že uzavřela několik kontraktů na zajištění dodávek celého nebo částí kompletního palivového cyklu. V současné době jde o celý palivový cyklus pro Belgické výzkumné reaktory, Rumunské úložiště odpadů nebo dodávku kontejnerů na použité palivo pro USA

 

Toshiba stáhla žádost o certifikaci svého  ABWR

01 July 2016 (WNA)

Japonská Toshiba stáhla svou žádost na US dozor (US Nuclear Regulatory Commission (NRC)) o certifikování inovace svého projektu pokročilého varného reaktoru  (Advanced Boiling Water Reactor (ABWR)). Toshiba údajně nevidí další tržní příležitosti pro výstavbu tohoto typu reaktoru v USA.

Šéf IEA Fatih Birol upozorňuje na problémy jaderné energetiky

29 Jun (NucNet):

Jaderná energetika může hrát významnou roli ve snižování uhlíkových emisí.  Budoucí investice však mají i svá úskalí, jako jsou stárnutí zařízení i personálu,  obavy veřejnosti, absence transparentního trhu nebo budoucí politické postoje veřejnosti. Prohlásil to šéf IEA  (International Energy Agency) Fatih Birol u příležitosti zahájení Světové jaderné výstavy (World Nuclear Exhibition) v Paříži minulý týden (28.6. )

 

ITER podepsal kontrakt na montáž a instalaci  

28 Jun (NucNet):

Konsorcium ITER  (International Thermonuclear Experimental Reactor)  stavící ve Francouzské Cadaraši prototyp fúzního reaktoru se stejným názvem, podepsal kontrakt ve výši 174 milionů EUR na montáž zařízení. Kontraktorem je Joint venture společnost Momentum. Momentum je vedená Amec Foster Wheeler a je v ní např. Francouzský Assystem nebo Jihokorejská Kepco Engineering and Construction Company. Kontrakt je na deset let s možností prodloužení o tři roky. Odhaduje se, že ITER by měl být spouštěn a první plasma by mělo být v roce 2025, tedy o šest let později, než byly původní plány.

 

Nenásledovat německou jadernou politiku

27 Jun (NucNet):  

Ralf Güldner, Prezident Německého Jaderného Fora (DAtF) prohlašuje "jestli boj s klimatickými změnami jsou první prioritou a svět používá jadernou energii v energetickém mixu, pak je německé politické rozhodnutí o odstoupení od jaderné energetiky iracionální  a neberoucí v potaz vysokou úroveň bezpečnosti německých jaderných elektráren. Ostatní státy by neměly toto rozhodnutí následovat."

 

Portfolio zakázek Rosatom může brzy dosáhnout čísla 90

24 Jun (NucNet):

Ruská státní organizace  Rosatom má dnes v zahraničí  34 jaderných reaktorů v různé fázi rozestavěnosti. Oznámil to Vadim Titov, ředitel Evropské pobočky Rosatom overseas na Výroční konferenci Belgického Jaderného Fora. Titov zdůraznil, že Rosatom by mohl dosáhnout až devadesáti projektů.  Výše uvedených 34 reaktorů je ve výstavbě, dalších 25 je ve fázi politických mezivládních dohod a dalších otevřených 24 vyjednávání má slibnou pozici. Takže, když chvíli počkáme, dostaneme se na 90. Titov tvrdí, že celkem má Rosatom kontrakty na 56 reaktorů VVER na 19 lokalitách na příštích deset let ve výši 97 miliard euro. Všechny projekty údajně prošly „postfukušinskými zátěžovými  testy".

 

 

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany