Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Zprávy z jaderné energetiky - 21. 2.2020

Zprávy z jaderné energetiky - 21. 2.2020

21.2.2020

Jednou větou:

V Dukovanech 1, 2 a 4 blok na nominálním výkonu. Blok č. 3  odstávka pro výměnu paliva a revize. V Temelíně jsou oba bloky v provozu

Z domova: ČEZ prodá Škodu Praha své dceřiné firmě ÚJV Řež

Zahraniční zprávy: Finská TVO najímá Framatome na podporu odstávek JE Olkiluoto 3. Bělorusko kontroluje JE Ostrovetz před zavážením paliva. Předprovozní  testování JE Flamanville 3 dokončeno. MoU zahajuje hodnocení možností nasazení  SMR NuScale pro Ukrajinu.  JE Barakah 1 dostává provozní licenci a zahajuje zavážení paliva. Atomenergomash dokončil svařování reaktorové nádoby pro tureckou Akkuyu-1 VVER. JE Vogtle-3 / USA zahájení zavážení paliva by mohlo být v listopadu 2020.  The US Naval Nuclear Propulsion program.  Francie - událost hodnocená INES 2 na JE EdF. Rolls-Royce chystá jadernou elektrárnu s cenovou politikou Dacie

Provoz EDU

1. blok –100%

2. blok –100%

3. blok –odstávka pro výměnu paliva a revize, 14 den,  režim 7 (palivo vyvezeno z reaktoru)

4. blok -  100 %,

 Výroba letos   1 582   GWh

 

Provoz ETE

Oba bloky ETE na 100 % výkonu, provoz dle LAP (Limity a Podmínky pro bezpečný provoz)


Kalendář akcí - nezapomeňte

  • Nový jaderný zdroj pro ČR – stav přípravy v r. 2020  celostátní odborná konference v rámci zahájení Jaderných dnů termín 15. 4. – 16. 4. 2020 zahájení v 10 hod. plenární zasedání 10:30 – 12:30 https://www.jadernedny.cz/ 
  • JADERNÉ DNY 2020 na ZČU v Plzni 15.4. - 20.5. https://www.jadernedny.cz/ 
  • NUCLEAR ENCOUNTER 2020 - třetí ročník konference. 16. – 17. dubna 2020, Modra, Slovensko. Profesní setkání provozovatelů JE a servisních organizací jaderných elektráren.  Více na http://nuclearencounter.alveda.cz.
  • SAFE AND SUSTAINABLE FUEL CYCLE BACK END 2020 (SSFC 2020), Praha, 18. a 19. 5. 2020.  Příprava a realizace konce palivového cyklu

www.ssfc.cz 

 
 

Výročí: 24. února 1985 byl první blok EDU poprvé připojen k síti a začal do ní dodávat elektrickou energii.

Staronový časopis najdete na : https://jadernaenergie.online/      (Dříve Bezpečnost jaderné energie)

 

Z domova

ČEZ prodá Škodu Praha své dceřiné firmě ÚJV Řež

hlidacipes.org,| 18.2.2020:  Polostátní energetická společnost ČEZ se zbavuje prodělečné Škody Praha, nadále s ní ale počítá jako s důležitou součástí budoucí stavby nových jaderných bloků. Kupujícím je ÚJV Řež, v němž ČEZ drží nadpoloviční podíl. Chystanou transakci potvrdil na dotaz HlídacíPes.org jak prodávající ČEZ, tak kupující ÚJV Řež.
„Bavíme se o podmínkách a mělo by to proběhnout v průběhu tohoto roku,“ říká generální ředitel ÚJV Řež Daniel Jiřička

Většinovým akcionářem společnosti je se 52,46 % právě ČEZ.
„Jde o konsolidaci inženýrských kapacit v rámci Skupiny ČEZ, jejíž součástí je Škoda Praha i ÚJV Řež. Ty budou soustředěny do ÚJV Řež, s ohledem na přípravu nového jaderného zdroje,“ říká mluvčí ČEZ Ladislav Kříž s tím, že dokončení transakce očekává „v horizontu maximálně jednoho roku“.
Škoda Praha, která se na počátku loňského roku spojila se společností Škoda Praha Invest, v posledních pěti letech podle Hospodářských novin prodělala 280 milionů korun, a ČEZ se rozhodl utlumit její činnost. Nadále však počítá s tím, že know-how inženýrské společnosti využije při plánované stavbě nových jaderných bloků v Dukovanech či v Temelíně.
„Právě z toho důvodu je celá transakce realizována. Cílem je soustředit inženýrské kapacity do ÚJV Řež, která by měla hrát stěžejní inženýrskou podporu mateřské firmě ČEZ, potažmo společnosti Elektrárny Dukovany II, při výstavbě nového jaderného bloku,“ vysvětluje mluvčí Kříž.
Prodej? Stát byl proti Škoda Praha má ve vztahu k ČEZ zajímavou historii. Obě firmy se v minulosti vzájemně žalovaly ve věci sporných pohledávek vzniklých v souvislosti se smlouvou o výstavbě Jaderné elektrárna Temelín.
V roce 2003 spory skončily kapitalizací pohledávky ČEZ ve výši 700 milionů korun a faktickým převzetím firmy, kdy ČEZ navýšil svůj podíl na bezmála 70 %. O dva roky později pak ČEZ ovládl Škodu Praha úplně.
ČEZ o prodeji své dcery uvažoval už před třemi lety. Mezi potenciálními kupci byli zájemci o dostavbu jaderných bloků v Česku – ruský Rosatom, korejská KEPCO, ale i čínská inženýrská firma Guangdong Electric Power Design Institute.
Jak už vloni napsaly Hospodářské noviny, obchod ztroskotal na nesouhlasu vlády, respektive hlavního akcionáře ČEZ – státu.
Škoda Praha se v minulosti podílela na stavbě zhruba stovky elektráren ve 25 zemích světa. Významnou roli hrála i u staveb tuzemských jaderných elektráren v Dukovanech a v Temelíně.

 

Zahraniční zprávy

Finská TVO najímá Framatome na podporu odstávek JE Olkiluoto 3

WNN, 20. února 2020: Framatome podepsal servisní smlouvy s Teollisuuden Voima Oyj (TVO) na podporu dlouhodobého provozu 3. bloku jaderné elektrárny Olkiluoto (OL3) na západním pobřeží Finska. Připojení EPR do sítě je naplánováno na listopad a zahájení pravidelné výroby elektřiny se očekává v březnu 2021.

Společnost TVO, která provozuje dva varné reaktory v Olkiluoto, získala v březnu loňského roku finskou vládu provozní licenci pro OL3 , ale zavážení paliva bylo zpožděno až do června letošního roku kvůli pomalému pokroku v testech systému a problémům s náhradními díly. dílčí dodávky.

Bělorusko kontroluje JE Ostrovetz před zavážením paliva

WNN, 20. února 2020: Oddělení jaderné a radiační bezpečnosti běloruského ministerstva pro ?mimořádné? události (Gosatomnadzor) zahájilo 30denní inspekci rozestavěné jaderné elektrárny v Bělorusku, aby vyhodnotilo svou připravenost převzít dodávku paliva. Regulátor rovněž zkontroluje manažerské a technické sladění provozovatelů Bel NPP s legislativními normami, včetně norem týkajících se jaderné a radiační bezpečnosti.

Rozestavěná elektrárna v blízkosti Ostrovets v regionu Grodno má dva reaktory VVER-1200, které mají být uvedeny do provozu letos a příští rok. ASE (AtomStrojExport), inženýrská složka ruské státní jaderné společnosti Rosatom, je generálním konstruktérem a hlavním dodavatelem projektu na výstavbu první běloruské jaderné elektrárny. V březnu 2011 byla podepsána mezivládní dohoda mezi Ruskem a Běloruskem o spolupráci při výstavbě jaderné elektrárny v Bělorusku.

Předprovozní  testování JE Flamanville 3 dokončeno

WNN, 18. února 2020: Pracovníci včera dokončili horké testy na EPR 3. bloku JE Flamanville ve Francii. Cílem zkoušek, které začaly 21. září loňského roku, je simulace teplot a tlaků, kterým budou systémy reaktoru vystaveny během normálního provozu.

Testování za horka kontroluje, že chladicí okruhy a systémy jaderné bezpečnosti fungují správně, než bude možné zavézt palivo.  Byly dosaženy normální provozní podmínky, přičemž voda v primárním okruhu byla na teplotě 303 ° C a tlaku 15,4 MPa. Bylo také dosaženo chlazení primárního okruhu pomocí sekundárního okruhu a zprovoznění parogenerátorů. Byly také provedeny testy výpadku proudu. Počátkem tohoto měsíce byla turbína Flamanville 3 provozována poprvé při jmenovité rychlosti - 1500 otáček za minutu.

„Je to už více než 20 let, co jsme provedli horké zkoušky na nové jaderné elektrárně “, řekl Sébastien Bachère, ředitel pro spouštění JE Flamanville 3. „Toto je rozhodující krok pro projekt EPR ".   Po více než  1000 testech, 10 000 testovaných kritérii projektu a mírou shody ve více než 95% můžeme být s výsledky těchto testů spokojeni."

Výstavba Flamanville EPR začala v prosinci 2007, s komerčním provozem původně očekávaným v roce 2013. Zavážení paliva do  reaktoru je nyní naplánováno na konec roku 2022.

"Díky horkým testům byl testován provoz jaderného reaktoru, a to i v mnoha náhodných situacích, aby se ověřilo správné fungování zařízení v co nejrestriktivnějších konfiguracích," uvedl EDF. "Tato sekvence také umožnila ověřit schopnost týmu bezpečně provozovat reaktor."

V prosinci 2018 se první  blok JE Taishan v čínské provincii Guangdong stal prvním EPR, který zahájil komerční provoz. Taishan 2 zahájil komerční provoz v září 2019. Olkiluoto 3 ve Finsku, první svého druhu, dokončil funkční testy za horka a připravuje se na naložení paliva. Dvě jednotky EPR jsou také ve výstavbě v projektu Hinkley Point C v Somersetu ve Velké Británii.

MoU zahajuje hodnocení možností nasazení  SMR NuScale pro Ukrajinu

WNN, 17. února 2020: NuScale Power a ukrajinské Státní vědecké a technické středisko pro jadernou a radiační bezpečnost (SSTC NRS) oznámily podpis dohody o zahájení prací na hodnocení vnitrostátních regulačních a projektových procesů souvisejících s implementací technologie malých modulárních reaktorů NuScale (SMR) na Ukrajině.

V rámci memoranda o porozumění (MoU), které bylo podepsáno v lednu v ústředí společnosti NuScale v Portlandu v Oregonu, budou SSTC NRS a NuScale spolupracovat na rozdílech v  regulačních a konstrukčních pravidlech mezi americkými a ukrajinskými procesy pro udělování licencí, výstavbu a provozování SMR NuScale.

JE Barakah 1 dostává provozní licenci a zahajuje zavážení paliva

WNN, 17. února 2020:  Dceřiná společnost Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC) Nawah Energy Company se chystá zahájit zavážení paliva do bloku 1 JE Barakah. Federálního úřadu pro jadernou energii oznámilo, že  vydala provozní licenci, která nabyla oprávnění Nawah k uvedení do provozu a provozu bloku č. 1.

Rozhodnutí o vydání provozní licence je vyvrcholením úsilí FANR od přijetí žádosti ENEC v roce 2015, uvedla FANR. Regulátor od té doby přezkoumal 14 000 stránkovou žádost, provedl více než 185 inspekcí a vyžádal si kolem 2000 dalších informací o různých záležitostech týkajících se konstrukce reaktoru, bezpečnosti a dalších otázkách, aby zajistil, že elektrárna splňuje všechny regulační požadavky, uvedla. Doba platnosti licence je 60 let. JE Barakah 1 je jedním ze čtyř reaktorů APR1400, které staví v místě Ruwais v oblasti Al Dhafra v Abú Dhabí konsorcium vedené korejskou energetickou společností. První blok byl dokončen v březnu 2018. Čtyři reaktory budou dodávat až 25% elektrické energie  SAE.

Atomenergomash dokončil svařování reaktorové nádoby pro tureckou Akkuyu-1 VVER
12. února 2020, NucNet: AEM Technologies, pobočka ruského výrobce zařízení Atomenergomash, dokončila svařování tlakové nádoby reaktoru pro první blok jaderné elektrárny Akkuyu v jižním Turecku.
Atomenergomash uvedl, že svařování trvalo 10 dní a vyžadovalo nepřetržité zahřívání při teplotách mezi 150 a 300 ° C. RPV se nyní umístí do speciální pece na dva dny, aby se žíháním dokončil celý svařovací proces.

JE Vogtle-3 / USA zahájení zavážení paliva by mohlo být v listopadu 2020

14. února 2020, NucNet: Americká jaderná regulační komise (NRC) uvedla, že obdržela od Southern Nuclear  oznámení plánů společnosti na zavážení jaderného paliva do 3. bloku jaderné elektrárny Vogtle, který se staví v Georgii..
Oznámení uvedlo, že zahájení nakládání paliva pro reaktor Westinghouse AP1000 je plánováno na 23. listopadu 2020.
NRC uvedl, že společnost Southern Nuclear rovněž předložila oznámení popisující dokončení inspekcí a dalších opatření požadovaných před začátkem nakládky

US program pro jaderné námořní pohony  

WNN 18.2. 2020: V rámci US programu pro námořní jaderné pohony (The US Naval Nuclear Propulsion Program) byly společnosti BWX Technologies, Inc., dceřiné společnost BWXT Nuclear Operations Group uděleny nové kontrakty v celkové hodnotě přibližně 1 miliardu USD na výrobu součástí námořních jaderných reaktorů pro jaderné letadlové lodě třídy Ford. Smlouva se vztahuje na různé dodávky související s výrobou námořních jaderných reaktorů a pořizováním materiálu v závodech BWXT NOG v Indianě, Ohiu a Virginii.

Francie - událost hodnocená INES 2 na JE EdF

NucNet, 6 February 2020: Událost se týkala osmi bloků jaderných elektráren EdF, Podle dozoru nehrozil unik a zasažení životního prostředí.Významná bezpečnostní událost týkající se poruch zařízení potřebných pro provoz záložních dieselů na několika reaktorech EDF s výkonem 1 300 MW ve Francii byla hodnocena úrovní 2 na stupnici stupnice INES (International Nuclear and Radiological Events Scale)

Pohotovostní dieselové generátory poskytují energii pro určité bezpečnostní systémy v případě ztráty externích zdrojů napájení. Kvůli poruchám  nemohlo být zaručeno fungování nouzových dieselových jednotek v jaderných elektrárnách v případě zemětřesení vedoucího ke ztrátě vnější energie, uvedl regulátor ASN.
Poruchy zahrnovaly netěsné potrubní tvarovky, korozi částí trubek nebo jejich podpěr a poruchy elektrického připojení.

Rolls-Royce chystá jadernou elektrárnu s cenovou politikou Dacie

19. února 2020:  Britská společnost Rolls-Royce připravuje projekt menší jaderné elektrárny. Má vyřešit hlavní problém dnešního „jádra“: příliš vysokou cenu. Jak to chce dokázat, vysvětluje manažer Rolls-Royce Martin Goodfellow.

Zdroj: https://www.idnes.cz/technet/technika/cena-jaderne-elektrarny-reaktory-jadro-energie.A200218_134531_tec_technika_mla

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany