Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Zprávy z jaderné energetiky - 22. leden 2016

25.1.2016

Zprávy z oblasti jaderné energetiky, tak jak je z veřejných informačních zdrojů zaznamenal předseda OBK.

JE Dukovany 

  1. Blok v odstávce, 146. den, pokračuje kontrola svarů
  2. Blok v mimořádné odstávce bez manipulací s palivem, pokračuje kontrola svarů
  3. Blok na plném výkonu
  4. Blok 90 % provoz na tzv. výkonový efekt, před koncem kampaně před odstávkou pro výměnu paliva

Bloky EDU jsou provozovány v souladu s Limitami a Podmínkami pro bezpečný provoz .    

Graf s aktuální výrobou JE Dukovany i JE Temelín najdete na úvodní stránce webu ve spodní části.

 

Za rok 2016 vyrobeno 305 GWh.

 

JE Temelín

První blok i druhý blok jsou v provozu na plánovaném výkonu. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.

 

Konference 2016

11.2.            SMR 2016 Praha

31. 3. - 1. 4  Waste to Energy 2016 - Energetické využití odpadu

5. - 6. 4.      16. energetický kongres ČR – Transformace energetiky II,

20.- 21. 4.    NUSIM 2016 Častá Papiernička 

12. – 13. 5.   60 let pro jadernou energetiku (Plzeň)

9. - 10. 6.      Elektrizační soustava

31. 10. -1. 1.  VVER 2016

9.11.              NERS 2016    

10.11.           TEPKO  

1. - 2. 12.      All for Power Conference 2016

 

Konference malé jaderné reaktory již za 19 dní

Praha FJFI Břehová 7, dne 11.února 9:00 – 18:00 a poté následuje networking raut. Jen pro registrované, proto se nezapomeňte registrovat na  http:/ malereaktory.cz. Tamtéž najdete další detaily o konferenci.

 

 

Informace ze zahraničí

Polská JE bude mít zpoždění

22 Jan (NucNet):

Polská konzervativní vláda posune termín výstavby prvního polského reaktoru. Důvodem jsou neodhadnutelné náklady, říká ministr energetiky  Krzysztof Tchorzewski. Projekt byl oznámen v roce 2009 předchozí vládou jako alternativa náhrady uhelných elektráren. Později byl zpožděn kvůli klesajícím cenám a katastrofě ve Fukušimě i přes tyto překážky nová vláda zvolená v roce 2015 se chce držet tohoto plánu. Vláda si klade otázku zda–li projekt nemá být rozvolněn. Ministr Tchorzewski říká, že původní termín spouštění jaderného bloku, který byl 2020, bude změněn na 2025.

 

Výkopové práce v Hanhikivi započaly

21 January 2016

Výkopové práce na další finské jaderné lokalitě Hanhikivi  v regionu Pyhajoki  byly zahájeny . Slavnost prvního výkopu a položení základního kamene a zahájení prací se uskutečnila 19. ledna  2016.

Projekt Hahikivi staví finská Fennovoima , která je vlastněna ze  34 %  ruskou RAOS Voima Oy –ruskou pobočkou Rosatomu. Ruská firma Titan 2 je hlavním kontraktorem projektu Hanhikivi.

 

Studie potvrzuje další schopnosti reaktoru NuScale

21 January 2016 

NuScale -  malý modulární reaktor (SMR) může pracovat i s MOX palivem. Tzv. MOX palivo se vyrábí přepracováním standardního použitého paliva z termálních reaktorů. Je to palivo obsahující směs oxidu uranu a plutonia.

Modulární reaktor NuScale, který vyvíjí firma NuScale power  by měl mít výkon 160 MWt (50 MWe). Všechno zařízení primárního okruhu je integrováno v jedné hermetické nádobě. Proudění primarního media je zajištěno samocirlulací. První NuScale reaktor by měl být v Tenessee, ale také se mluví o výstavbě v Britanii.  

 

Litva oznámila pokrok v likvidaci JE Ignalina

21 Jan (NucNet):  

Více než 30 000 t  jaderného zařízení bylo demontováno z JE Ignalina v Litvě od roku 2010, kdy začaly likvidační práce. Je to asi čtvrtina z celkového množství zařízení. Likvidace by měla být ukončena v roce 2038. Většina materiálu byla po přeměření prodána jako šrot. Nedekontaminovatelná zařízení jsou ukládána ve skladu radioaktivního materiálu. Na lokalitě Ignalina byly v provozu dva reaktory.

 

Čína chce stavět jadernou elektrárnu v Iranu

20 Jan (NucNet):

Čína se připravuje postavit dva jaderné bloky v jihovýchodním Iranu. Prezident Atomic Energy Organisation of Iran (AEOI) Ali Akbat Salehi oznámil, že kontrakt na dva bloky byl podepsán čínským prezidentem Xi Jinping. Elektrárna by měla být v Makranu poblíž přístavu Chabahar. Iran má nyní v provozu jeden ruský reaktor VVER 1000 v Busheru. Po přistoupení k dohodám s MAAE prokazujícím pouze mírové využívání jaderné energie jsou postupně sankce proti Iranskému jadernému programu rušeny.

A tak si říkám, není na čase zrušit český zákon zakazujícím dodávky pro Busher???

 

Čínský CNNC používá 3D tisk pro výrobu dílů  palivových sestav

18 Jan (NucNet):

Experti z China National Nuclear Corporation (CNNC) úspěšně odzkoušeli 3D tisk pro výrobu spodní patice palivové sestavy pro čínský tlakovodní reaktor CAO 1400. Ověření výroby  některých velmi přesných částí jaderných sestav pomocí 3D tisku s výsledkem srovnatelným s klasickými metodami obrábění a výroby. Očekává se rychlejší výroba prototypů a snížení jejich výrobních nákladů.

 

Konference PIME v Bukurešti bude zaměřená na sociální media a lobing

15 Jan (NucNet):

The Pime (Public Materials Information Exchange) 2016 konference jaderných komunikátorů bude v Bukurešti. Tradiční rozdělení na plenární sekci a workshopy. Letošní téma sociální média, motivace a lobing.

Konference bude 14. – 17. února, klíčoví vystupující Romeo Urjan, prezident Rumunské jaderné asociace a  Daniel Lulache CEO Nuclearelectrica. U příležitosti PIME bude možné navštívit JE Cernavoda a Výzkumný jaderný ústav v Pitesti s reaktorem Triga. Pime organizuje ENS pro komunikátory v oblasti jaderné energetiky. Více na  http://bit.ly/1M589fF

 

  

 

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany