Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Zprávy z jaderné energetiky - 22. srpen 2015

25.8.2015

Zprávy z oblasti jaderné energetiky, tak jak je z veřejných informačních zdrojů zaznamenal předseda OBK.

EDU

1– 4. blok  EDU na plném výkonu, bezpečný a stabilní provoz.  První blok EDU je v režimu tzv. provozu na výkonový efekt před odstávkou, která začne 28.8.

Za rok 2015  bylo v EDU vyrobeno 10 226  GWh elektrické energie

  

Informace ze světa

Nová výstavba v Pakistánu

21 August 2015 WNA

Pakistánský premiér Nawaz Sharif  se zúčastnil 20.8. ceremonie k zahájení výstavby dvou nových jaderných bloků čínské provenience typu Hualong One (PWR 1000 MW). Výstavba by měla probíhat na pobřeží nedaleko Karáčí.

Pákistán v současnosti provozuje tři reaktory – Karachi 1 (KANUPP) od roku 1972 (PHWR – těžkovodní reaktor 125 MWe a dva bloky na lokalitě Chasma (PWR 300 MWe) od roku 2000 a 2011. Dva další bloky jsou na lokalitě Chasma ve výstavbě na základě dlouhodobého kontraktu s Čínou.  Původně se měla na lokalitě Chasma zahájena (2013) výstavba dvou bloků čínské provenience ACP 1000. Tato výstavba však byla zastavena. A nyní znovu obnovena ovšem s novým typem čínského reaktoru.

Pákistán, který je mimo režim dohody o nešíření jaderných zbraní, vyrábí cca 96 TWh elektrické energie ročně převážně z LTO, plynu a vody. Podíl jádra je zatím na úrovni jednotek procent.

 

Ukládání plutonia je levnější než výroba MOX paliva

21 Aug (NucNet)

Ukládání a skladování plutonia z přepracování jaderných zbraní je levnější než jejich přepracování do formy tzv. MOX paliva pro termální reaktory. Uvedl to US Department of Energy (DOE) ve své zprávě zvláštního výboru  tzv.  červeného týmu, jehož úlohou bylo najít nejlepší postup při skladování  34 tun plutonia zbraňové kvality, jak bylo dohodnuto v rámci kooperace USA – SRN  z roku 2000 (US and Russia in the Plutonium Management and Disposition Agreement).

 

Ruský TVEL je připraven dodávat palivo pro Iranský Bushehr

20 Aug (NucNet)

Ruská společnost TVEL (TeploVyděljajuščie ELementy) dodávající jaderné palivo pro většinu reaktorů ruské provenience (včetně českých EDU a ETE) a je součástí státního koncernu Rosatom vyhlásilo, že je připraveno i nadále dodávat jaderné palivo i pro novou JE Busher v Iranu. JE Busher je unikátní projekt, kdy do zástavby německého bloku KWU Siemens byl  vestavěn blok VVER 1000. Blok byl spuštěn v září  2013.

 

Tepco se hlásí k odpovědnosti za likvidaci Fukushima

19 Aug (NucNet):

The Tokyo Electric Power Company (TEPCO) se hlásí k odpovědnosti za likvidaci havarované JE Fukushima a připravuje se k reorganizaci pro vytvoření potřebných zdrojů. Měly by vzniknout tři společnosti  Tepco Fuel & Power Inc., Tepco Power Grid Inc., a  Tepco Energy Partner Inc. Tyto změny by měly lépe využít zdroje v rámci holding TEPCO pro kompenzace, likvidaci a revitalizaci ve vztahu k JE Fukushima. Tyto aktivity by měly zaměstnat na 7900 pracovníků v oblasti jaderné energetiky.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany