Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Zprávy z jaderné energetiky - 23. červen 2017

26.6.2017

Jednou větou

V Dukovanech jsou bloky 1,2,3 na plném výkonu, blok č. 4 je v plánované odstávce

V ETE je 1. blok v provozu 2. blok v plánované odstávce.

Události

Rosatom podepsal memorandum o porozumění s Aliancí české energetiky.

Trvalé odstavení JE Oskarsham 1,  Rosatom prodá 49 % podílu v projektu JE Akuyu v Turecku,

Turecký energetický regulátor vydal licenci pro JE Akuyu , Rusko se připravuje na rekonstrukci JE Metzamor v Arménii

Provoz EDU

1. Blok –100% 492 MWe

2. Blok - 100%, 488 MWe

3. Blok- 100%, 494  MWe

4. Blok - Odstávka pro výměnu paliva a revize v délce 120 dnů, 42 den, režim 7 (palivo vyvezeno z  reaktoru)

Provoz v souladu s Limity a podmínkami.  Celková výroba letos 5200 GWh

Provoz ETE

1. Blok 1068 MWe, celková výroba letos 4453 GWh

2. Blok odstávka, celková výroba letos 3651 GWh

 

Z domova

Rosatom podepsal memorandum o porozumění s Aliancí české energetiky

20. června 2017 bylo v rámci IX. Mezinárodního fóra Atomexpo podepsáno memorandum o porozumění mezi ruskou korporací pro atomovou energii Rosatom a sdružením českých firem Aliance české energetiky.

Z české strany se pod dokument podepsali Peter Bodnár, předseda výboru aliance, Josef Perlík, zástupce předsedy a František Koníček, člen výboru, a z ruské strany Kirill Komarov, ředitel Rosatomu pro mezinárodní obchod.

Cílem memoranda je rozvoj vzájemné spolupráce v oblasti jaderné energetiky za oboustraně výhodných podmínek. Za prvé jde o účast členských firem aliance v projektech Rosatomu v Rusku i třetích zemích. Aliance je potom ze své strany připravena zajistit pro tyto projekty exportní financování.

„Spolupráce mezi Českem a Ruskem v oblasti jádra trvá již přes 60 let a české firmy se za tu dobu staly spolehlivými a tradičními dodavateli. Jen za posledních několik let dodaly svou produkci do 14 jaderných elektráren stavěných Rosatomem po celém světě. Věřím, že memorandum, které jsme dnes podepsali, nám umožní rozšířit současnou spolupráci a efektivně se vzájemně dělit o zkušenosti, dobrou praxi a know-how, uvádí Kirill Komarov.

Podpis MOU mezi Rosatomem a Aliancí české energetiky založené v prosinci 2015 v souladu s Národním akčním plánem jaderné energetiky, která má v poslání podporovat  a pomáhat získávat zejména zahraniční  zakázky pro české výrobce z oblasti jaderné energetiky je významným krokem k naplnění poslání Aliance.

Otevírá se tak možnost k účasti českých výrobců na výstavbě  jaderných elektráren, které staví Rosatom v zahraničí. Rosatom staví  své jaderné reaktory projektu VVER 1000 – VVER 1200 MW  v Indii, Finsku, Turecku. Zejména maďarská Paks II kde by vlastní výstavba měla být zahájena letos by byla výbornou příležitostí pro české firmy. Zatím se čeští výrobci zúčastňují na modernizacích a rekonstrukcích ruských a ukrajinských jaderných bloků. Účast na nové výstavbě je  ovšem něco  kvalitativně jiného. Jen doufám, že tato příležitost nebude promarněna. U této příležitosti připomínám, že kdysi taková spolupráce fungovala. Například JE Bilibino na Čukotce - 4x12 MWe byl společný Rusko, Česko, maďarský projekt, kdy česká strana, tehdy První brněnská strojírna dodávala turbíny, ruská strana reaktorový ostrov a maďarská strana  vzdušný chladič kondenzátoru. Elektrárna byla sice spouštěna v roce 1972,  ale funguje dodnes.

 

Ze zahraničí

Trvalé odstavení JE Oskarshamn 1

20 June 2017. První blok JE Oskarsham ve Švédsku  bude odstaven a postupně likvidován. Rozhodnutí nespouštět znovu tento blok , který byl dostaven pro poruchu 17.6. K tomuto rozhodnutí přispěla i ekonomika provozu tohoto bloku.

 

Vlastníkem JE Oskarsham je německá společnost Eon.  Eon již v roce 2015 rozhodl, že bloky Oskarsham 1 a 2 by mohly být trvale odstaveny v období 2017 - 2019.

Oskarshamn 1 je  473 MWe varný reaktor (BWR) spouštěný v roce 1972

Oskarshamn 2 je  638 MWe varný reaktor (BWR) spouštěný v roce 1974, plánovaný konce provozu v roce 2020.

V lednu 2017 dostal GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) zakázku na projekt a následnou realizaci demontáže vnitřních částí obou reaktorů .

  

Rosatom prodá 49 % podílu v projektu JE Akuyu v Turecku

20 Jun (NucNet): Ruská státní jaderné korporace Rosatom se dohodla na prodeji 49 % podílu  na projektu JE v Turecku. Podle prohlášení tento podíl získal turecký průmyslový holding  – Cengiz Holding, Kolin İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret a Kalyon İnşaat. Cena za tento podíl nebyla dosud zvěřejněna.

JE Auyu má být postavena na jižním pobřeží Turecka  za cca 20 miliard €. JE má mít čtyři bloky VVER 1200 MWe.

Minulý týden vydal turecký energetický úřad  výrobní licenci  na tento projekt. Stavební povolení a zahájení výstavbových prací (první betonáž) se očekává v březnu 2018.

 

Turecký energetický regulátor vydal licenci pro JE Akuyu

16 Jun (NucNet): Turecký energetický úřad  ( Energy Market Regulatory Authority (EPDK)) vydal výrobní  licenci pro projekt JE Akuyu (4x VVER 1200 MWe) . Licence je vystavena na 49 let a je platná do 15. června 1066. Připojení prvního bloku k síti se očekává v roce 2023. Stavební povolení a zahájeni výstavby se očekává v roce 2018.

 

Rusko připravuje rekonstrukci JE Metzamor v Arménii

15 June 2017. Rosatom plánuje rekonstrukční práce směřující k prodloužení dalšího provozu bloku 2 JE Metzamor v Arménii. Dohodlo se to na setkání GŘ Rosatom A. Lichačevams premiérem Arménie K. Karapetyanem.

Cílem projektu je prodloužit provoz JE Metzamor o 10 let , tedy do roku 2016. JE  Metzamor má dva bloky VVER 440 , Oba bloky  byly po zemětřesení v roce 1988 odstaveny. Blok 2 byl později znovu spuštěn. Jeho výroba představuje 40 % energetické potřeby Arménie. Rekonstrukce bude zahrnovat, opravy chladicích věží, turbíny, řídících  a bezpečnostních systémů.  Obě strany se dohodly na ruském úvěru pro financování tohoto projektu.  Podle A. Petrosjana, šéfa Arménského dozoru nejsou známy žádné překážky, které by bránily dosažení prodloužení provozu  JE Metzamor 2 do roku 2026.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany