Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Zprávy z jaderné energetiky - 24. březen 2017

27.3.2017

Jednou větou

V Dukovanech je odstávka na bloku č. 1, blok č. 2 ukončil odstávku v sobotu 18. 3. ve 4:37, třetí a čtvrtý blok jsou v provozu na plném výkonu. Opravený stator generátoru se vrátil zpět do Dukovan a byla zahájena mezinárodní prověrka  WANO.  V Temelíně běží oba bloky na plném výkonu. V návštěvním centru ETE přivítali 600 tisícího návštěvníka.

První kontejner s použitým palivem byl zavezen ve skladu použitého paliva na JE Sizewell B, při Výstavbě JE Barakah v SAE  byl naplněn další výstavbový milník, Čínský reaktor CAP1400  vyhověl tlakovým testům. Kanadské konsorcium U-Battery zahájilo předlicenční proces svého malého modulárního reaktoru a EC neshledala chyby na belgické podpoře dlouhodobého provozu jaderných elektráren….. Více dále

Provoz EDU

1. Blok  odstávka Režim  7 palivo vyvezeno z  reaktoru, 63 den odstávky z plánovaných 120

2. Blok odstávka skončila, viz dále, mimořádné odstavení v pátek 24.3. pro kontrolu netěsnosti  

    uvnitř hermetickém prostoru

3. Blok100%

4. Blok 100%

Provoz v souladu s Limity a podmínkami.  Celková výroba letos 2234 GWh

                                                                                                                                                                  

Druhý dukovanský blok od víkendu opět dodává elektrickou energii – viz. samostatná zpráva v Aktuálně

V Dukovanech začíná mezinárodní prověrka WANO, potrvá do 7. 4. – viz. samostatná práva v Aktuálně

Dukovany snižují výkon 2. reaktorového bloku – viz. samostatná zpráva v Aktuálně

174 tunový náklad stator generátoru se vrací zpět do Dukovan – viz. samostatný zpráva v Aktálně

 

Dukovany loni snížily spotřebu technologické vody o 14,6 %

JE Dukovany, 24. března 2017 – Spotřeba povrchové technologické vody v Jaderné elektrárně Dukovany má setrvale klesající tendenci. Za poslední rok se snížila o 3,5 % a ve srovnání s rokem 2012 dokonce o významných 19,1 %.

Celkem 43,2 milionů m3 povrchové technologické vody odebrala v roce 2016 Jaderná elektrárna Dukovany. Ve srovnání s 44,3 milionu m3 v roce 2015 jde o 3,5% pokles. V porovnání s 53,4 milionu m3, které Dukovany odebraly v roce 2012, jde dokonce o 19,1% úsporu.

„Hospodaření s vodou se nejen v České republice stává v posledních letech velkým tématem, během posledních 20 let klesla denní spotřeba vody na osobu v ČR o více než třetinu. Jako energetici samozřejmě řadíme vodu ke klíčovým vstupním surovinám pro výrobu. Optimalizace její spotřeby a neustálé hledání úspor jsou proto i pro nás stále aktuální,“ říká k vývoji Michaela Chaloupková, členka představenstva a ředitelka divize Správa ČEZ, a. s.

Světový den vody připadá na 22. března

Společnost ČEZ je současně členem Tematické skupiny „Firmy a voda“ fungující na platformě Byznys pro společnost http://www.byznysprospolecnost.cz/

Ochrana vod a hospodárnost využívání vodních zdrojů v  elektrárnách ČEZ, a. s., se řídí zákony č. 254/2001 Sb., o vodách (vodní zákon) v platném znění a zákonem č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu, a příslušnými navazujícími právními předpisy, platnými povoleními, popř. rozhodnutími vodoprávních úřadů a ustanoveními Řídící dokumentace ČEZ.

Jiří Bezděk, mluvčí JE Dukovany

 

Provoz ETE

1.Blok 1086 MW, celková výroba letos 2 147 GWh

2.Blok 1096 MW, celková výroba letos  2 159  GWh

 

Z domova

 

Jubilejní 600tisící návštěvník Temelína přijel z Tábora

Šestnáctiletého žáka táborské Základní školy Mikuláše z Husi Denise Fanu čekalo dnes v Temelíně milé překvapení. Chvíli poté, co vystoupil z autobusu, tak mu vedoucí temelínské infocentra Jana Gribbinová předala věcné dárky. Byl ve správný čas na správném místě. Stal se totiž jubilejním 600tisícím návštěvníkem v historii temelínského infocentra.

Byla to pro něj běžná školní exkurze. Do Temelína se těšil. To ale ještě nevěděl, co ho čeká. Před vstupem do zámečku mu vedoucí temelínského infocentra Jana Gribbinová oznámila. „Mám pro tebe překvapení. Naše infocentrum je v provozu 27 rokem. Za tu dobu jsme přivítali 600 tisíc návštěvníků. A ty jsi právě ten jubilejní 600tisící,“ překvapila mladého školáka, který vedle drobných cen pro sebe vyhrál pro své spolužáky dort a pro školu elektromobil na týden.

Pro Denise Fanu to byla už druhá návštěva temelínského infocentra. „Už jsem tady byl před dvěma roky. Těšil jsem se i letos, protože energetika mě celkem zajímavá. Temelín tvoří významnou část výroby elektřiny naší republiky. A my elektřinu potřebujeme každý den,“ řekl Denis, pro kterého dnešní den nezačal příliš dobře. „Ráno mi vypadla peněženka z kapsy. Naštěstí se našla a za malou chvíli jsem dozvěděl, že jsem jubilejní návštěvník,“ poznamenal Denis.

Překvapení to bylo i pro učitelku chemie Petru Horovou, která studenty doprovázela. „Každý rok ke konci března absolvujeme s žáky devátých tříd tuto exkurzi. Ve škole se v obecné rovině o elektrárnách bavíme. Studenti mají přehled a tady si své informace utřídí,“ uvedl Petra Horová.

Vše pak mohou zúročit v pracovním listě, který si každý student do Temelína přivezl. „V listě je 22 otázek o energetice a při správném vyplnění studenti získají jedničku do fyziky nebo chemie,“ dodala Horová.

Studenti patří k nejčastějším návštěvníkům temelínského infocentra. Tvoří přibližně polovinu lidí, kteří se do zámečku Vysoký Hrádek přijedou podívat. S jarem se už v Temelíně začínají připravovat i na individuální návštěvníky. „Turistická sezóna už brzo začne. Častěji k nám budou jezdit individuální návštěvníci nebo třeba cyklisté. I letos pro veřejnost připravíme hned několik akcí. Ta nejbližší proběhne už o Velikonocích,“ doplnil Petr Šuleř, vedoucí temelínské komunikace.

I letos ČEZ v Temelíně uspořádá pro veřejnost Temelínské čarování, Den otevřených dveří nebo noční prohlídky areálu elektrárny.

V infocentru mohou návštěvníci vidět stopu po kosmickém záření, model reaktoru, maketu paliva nebo řez výrobním blokem. Součástí programu je i promítání animovaného, trojrozměrného nebo hraného filmu s energetickou tématikou. Navíc od letošního roku mohou všichni návštěvníci využít i nový fotokoutek a v přímo infocentru si pořídit selfíčko z reaktorového sálu.

Loni Infocentrum Jaderné elektrárny Temelín navštívilo 32 tisíc lidí. Dlouhodobě tak zámeček Vysoký Hradec patří mezi desítku nejnavštěvovanějších památek jižních Čech.

Infocentrum Jaderné elektrárny Temelín zahájilo svůj provoz v roce 1991 v jedné z administrativních budov. V prvním roce provozu ho navštívilo 2.802 lidí. V roce 1997 se přestěhovalo do nově zrekonstruovaných prostor v zámečku Vysoký Hrádek. V historických interiérech nabízí návštěvníkům řadu multimediálních expozic o jaderné energetice a fyzice (animované, hrané a 3D filmy, mlžná komora, modely elektrárny Temelín, virtuální prohlídka). Dosud nejvyšší roční návštěvu zaznamenalo IC v roce 2014, kdy si ho přijelo prohlédnout 38 057 návštěvníků. V roce 2006 se u IC uskutečnil první svatební obřad. Do dnešního dne jich zde bylo celkem 91. Každoročně zde probíhají různé výstavy a akce pro veřejnost.

 Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ

 

Ze zahraničí

První kontejner s použitým palivem byl zavezen ve skladu použitého paliva na JE Sizewell B

23 March 2017 WNA

16. března byl zavezen a usazen na místo první kontejner s použitým palivem v novém skladu použitého paliva na JE Seizewell B. Technologie fy Holtec  byla poprvé použita v UK (pozn AJ na EDU a ETE jsou v provozu mezisklady použitého paliva v podobném režimu).

Používá se kontejner typu The  HI-STORM MIC cask, navržený fy Holtec International spolu s EdF, který se vyrábí v závodu Holtec v Pittsburgu. Kontejner je navržen s životností 100 let.

 

Barakah 3 naplnila další výstavbový milník

23 March 2017 WNA

Výstavba JE Barakah 3 ve Spojených Arabských Emirátech dosáhla dalšího milníku. Byly ukončeny montážní práce na primárním okruhu a práce na kontejnmentu. Kvalita svářečských prací naplnila předepsané standardy.

 

Reaktor CAP1400  vyhověl tlakovým testům

22 March 2017  WNA

Tlaková nádoba pro demonstrační jednotku čínského reaktoru CAP 1400 vyhověla  hydraulickým tlakovým testům ve výrobním závodě Shidaowan v Čínské provincii Shandong province.

Nádoba byla zkoušena tlakem 21,5 MPa po dobu 10 minut a posléze sníženým výpočtovým tlakem 17,2 MPa. Reaktor  CAP1400 je vylepšená verze typu AP1000 tlakovodního reaktoru vyvinutého původně fy  Westinghouse. Tento typ reaktoru je jedním ze 16 strategických projektů pro masové nasazení jaderné energetiky v Číně.

 

U-Battery zahájil předlicenční proces

03 March 2017 WNA

Konsorcium The U-Battery  vedené firmou Urenco registrovala svoji technologii mikro modulárních reaktorů pro předlicenční proces u kanadského regulátora  (the Canadian Nuclear Safety Commission (CNSC). Zejména na Kanadském trhu se počítá s cca 300 lokalitami, kde by tento typ SMR mohl být nasazen.

 

EC neshledala chyby na belgické podpoře dlouhodobého provozu jaderných elektráren

20 Mar (NucNet):  

Na postupu kompenzace rizik firmě Engie – Electrabel provozující obě belgické jaderné elektrárny v souvislosti s projekty na dlouhodobý provoz těchto elektráren neshledala Evropská Komise nic, co by bylo v rozporu s pravidly pro státní podporu v EU.

V roce  2014 a 2015 Belgie uzavřela dvě dohody s  Engie-Electrabel a EDF Belgium na prodloužení doby provozu JE  Doel-1 a  Doel-2 vlastněných  Engie-Electrabel, a Tihange-1, vlastněných  Engie-Electrabel spolu s EDF Belgium.  Podle těchto dohod mají společnosti investovat na 1,3 mld EUR do prodloužení provozu do roku 2025.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany