Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Zprávy z jaderné energetiky - 27. červen 2014

15.7.2014

Zprávy z oblasti jaderné energetiky, tak jak je z veřejných informačních zdrojů zaznamenal předseda OBK.

EDU

Všechny čtyři bloky EDU pracují na plném výkonu, spolehlivý provoz,

výroba k dnešnímu dni 7 633,822 GWh

 

Pracovní návštěva ve Švédsku a Finsku

Členové OBK EDU spolu se několika zástupci samospráv ENERGOREGIONU 2020 , Ekoregionu05 asvazku obcí Bystřicka se včera (26. 6.) vrátili z cesty do Švédska a Finska. Navštívili lokalitu Forsmark ve Švédsku, kde jednali se zástupci samosprávy oblasti Oskarham. Tématem jednání byly vztahy s fy Vatenfall, která provozuje JE Forsmaark a s fy SKB, která připravuje výstavbu hlubinného úložiště jaderných odpadů v lokalitě Forsmark a účast veřejnosti při projednávání a komunikaci o hlubinném úložišti.

Ve Finsku delegace navštívila lokalitu Olkiluoto v regionu Eurajoki, kde fy TVO provozuje dva jaderné reaktory a fy AREVA zde pro TVO staví další reaktor.  Již 30 let je zde v provozu podzemní úložiště nízko a středně radioaktivních odpadů a připravuje se zde – místo se jmenuje Onkalo, výstavba finálního hlubinného úložiště použitého paliva.  Delegace si také prohlédla podzemní laboratoř a ukázku testování měděných kontejnerů na použité palivo. Zdá se, že technicky je problém dalšího osudu použitého paliva ve Finsku vyřešen. Další podrobnosti viz samostatná zpráva.

 

Co se stalo ve světě

Maďarský parlament schválil financování výstavby JE Paks 5

26. 6. EU- MN  maďarský parlament schválil způsob financování výstavby nového jaderného bloku na lokalitě Pakš. Maďaři dostali půjčku od Ruska ve výši 10 miliard € na výstavbu nového bloku. Bez výběrového řízení byla vybrán typ VVER 1200 od Rosatomu.

 

Bělojarský reaktor BN 800 je připravený ke spuštění

25 Jun (NucNet):

Nový ruský  reaktor  BN 800  pracující s rychlými neutrony má v aktivní zóně již dostatek jaderného paliva k započetí štěpné reakce, sdělil to Rosatom. Reaktor se staví na lokalitě Bělojarsk na Uralu, kde je v provozu již jeden reaktor tohoto typu – BN 600.

 

Amec  získal kontrakt v SAE

20 Jun (NucNet):

Mmezinárodní inženýringová společnost AMEC získala kontrakt na Emirates Nuclear Energy Corporation (Enec) na servisní činnosti spojené s jadernými projekty Arabských emirátů. SAE staví na lokalitě Baraka v jižní části země dva jaderné  bloky  s  reaktory korejské  provenience  APR 1000.

 

Počasí

28. červen v pražském Klementinu: min. 8,1 °C (1929) průměr 19,0 °C (od 1961) max. 35,0 °C (1994)

Po svatém Janu Husi (6.7.)  šelma sedlák, který srpy nebrousí

 

Kalendárium – může se hodit

28. 6.1914 – V Sarajevu byl spáchán atentát na následníka trůnu rakousko-uherské monarchie Františka Ferdinanda. Událost se stala záminkou k rozpoutání první světové války.  

30. 6.1905 – Albert Einstein představil v článku „On the Electrodynamics of Moving Bodies“ teorii relativity

30. 6.1908 – Tunguská událost: enormní exploze zničila více než 40 000 stromů v oblasti centrální Sibiře a zdevastovala území v okruhu sedmdesáti kilometrů od epicentra výbuchu na řece Podkamenaja Tunguska

2. 7.1698 – Thomas Savery patentoval první parní stroj

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany