Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Zprávy z jaderné energetiky - 28. srpen 2015

28.8.2015

Zprávy z oblasti jaderné energetiky, tak jak je přinášejí veřejné informační zdroje s komentářem předsedy OBK.

 

EDU

 

2. – 4. blok  EDU na plném výkonu, bezpečný a stabilní provoz.  První blok EDU odstavován do plánované velké odstávky (viz samotatná informace).

Za rok 2015  bylo v EDU vyrobeno 10 550  GWh elektrické energie.

 

 

Informace ze světa

 

Zavážka paliva na JE  Changjiang 1

27 August 2015

Zavážení paliva na prvním bloku JE Changjiang  v provincii Hainan. Spouštění reaktoru se očekává koncem letošního roku.

 

První palivová sestava byla zavezena 26. 8. Elektrárnu staví a bude provozovat China National Nuclear Corporation (CNNC). V aktivní zóně tlakovodního reaktoru čínské provenience CNP 600 o výkonu 650 MW bude zavezeno 121 palivových sestav.

 

Dohoda o bance ochuzeného uranu podepsána

27 Aug (NucNet):

The International Atomic Energy Agency (IAEA) a Kazachstán podepsali dohodu o zřízení banky (nenapadá mne odpovídající slovo, něco jako sklad nebo úložiště) ochuzeného uranu, která bude v Metalurgickém závodě v Ulba v severovýchodním Kazachstánu. Banka bude spravována Kazachstánem, ale bude plně provozována personálem MAAE.

Připomínám, že ochuzený uran  je uran se sníženým obsahem izotopu U 235, je používán zejména pro výrobu stínění v muničním průmyslu a je předmětem zárukových kontrol a evidence (Security safeguards)

 

Japonská JE Sendai 1 pokračuje ve spouštění

25 Aug (NucNet):  

Japonský blok JE Sednai 1 pokračuje po odstranění poruchy na napájecím čerpadle sekundárního okruhu v náběhu. Nyní je blok od 27.8, na výkonu 95 %. Sendai 1 je prvním japonským blokem, který je znovu spouštěn po odstavení všech japonských jaderných bloků po katastrofě ve Fukušimě v roce 2011.

 

ENEL versus EPH o Slovenských elektrárnách

24 August 2015 (WNA)

Italský Enel oznámil 24.8., že vede jednání s českým energetickým koncernem  EPH (Energetický a Průmyslový Holding) o možném odkupu akciového podílu na Slovenských elektrárnách a.s.

ENEL vyhlásil již dříve, že jeho 66% podíl na Slovenských elektrárnách je k prodeji. Řádově se bavíme o částkách 6 mld. Euro.

 

Výstavba nové jaderné letadlové lodě zahájena

24 August 2015. (WNA)

Položením kýlu byla zahájena faktická výstavba nové, již druhé, US jaderné letadlové lodě třídy Gerald Ford. Ceremonie spojené se slavnostním zahájeném stavby lodě John F. Kennedy se uskutečnily v loděnicích Newport  News ve Virginii.

Plavidlo třídy Gerald R Ford ( označení CVN78),  bude první US letadlovou lodí plně elektricky poháněnou. Bude mít dva reaktory  Bechtel A1B, které jsou dva až 3 krát výkonnější než současné reaktory  A4W  používaných v současných US plavidlech třídy Nimitz.

Loď s předpokládanou životností 50 let by měla být dokončena v roce 2016.

 

Výstavba Vogtle 3  v plném proudu

20 August 2015 (WNA)

Instalací částí obestavby kontejnmentu  a osazením modulu parogenerátorů se naplno rozeběhla výstavba bloku 3 JE Vogtle v Georgii USA.

Obestavba kontejnmentu se sestává ze 160 stínících panelů o váze cca 10 ton každý, u které tvoří jednu část „bednění“ pro následnou betonáž budovy kontejnmentu.

Začátkem měsíce také Georgia Power  (společnost, která staví a provozuje JE Vogtle) oznámila, že instalovali na  stavbě nejtěžší modul projektu o váze 1030 tun a rozměrech 21x 23m, který obsahoval dva parogenerátory a další příslušenství.

Připomínám, že jde o blok Westinghouse AP 1000, který je přísně modulární. Znamená to, že jednotlivé technologické celky jsou montovány a testovány ve výrobním závodě a na stavbu jsou dopravovány jako již funkční a otestovaný modul.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany