Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Zprávy z jaderné energetiky - 31. březen 2017

3.4.2017

Jednou větou

V JE Dukovany proíhá odstávka na bloku č. 1, blok č. 2 znovu spuštěn po kontrole hermetických prostor, 3. a 4. blok jsou v provozu na plném výkonu. Oba bloky JE Temelín jsou na plném výkonu. První letošní protihavarijní cvičení v ETE zakončila radiační kontrola okolí, Westinghouse vyhlásil bankrotovou ochranu, ale dohodl se s US společnostmi na pokračování výstavby bloků AP 1000 v USA.

Jordánsko saudská spolupráce ve vývoji SMR, JE Hinkley Point C  obdržel souhlas s výstavbou, ministr energetiky USA navštívil Yucca Mountain, Indie rozšiřuje  nabídku výcviku přes MAAE

Více dále...

JE Dukovany

1. Blok  odstávka Režim  7 palivo vyvezeno z  reaktoru, 70. den odstávky z plánovaných 120

2. Blok odstávka skončila, viz dále, mimořádné odstavení v pátek 24. 3. pro kontrolu netěsnosti  

    uvnitř hermetickém prostoru.

3. Blok 100%

4. Blok 100%

Provoz v souladu s Limity a podmínkami.  Celková výroba letos 2407 GWh

                                                                                                                                                                  

Mimořádné odstavení  2. bloku Jaderné elektrárny Dukovany skončilo -  viz. samostatná zpráva v Aktuálně

 

JE Temelín

1. blok 1082 MW, celková výroba letos 2 328 GWh

2. blok 1091 MW, celková výroba letos 2 342  GWh

 

Z domova

 

Radiační kontrolou okolí skončilo v Temelíně první letošní cvičení

Radiační kontrola okolí dnes ukončila dvoudenní havarijní cvičení elektrárny Temelín. Zapojilo se do něj devět stovek lidí. Vedle radiační kontroly si energetici procvičili činnost havarijního štábu a vyzkoušeli ukrytí celé elektrárny. Další velké cvičení čeká Temelín za necelé dva týdny. ČEZ si společně s armádou a policií prověří ochranu elektrárny proti teroristickému útoku.

Čtyři hodiny jezdily dvě dvoučlenné posádky temelínských odborníků ve speciálně vybaveném vozidle v okolí elektrárny. V obcích Temelín, Bohunice, Všemyslice, Albrechtice nebo Paseky pracovníci elektrárny odebírali vzorky půdy, rostlin, vody a vzduchu. „Vše probíhalo jako při ostrém zásahu. Jedinou odlišností byl oděv. Aby někoho z místních obyvatel nepřekvapili, tak se raději pohybovali v civilním oblečení a ochranné obleky včetně respirátorů nechali ve vozidle,“ poznamenal Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín.

V plastových nádobách je převezli k podrobnému rozboru do Laboratoře radiační kontroly v Českých Budějovicích. Vedle vzorků životního prostředí vyzvedávala posádka i zařízení, kterým se měří úroveň radiace. Více než čtyřicítka speciálních dozimetrů je rozmístěna po celém okolí elektrárny. „V Zóně havarijního plánování máme navíc šest kontrolních staniček a další dvě jsou mimo zónu. Ty nám dávají online data o úrovni radiace. A po vyhodnocení vzorků a kontrolních dozimetrů tak máme podrobné informace o dopadech události na životní prostředí,“ vysvětlil Marek Kurfiřt, vedoucí skupiny laboratoře radiační kontroly okolí.

Celkově se do cvičení zapojilo devět stovek lidí. Sešel se havarijní štáb elektrárny, až na pár pracovníků museli zaměstnanci včetně dodavatelů do krytů a cvičili i odborníci na radiační kontrolu okolí. Letos Temelín čeká dvanáct cvičení, z toho jedno tajné a jedno zaměřené na ochranu elektrárny proti teroristickému útoku.

Jedním z opatření, které ČEZ po Fukušimě v havarijní připravenosti zavedl, bylo navýšení počtu cvičení na dvojnásobek. V úvahu se berou všechna možná rizika. Vedle radiačních a technologických událostí je to například eliminace požárů, ekologických nebo traumatologických událostí.

 

 

Ze zahraničí

 

Westinghouse  dosáhl dohody o pokračování výstavby AP 1000  v USA  

30 Mar (NucNet):

Americký dodavatel jaderných technologií Westinghouse Electric požádal ve Spojených státech o bankrotovou ochranu před věřiteli. Včera to oznámila jeho mateřská společnost Toshiba, kterou ztráty americké divize dohnaly na pokraj finančního kolapsu. Nicméně dosáhla dohody  s americkými společnostmi, pro které staví v USA svůj model AP 1000  (DC Summer, v Jižní Karolíně a Vogtle v Georgii), že bude pokrčovat ve výstavbě.

 

Jaderný obr, který chtěl dostavět Temelín, vyhlásil bankrot

29. března 2017,  E15.cz

Americký dodavatel jaderných technologií Westinghouse Electric požádal ve Spojených státech o bankrotovou ochranu před věřiteli. Oznámila to dnes jeho mateřská společnost Toshiba, kterou ztráty americké divize dohnaly na pokraj finančního kolapsu. Westinghouse se podílel na výstavbě prvních dvou bloků české jaderné elektrárny Temelín a do roku 2010 do ní dodával palivo.

Toshiba dnes předpověděla, že její čistá ztráta za finanční rok, který skončí 31. března, se kvůli problémovým jaderným aktivitám vyšplhá až na 1,01 bilionu jenů (228 miliard korun). V únoru přitom celoroční ztrátu odhadovala pouze na 390 miliard jenů a původně dokonce počítala se ziskem 145 miliard jenů.

Westinghouse, jehož dluhy podle Toshiby dosahují 9,8 miliardy dolarů (zhruba 245 miliard korun), podal žádost o ochranu před věřiteli k newyorskému bankrotovému soudu. Firma upozornila, že na její aktivity v Evropě, Asii, Africe a na Blízkém východě nebude mít tento krok vliv.

Westinghouse se nyní potýká s obrovskými náklady kvůli překročení rozpočtu dvou jaderných projektů v USA. Auditoři navíc zpochybnili způsob, jakým Westinghouse před časem zaúčtoval převzetí společnosti Chicago Bridge a Iron (CBaI).

 

ordánsko Saudská spolupráce ve vývoji SMR

29 March 2017

Jordánsko a Saudská Arabie podepsaly dohodu o spolupráci v mírovém výzkumu jaderné energie. Zaměření je na oblast SMR. Budou  společně zpracovávat studii proveditelnosti vývoje a konstrukce dvou malých modulárních reaktorů (SMR) pro Jordánsko.

Tato dohoda byla jednou z 15 investičních a ekonomických dohod podepsaných  v Ammanu Jordánským králem Abdulahem II a králem Saudské Arabie Salmanem. 

 

Hinkley Point C obdržel souhlas s výstavbou

28 March 2017 WNA

Anglický úřad pro jadernou bezpečnost (The UK s Office for Nuclear Regulation (ONR) ) vydal své první souhlasné stanovisko k výstavbě JE Hinkley point C. Zatím byl souhlas vydán na strukturu betonových směsí.

Hinkley Point C  budou dva reaktory EPR konstrukce fy Areva dodávané konsorciem EdF Energy a China General Nuclear. Měla by dodávat 7 % elektrické spotřeby Velké Britanie. Spouštění prvního bloku se očekává v období 2025 – 2026. Bude to první jaderná elektrárna spouštěná ve Velké Británii po 20 letech (naposledy Sizewell B).

 

Ministr energetiky USA navštívil Yucca Mountain

28 March 2017 WNA

Ministr energetiky USA Rick Perry navštívil 27. 3. lokalitu Yucca Mountain, kde se plánovalo hlubinné úložiště vysokoaktivního jaderného odpadu (použité palivo). Tento projekt byl pro nedohodu s místním obyvatelstvem zastaven.

Guvernér Nevady B. Sandoval po návštěvě řekl, že ministerská návštěva by mohla být prvním krokem k zahájení rozhovoru se stakeholdery o obnovení licenčního řízení pro projekt úložiště. Sandoval však zdůraznil, že tato návštěva neznamená zahájení vyjednávání..

 

Indie rozšiřuje  nabídku výcviku přes MAAE

24 March 2017

Jaderní profesionálové zejména z Asie mohou být vzděláváni a trénováníí v novém indickém  výzkumném centru, které bude zanedlouho otevřeno díky spolupráci Indie s Mezinárodní Atomovou Agenturou ve Vídni (MAAE)

Sekhar Basu, předseda Indické Atomové komise a Yukiya Amano, DG MAAE se dohodli na vyslání  expertů MAAE na jadernou energetiku, security, radiační ochranu a jaderné materiály v novém  tréninkovém centru  Global Centre for Nuclear Energy Partnership (GCNEP).


ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany