Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Zprávy z jaderné energetiky - 31. červenec 2016

2.8.2016

Zprávy z oblasti jaderné energetiky, tak jak je z veřejných informačních zdrojů zaznamenal předseda OBK.

JE Dukovany

  1. blok  100%   
  2. blok  100%
  3. blok  odstávka, 98 den, režim 7, palivo vyvezeno z reaktoru. Odstávka je plánována do 19.10. 2016
  4. blok  100%   

Provoz EDU je  v souladu s Limity a podmínkami pro bezpečný provoz

Výroba  za rok 2016  6526 GWh

 

JE Temelín

  1. blok na plánovaném výkonu (921 MWe) celková letošní výroba 5,3 TWh
  2. blok je v odstávce pro výměnu paliva. Letos 2. blok vyrobil 4 TWh

 

Informace ze zahraničí

Rozhodnutí o Hinkley Point  C by mohlo být na podzim

29 Jul (NucNet):

Britská vláda odsouhlasila s francouzskou vládou  nový harmonogram příprav výstavby JE Hinkley point (2x EPR 1600 MWe). Podle tohoto harmonogramu by definitivní rozhodnutí o výstavbě  a podpis kontraktu mohlo být na podzim.

 

Vedení EDF schválilo investiční rozhodnutí o Hinkley Point C

28 Jul (NucNet):

Francouzská státní společnost EdF schválila výstavbu dvou bloků Hinkley Point  C v Anglii. Bude to první blok generace 3,5 a vůbec první nový blok ve Velké Britanii  od roku 1995, kdy byl spouštěn Sizewell B.

Vedení EdF  28.7.odsouhlasilo účast na výstavbě dvou bloků na lokalitě Hinkley Point v Somersetu v jihozápadní Anglii. Kontrakt bude mezi Britskou vládou, EdF, hlavním partnerem EdF - CGN (China General Nuclear Power Generation ) a dalšími hlavními dodavateli.

Celkové investiční náklady budou 18 mld liber ( 21 mld €).

Hinkley Point C má pokrýt 7% spotřeby UK. Spouštění by mělo být v roce 2025.

 

Turecko odstraní všechny právní překážky pro výstavbu JE  Akkuyu  

28 Jul (NucNet):

Turecko má odstranit všechny právní překážky při výstavbě JE Akkuyu. Sdělil to agentuře TASS  ruský vicepremiér, Arkady Dvorkovich po schůzce mezi tureckým ministrem hospodářství  Nihat Zeybekchirem a ruským ministrem energetiky Alexanderm Novakem. Již dříve oznámil Rosatom, že bude potřeba změnit tři turecké zákony pro plynulé pokračování výstavby první turecké jaderné elektrárny.

 

Japonsko předpokládá restart 26 reaktorů do března 2018

27 Jul (NucNet):

Japonsko odstavilo po katastrofě JE Fukushima všech 48 svých jaderných reaktorů. Nyní je postupně spouští.  Podle Japan´s Institute of Energy Economics by v letošním fiskálním roce (do 31.3.2017) mělo být spouštěno sedm bloků  Dalších 19 bloků by mělo následovat v roce 2018.

 

Severní Wales by mohl být lokalitou pro první Britský SMR

26 Jul (NucNet):

Jaderná lokalita Trawsfynydd  v severním Walesu by mohla být určena pro výstavbu prvního britského Malého modulárního reaktoru (Small modular reactor – SMR). Kritéria pro umisťování by měla být upřesněna ještě letos. Oznámila to britská parlamentní komise pro zájmy Welšska.

JE Trawsfynydd v Snowdonii v severním Walesu  provozovala od roku 1965  do roku 1991 dva 195 MWe plynem chlazené reaktory. Jak oznámil parlamentní výbor, na lokalitě jsou všechny potřebné infrastruktury), včetně dostatečného množství chladicí vody a znalého personálu.

Projekty tzv. malých modulárních reaktorů se objevují různě po světě. Asi nejdál, je US projekt  Tennesie Valey Authority – TVA) firmy NuScale - na lokalitě  Rabbit creek v Tennesie.  Ukazuje se, že modularita koncepce a malý jednotkový výkon jednotlivých bloků v „baterii reaktorů“ dává projektům SMR velkou konkurenční výhodu proti standartním velkým projektům JE.

 

Jižní Korea  poskytne personální podporu provozu JE Barakah v SAE

25 Jul (NucNet):

Jihokorejský jaderný provozovatel Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP)  poskytne odpovídající potřebné množství kvalifikovaného personálu pro provoz JE Barakah, kterou staví KEPCO v Emirátech. Jedná se asi o 400 operátorů do roku 2030. Všechny čtyři bloky JE Barakah by měly být v provozu od roku 2020. Spuštění prvního bloku se plánuje na rok 2017 v závislosti na schválení regulátorem.

 

Rosatom spustil simulátor na JE Rostov 3

22 July 2016 WNA   

Trenažér – simulátor bloku pro výcvik personálu byl spuštěn pro JE Rostov blok 3.  Rosatom současně obdržel licenci dozoru k přípravě personálu na tomto zařízení. Jedná se o simulátor bloku VVER 1200 MWe.

 

Reaktor pro třetí blok JE  Barakah je na lokalitě

21 July 2016 WNA

Reaktorová nádoba pro třetí blok JE Barakah v Emirátech byla dopravena a instalována na lokalitě. Všechny čtyři plánované bloky by měly být v provozu od roku 2020

 

Polsko vyloučilo lokalitu Gaski  

18 Jul (NucNet):

Polská společnost PGE EJ1, odpovědná za přípravu první polské JE, vyloučila lokalitu Gaski  v západním Pomeří pro výstavbu první jaderné elektrárny v Polsku. Zůstávají tak ve hře lokality Lubiatowo-Kopalino a Žarnowiec. Finální výběr by měl padnout do roku 2017.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany