Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Zprávy z jaderné energetiky - 7. 2.2020

Zprávy z jaderné energetiky - 7. 2.2020

7.2.2020

Jednou větou:

V Dukovanech jsou dva bloky na nominálním výkonu, na bloku 3. probíhá plánovaná odstávka pro výměnu paliva, blok 4 nabíhá po odstávce. V Temelíně jsou oba bloky v provozu.

Z domova: Stát začne jednat se zájemci o stavbu nového jaderného bloku. ČEZ šlape do výzkumu malých reaktorů, podepsal dohodu o spolupráci s už druhou americkou firmou

Zahraniční zprávy: Rusko zahajuje automatizované horké testy systému na Leningradu II-2. Rusko dosáhlo milníku s reaktorem pro JE  Kursk II.  Jihoafrický Eskom hledá zájem o komercializaci PBMR

Provoz EDU

1. blok –100%

2. blok –100%

3. blok –odstávka pro výměnu paliva a revize, 15. den, režim 6,

4. blok -  náběh bloku po odstávce režim 4

Výroba letos   1 172   GWh

35. výročí:12. února 1985 ve 23:21 hod bylo na EDU 1 dosaženo tzv. MKV (minimální kontrolovatelný výkon), znamená to, že se poprvé na reaktoru EDU 1 dosáhlo řízené štěpné reakce. Operátorem reaktoru byl Ing Štefan Spurný.

 

Provoz ETE

Oba bloky ETE na 100 % výkonu

 

Kalendář akcí - nezapomeňte

  • SMR 2020,  6. ročník mezinárodní konference Malé a modulární reaktory – Praha 13.2.2020     http://malereaktory.cz
  • Nový jaderný zdroj pro ČR – stav přípravy v r. 2020  celostátní odborná konference v rámci zahájení Jaderných dnů termín 15. 4. – 16. 4. 2020 zahájení v 10 hod. plenární zasedání 10:30 – 12:30 https://www.jadernedny.cz/ 
  • JADERNÉ DNY 2020 na ZČU v Plzni 15.4. - 20.5. https://www.jadernedny.cz/ 
  • NUCLEAR ENCOUNTER 2020 - třetí ročník konference. 16. – 17. dubna 2020, Modra, Slovensko. Profesní setkání provozovatelů JE a servisních organizací jaderných elektráren.  Více na http://nuclearencounter.alveda.cz.

Z domova

Stát začne jednat se zájemci o stavbu nového jaderného bloku

iuhli.cz,  2.2.2020: Premiér Andrej Babiš (ANO) po listopadovém jednání vládního výboru pro jadernou energetiku uvedl, že nový blok jaderné elektrárny v Dukovanech se začne stavět roku 2029, dokončen má být v roce 2036.

Výběrové řízení na dodavatele stavby nového jaderného bloku v Česku by mohlo být zahájeno už letos. Stát v únoru povede konzultace s uchazeči o stavbu. Oznámil to včera generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Jednání má vést vládní zmocněnec Jaroslav Míl a zástupci ČEZ.
V březnu má podle Beneše následovat podepsání smluv mezi státem a ČEZ. A to jak rámcové, na výstavbu jaderné elektrárny, tak prováděcí na první etapu projektu, která by podle dřívějších informací měla skončit závěrem výběrového řízení a územním rozhodnutím. Podle Beneše jsou obě smlouvy prakticky připraveny, ladí se už jen detaily, napsaly Lidové noviny.

 

ČEZ šlape do výzkumu malých reaktorů. Podepsal dohodu o spolupráci s už druhou americkou firmou

e15.cz, 3.2.2020 + WNN: Společnost ČEZ a americká společnost GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) prozkoumají ekonomické a technické možnosti potenciální výstavby malého modulárního jaderného bloku v České republice, sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Firmy podepsaly memorandum o porozumění. Loni na podzim podepsal ČEZ podobnou dohodu s další americkou společností NuScale.
„ČEZ identifikoval několik projektů malých modulárních reaktorů (SMR), které se pro realizaci v České republice jeví jako vhodnější. V další fázi proto oslovil dodavatele 11 vybraných projektů s žádostí o sdílení podrobných technických informací,“ uvedl Kříž.
Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše mohou malé modulární zdroje být do budoucna významnou alternativou energetických zdrojů. „Jako společnost zaměřená na vývoj nových energetických řešení a technologií se vývojem malých modulárních reaktorů již zabýváme, především v naší dceřiné společnosti ÚJV Řež a spolupráce s GE Hitachi je pro nás tedy logickým krokem.
Právě jaderné zdroje menšího výkonu označil loni na jaře za optimální řešení pro stavbu nových jaderných bloků v Česku premiér Andrej Babiš (ANO). „Malé modulární reaktory mohou být budoucností jaderné energetiky, respektive řešením pro bezemisní a zároveň stabilní výrobu elektřiny a tepla,“ doplnil vicepremiér a ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíček (za ANO).
Odborníci však upozorňují na to, že ve světě se tato zařízení teprve vyvíjejí, praktická zkušenost s jejich provozem téměř chybí. Malý modulární reaktor BWRX-300, který bude ČEZ s GEH zkoumat, je podle firem vodou chlazený reaktor o výkonu 300 megawattů (MWe).

GEH předpokládá, že ve srovnání s vodou chlazenými malými reaktory jiné konstrukce nebo se stávajícími velkými jadernými reaktory bude BWRX-300 vyžadovat až o 60 procent nižší kapitálové náklady na vyrobenou megawatthodinu, dodaly společnosti. BWRX-300 je malý modulární varný (BWR) reaktor s přirozenou cirkulací, chlazený vodou o výkonu 300 MWe s pasivními bezpečnostními systémy, který využívá konstrukční a licenční základnu ESBWR s certifikací Komise pro jadernou regulaci USA (NRC). Díky dramatickému zjednodušení konstrukce“ budou projekty GEH vyžadovat BWRX-300 výrazně nižší investiční náklady na MW ve srovnání s jinými vodou chlazenými návrhy SMR nebo stávajícími velkými návrhy jaderných reaktorů.

Společnost GEH sídlí ve Wilmingtonu v Severní Karolíně. Je světovým dodavatelem pokročilých reaktorů a služeb v oblasti jaderných technologií. Byla založena v roce 2007 jako globální jaderná aliance koncernů GE a Hitachi, s cílem poskytovat služby odvětví jaderné energetiky na globální úrovni.

GEH minulý týden uvedla, že oficiálně zahájila regulační licenční proces pro svůj reaktorový reaktor BWRX-300. Dne 30. prosince společnost předložila první aktuální aktuální licenční zprávu pro SMR americkému NRC. V březnu 2019 podala s Kanadskou komisí pro jadernou bezpečnost (CNSC) žádost o provedení dohody o provedení revize návrhu dodavatele BWRX-300. Přezkum BWRX-300 ČNB byl zahájen v květnu.

 

Zahraniční zprávy

Rusko zahajuje automatizované horké testy systému na Leningradu II-2

WNN, 06 únor 2020: Rosatom říká, že automatizovaný systém řízení procesů nainstalovaný na JE Leningrad II bloku 2 je připraven pro horké testy. Horké testy jsou  jednou z posledních  fází před uvedením reaktoru do provozu.

Ruská státní jaderná společnost bude používat nový automatizovaný systém ke sledování stavu zařízení nejdůležitějších pro bezpečnost, včetně reaktoru, parních generátorů a hlavních oběhových čerpadel.

„Jsme připraveni provést testování jednotky za podmínek blízkých provozu,“ řekl Anatoly Chikov, zástupce vedoucího oddělení tepelné automatizace a měření v továrně, která je v západním Rusku.

Rosatom uvedl, že reaktory VVER-1200 generace 3+ se vyznačují vysokým stupněm automatizace. Jsou „chytřejší“, říká, že každá jednotka obsahuje asi 10 000 senzorů. Během testů za tepla poskytnou tyto senzory operátorům informace například o teplotě, tlaku, hladině a průtoku chladicí kapaliny.

Stávající závod závodu Leningrad v Sosnovy Bor má čtyři jednotky RBMK-1000, zatímco Leningrad II bude mít čtyři jednotky VVER-1200. Leningradský blok 1 byl odstaven z provozu 21. prosince loňského roku. JE  Leningradu II/1 byla připojena k rozvodné síti 9. března 2018 a stala se druhým spuštěným  reaktorem VVER-1200, po JE Novovoronezh II/6. bloku v roce 2016.

 

Rusko dosáhlo milníku s reaktorem pro JE  Kursk II

WNN, 3. února 2020: Atommash dokončil svařování spodní poloviny tlakové nádoby reaktoru pro jadernou elektrárnu Kursk II ve výstavbě v západním Rusku, která jako první použije konstrukci VVER-TOI (typická optimalizovaná, se zlepšenými informacemi). Atommash je součástí Atomenergomash, inženýrské divize státní jaderné společnosti Rosatom.

Kursk II bude také první ruskou jadernou elektrárnou, která má během procesu výstavby digitální automatizovaný systém pro správu nákladů a plánování. Očekává se, že časový plán výstavby, náklady a provozní náklady u VVER-TOI ve srovnání s jednotkami generace III +, jako jsou jednotky Novovoronezh II a jednotky 1 a 2 a Leningrad II a jednotky 1 a 2, výrazně sníží, tvrdí Rosatom.

Celková hmotnost nádoby reaktoru je asi 160 tun a svařovací proces byl dokončen za 12 dnů. Po tepelném zpracování byla struktura zkontrolována a odborníci nyní budou ve svařované oblasti aplikovat vnitřní, korozi odolnou povrchovou úpravu.

První beton pro 1. blok Kursk II byl položen v dubnu 2018, a pro 2. blok v dubnu loňského roku.

Projekt  VVER-TOI o výkonu 1255 MWe byl vyvinut na základě technických výsledků projektu VVER-1200. Konstrukce nabízí vylepšená bezpečnostní opatření, včetně zvýšené bezpečnosti při extrémních vlivech a schopnosti odolávat zemětřesení, a je vybavena moderními řídicími systémy a diagnostikou.

 

Eskom hledá zájem o komercializaci PBMR

WNN, 31. ledna 2020: Jihoafrická společnost Eskom včera zveřejnila žádost o vyjádření zájmu o oživení všech nebo části projektu modulárního reaktoru Pebble Bed Modular Reactor (PBMR). Hledá investory, aby se zapojili do PBMR Ltd, do vývoje a zavádění konstrukce reaktoru a do výroby paliv TRISO.

PBMR měl být v malém měřítku vysokoteplotním reaktorem používajícím grafitem potažené sférické oxykarbidové uranové tristrukturalní  izotropní (TRISO) palivo, s heliem jako chladivem, schopné dodávat procesní teplo a generovat elektřinu. Zejména povaha paliva dává reaktoru vysoký stupeň pasivní bezpečnosti, využívající inherentních bezpečnostních charakteristik v závislosti na fyzikálních vlastnostech systému bez nutnosti zásahu.

Na základě osvědčené německé technologie spolupracovala Jihoafrická republika na projektu PBMR od roku 1993 a společnost PBMR Ltd byla založena v roce 1999 se záměrem vyvíjet a uvádět na trh reaktor. V roce 2010 však vláda oficiálně oznámila své rozhodnutí již investovat do projektu, který byl poté zařazen do „péče a údržby“ za účelem ochrany duševního vlastnictví a majetku. Společnost PBMR Ltd byla znovu začleněna do společnosti Eskom, jejího jediného akcionáře, v roce 2012.

Eskom uvedl, že v době, kdy byl projekt PBMR uveden do péče a údržby, byl v procesu výroby tlakové nádoby reaktoru, sestavy jádra hlavně a vnitřků grafitového reaktoru pro demonstrační zařízení 400 MWt / 165 MWe. Menší 200 MWe model - návrh nepřímého cyklu - PBMR byl také ve fázi návrhu konceptu.

Eskom nyní vydal žádost o vyjádření zájmu o „komercializaci modulárního reaktoru s oblázkovou vrstvou SOC Ltd (PBMR Ltd), návrh, vývoj, výrobu a konstrukci malých modulárních reaktorů a dodávku částicového paliva potaženého TRISO pro různé konstrukce reaktorů. "

"Vzhledem k tomu, že produkty byly vytvořeny a konzervovány, zůstává PBMR schopen znovu začít v relativně krátkém časovém období, nebo alternativně může být její technologie převzata třetí stranou v jejím konfigurovaném stavu a využita jinde," uvedl v dokumentu Eskom.

„Společnost se snaží vyřadit PBMR z péče a údržby a komercializovat podnikání. Společnosti, které mají zájem investovat do technologie reaktorů PBMR nebo palivové technologie, zajišťovat majetkovou účast ve společnosti PBMR Ltd, nakupovat technologii nebo výrobky PBMR nebo využívat jiný potenciál vztahy nebo transakce, se vyzývají, aby předložily návrhy s podrobným vyjádřením zájmu. “

Brífingové zasedání se bude konat 24. února v Pelindabě a konečný termín pro podání nabídek je 28. února.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany