Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Zprávy z jaderné energetiky - 7. červenec 2017

7.7.2017

Jednou větou

V Dukovanech jsou bloky 1, 2, na plném výkonu, blok č.3  je na konci kampaně před odstávkou, blok č. 4 je v plánované odstávce

V ETE je 1. blok v provozu 2. blok v plánované odstávce

Události

Mnoho návštěv na JE Dukovany a jaký je výsledek? Malé jaderné reaktory pro Velkou Británii, zpoždění a zdražení výstavby Hinkley Point C, Rosatom začíná stavět indický Kudankulam 3, Stávající reaktorová nádoba pro Flamanville 3 může být použita.

Provoz EDU

1. Blok –100%  491 MWe

2. Blok - 100%, 488 MWe

3. Blok - 95,8%, 474  MWe, provoz na tzv. výkonový efekt před koncem kampaně

4. Blok - Odstávka pro výměnu paliva a revize v délce 120 dnů, 56 den, režim 6 (zahájeno zavážení paliva do reaktoru)

Provoz v souladu s Limity a podmínkami.  Celková výroba letos 5724  GWh

 

Provoz ETE

1. Blok 1084 MWe, celková výroba letos 4788 GWh

2. Blok odstávka, celková výroba letos 3651 GWh

 

Z domova

Rušno kolem nového bloku v Dukovanech – viz. sekce Naše činnost

 

Ze zahraničí

Malé jaderné reaktory pro Velkou Británii

Elektřina z jádra má spasit Velkou Británii po odchodu z Evropské unie. Ostrovní země by měla podle místních expertů vsadit na malé reaktory okolo výkonu 300 MW. Bez toho bude jen těžko naplňovat svůj závazek snižování skleníkových plynů do roku 2050 o 80 procent.

Odklon od fosilních paliv, zejména od uhlí, bude vyžadovat výstavbu nových elektráren. Nejpozději po roce 2030 může Spojené království trpět nedostatkem elektřiny, a proto by mělo vsadit na vývoj a výstavbu malých reaktorů do výkonu 300 MW, jež se mohou stavět v blízkosti měst a průmyslových komplexů, kde bude elektřiny potřeba nejvíce.

Pro malé reaktory podle serveru The Register hovoří také skutečnost, že výstavba tradičních jaderných bloků je příliš nákladná. Ukazuje se to u projektu nových reaktorů Jaderné elektrárny Hinkley Point jež přinese finanční „díru“ v rozpočtu stavby minimálně ve výši 18 miliard liber (asi 538 miliard korun – viz další info). Elektrárnu Honkley Point bude  provozovat francouzská společnost EDF.

Levnější variantou jsou malé modulární reaktory (SMR), jež mají podle technologického serveru výhodu v tom, že mohou přispět k rozvoji britského průmyslu. Minireaktory nejsou ničím novým, jsou montovány do jaderných ponorek už od padesátých let, v Británii je vyvíjí a vyrábí Rolls-Royce

http://www.euro.cz/byznys/minireaktory-maji-zachranit-energetickou-budoucnost-britanie-1357567

 

Anglický  Hinkley Point C bude dražší a bude později, říká EdF

3 Jul (NucNet): Po odmlce více než dvaceti letech byla zahájená výstavba nového jaderného bloku  (poslední v roce 1995 Sizewell B). Vypadá to však, že bude zřejmě dražší a protáhne se. Vyplývá to z prohlášení EdF, která staví dva bloky s reaktory EPR ( PWR 1600 MWe koncept fy Areva). Cena dvou bloků bloků Hinkley Point C v Somersetu se může vyšplhat až na  19,6 mld liber ( 22,3, mld €). Zahájení výstavby se očekává v roce 2019 a spouštění v roce 2025. Nicméně samo EdF prohlašuje, že to jsou termíny optimisticky motivační. Očekává se, že nové bloky v Hinkley Point  s celkem 3200 MWe budou pokrývat 7% elektrické spotřeby Velké Británie

 

Rosatom potvrdil zahájení výstavby JE Kudankulam 3

30 Jun (NucNet): První beton se začal pokládat na stavbě třetího bloku JE Kudankulam  3 v jihoindickém státě Tamil Nadu. Nyní jsou na lokalitě v provozu dva bloky VVER 1000 MWe. Podle dohody podepsané v roce 2014 mají být na lokalitě vybudovány další čtyři bloky VVER 1000.

Začátkem června podepsal Atomstrojexport – inženýrská divize Rosatomu rámcovou dohodu a dohodu o půjčce na bloky Kudankulam 5 a 6.

 

Flamanville 3 bude moci zatím používat stávající reaktorovou nádobu

29 Jun (NucNet): Francouzský jaderný dozor  Autorité de Sûreté Nucléaire (ASN), povolí zahájení komerčního provozu JE Flamanville R s reaktorem EPR 1600 MWe se současnou reaktorovou nádobou. Problém s vysokými hodnotami uhlíku v materiálu víka reaktorové nádoby však bude v následujících letech znamenat jeho výměnu do konce roku 2024. Vysoké množství uhlíku v materiálu, zjištěné v roce 2015 by mohly v budoucnu vést k rozvoji prasklin materiálu. EdF staví ve Flamanville v Normandii svůj blok EPR 1600  MW.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany