Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Zprávy z jaderné energetiky - 8. 2.2019

8.2.2019

Jednou větou

V Dukovanech jsou v provozu bloky 1,2 a 4. Blok 3 se kontroluje a připravuje na spouštění po odstávce. V Temelíně jsou oba bloky na plném výkonu.

Ze světa: Použité palivo z JE Borssele dorazilo do Francie k přepracování. Taipower vyloučil možnost restartu JE Lungmen. Společnost Terrestrial Energy podepsala kontrakt s  NRG  na zkoušení materiálu pro reaktor generace 4 v Pettenu. Čtvrtý korejský blok s reaktorem APR 1400 je připravený ke spuštění.

Z domova: Novou JE by měl stavět ČEZ s garancí státu

Provoz EDU

1. blok –100 %  

2. blok –100 % 

3. blok – 63 den odstávky, příprava na spouštění bloku, režim 6, objevily se netěsnosti na poj. ventilu cirk smyčky a odvzdušnění

4. blok - 100 % 

Výroba letos 1 366 GWh

 

Provoz ETE

1. blok- výkon 1087 MWe, výroba letos  967 GWh

2. blok– výkon 1093 MWe, výroba letos  972 GWh

 

Ze světa

 

Použité palivo z JE Borssele dorazilo do Francie k přepracování

7 Feb (NucNet): železniční transport 6,4 t použitého jaderného paliva z holandské JE Borssele dorazilo do severofrancouzského Valones. Palivo bude přepracováno v přepracovatelském závodě v La Hague. Přeprava začala 5. února a trvala 3 dny. Transport se sestával ze tří transportních kontejnerů. V La Hague bylo již přepracováno 350 t použitého palivo z  PWR reaktoru JE Borssele.

Použité palivo obsahuje 98% využitelného materiálu, který se vrací zpět do provozu jako tzv. MOX palivo (mixed oxyde – směs uranu a plutonia ), které je používáno v JE Borselle.  Nevyužitelný zbytek (4%) se vrací ve formě vitrifikátu (zatavení do skla) a je dlouhodobě skladován v Nizozemí na úložišti COWRA

JE Borssele je PWR reaktor o výkonu 480 MWe v provozu od roku 1973. Zákonem je stanoveno jehoprovozování JE do roku 2032.  Množství použitého paliva k finálnímu uložení řeší Holandsko právě přepracováním a používáním MOX paliva v poslední fázi provozu.

 

Taipower vyloučil možnost restartu JE Lungmen

6 Feb (NucNet): Tchaj-wanská  státní  elektrárenská společnost Taipower vyloučila restartování jaderné elektrárny Lungmen, Její provoz byl přerušen po havarii na JE Fukushima v roce 2011 kde byla práce přerušena po březnu 2011 havárie elektrárny Fukušima  v Japonsku.

 

Společnost Terrestrial Energy podepsala kontrakt s  NRG  na zkoušení materiálu pro reaktor generace 4 v Pettenu

5 Feb (NucNet): Společnost Terrestrial Energy, která vyvíjí reaktor generace 4 na bázi technologie roztavených solí, podepsala kontrakt na testování svých materiálů na experimentálním reaktoru v Pettenu v Holandsku

 

Čtvrtý korejský blok s reaktorem APR 1400 je připravený ke spuštění

6.2.2019 Nucnet, WNN, Atominfo: Bezpečnostní a kontrolní jaderná komise jižní Koreje (NSSC) vydala 1. února povolení společnosti Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) k provozu čtvrtého bloku jaderné elektrárny Shin Kori.

Výstavba první dvojice jaderných reaktorů APR1400 v jaderné elektrárně Shin Kori jako třetí a čtvrtý blok, byla schválena v roce 2006, ačkoliv skutečná stavební licence nebyla vydaná až do dubna 2008.

První lití betonu třetího bloku proběhlo v říjnu 2008 a v srpnu 2009 proběhlo lití betonu 4. bloku. Komerční provoz třetího bloku byl původně naplánován na konec roku 2013 a čtvrtý blok na září 2014. Bohužel byl komerční provoz zpožděn kvůli potřebě testování bezpečnostních řídicích systémů, kabelů a jejich následné výměně.

Třetí blok dosáhl první kritičnosti v prosinci 2015 a jeho připojení k elektrické síti proběhlo v lednu 2016. V prosinci 2016 přešel blok do komerčního provozu.

Společnost KHNP dokončila chladné hydrostatické zkoušky a horké funkční testy na čtvrtém bloku elektrárny Shin Kori v listopadu 2015 a dubnu 2016. Společnost oznámila v srpnu 2017, že očekává zavážení paliva do bloku do konce ledna s komerčním spuštěním v září.

Zpoždění, o kterém společnost hovořila v té době, odráží nepatrné zlepšení v návrhu, které vyplývá ze spouštěcích prací na již provozovaném bloku. Dodatečné seismické opatření bylo zajištěno v důsledku reakce na zemětřesení v Gyeongju, které bylo zaznamenáno v září 2016 a zemětřesení v Pohangu v listopadu 2017.

Na setkání, které proběhlo 1. února, schválila komise NSSC spuštění čtvrtého bloku elektrárny Shin Kori poté, co byly zváženy výsledky inspekce zajištěné korejským institutem jaderné bezpečnosti.

Výstavba dvou dalších bloků tlakovodních reaktorů APR1400, každý s výkonem 1350 MW elektrických v elektrárně Shin Kori, 5. a 6. bloku, začala v dubnu 2017 a září 2018. Komerční provoz 5. bloku je naplánováno na březen roku 2022 a šestý blok jej má následovat s ročním posunem. Dva další bloky APR1400 jsou ve výstavbě v Jižní Koreji jako první a druhý blok elektrárny Shin Hanul.

Čtyři bloky jsou také stavěny ve Spojených Arabských emirátech, elektrárně Barakah. Komerční provoz všech těchto 4 bloků je naplánován do roku 2020.

 

Z domova

Novou JE by měl stavět ČEZ s garancí státu

Mladá fronta DNES  4.2.2019: Nový jaderný zdroj v ČR by měla stavět společnost ČEZ s nějakou formou garance státu. Včera v ČT to řekla ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO). To je varianta financování, kterou preferuje vláda, dodala. „Tendr bude tehdy, až bude jasno o investičním modelu a i o tom, jakou formou budeme investovat a budeme to mít vyjednáno v Bruselu. Dá se předpokládat, že s velkou pravděpodobností tam bude nějaká veřejná podpora, tu budeme muset v Bruselu vydiskutovat,“ prohlásila ministryně Nováková.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany