Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Zprávy z jaderné energetiky k 12. 2. 2021

Zprávy z jaderné energetiky k 12. 2. 2021

12.2.2021

Jednou větou:

V Dukovanech bloky 2, 3, na nominálním výkonu, blok č. 1  najíždí po odstávce. Blok 4 se odstavuje do odstávky pro výměnu paliva a revize, v Temelíně oba bloky v provozu,

Z domova: Sněmovna nehlasovala o zákonu ohledně výstavby nového bloku v Dukovanech 

Ze zahraničí: Estonsko / Fermi Energia "získává kapitál" pro zahájení licenčního procesu SMR. Stavební povolení vydané pro ruský reaktor BREST.  Atommaš dokončil přípravu reaktoru VVER-TOI k expedici

Provoz EDU

  1. blok – náběh bloku po odstávce (90 dní),  MKV dosaženo 9.2. 11:40 ,
  2. blok –100%  
  3. blok -100 %
  4. blok - odstavování bloku do odstávky pro výměnu paliva, revize a investice

Výroba letos  1 468GWh

 

Energetici v Dukovanech přechází z odstávky prvního bloku na čtvrtý.

12.2. Tisk zpráva EDU: Energetici v Jaderné elektrárně Dukovany na 1. výrobním bloku včera obnovili výrobu elektrické energie. Blok odstavili začátkem listopadu minulého roku pro výměnu paliva a v uplynulých dnech na něm specialisté ukončili zatěsňování několika teplosměnných ploch parogenerátorů. Ještě před opětovným spuštěním řízené štěpné reakce provedli další kontroly a testy zařízení, které potvrdily jejich těsnost. Dnes (12.2.) ráno je čeká plánované snižování výkonu 4. výrobního bloku, pro výměnu jedné pětiny paliva za čerstvé. Elektřinu tak budou i nadále dodávat tři ze čtyř výrobních bloků elektrárny. Na prvním výrobním bloku energetici vyměnili palivo a provedli desítky investičních a modernizačních akcií. V závěru roku při testech prováděných standardně před uvedením bloku do provozu zaznamenali změnu chemického režimu na jednom ze šesti parogenerátorů. Rozhodli proto o provedení mimořádných kontrol, na základě kterých zatěsnili několik teplosměnných ploch a provedli opakované kontroly těsnosti.  „I přes zvýšenou náročnost prováděných činností, která je dána povinností nošení roušek i dodržováním dalších ochranných preventivních opatření, se nám v uplynulých dnech podařilo dokončit všechny kontroly a opravy zařízení. Řízenou štěpnou reakci jsme v reaktoru obnovili už v pondělí v noci a poté jsme postupně zvyšovali výkon a provedli další desítky testů, které potvrdily řádný stav zařízení,“ popisuje náročnost odstávky ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín.

Elektrickou energii začal blok dodávat ve čtvrtek po přifázování obou turbosoustrojí. Ukončili tak v pořadí už 35. odstávku prvního bloku. Žádné volno je ale nečeká. Kvůli výměně paliva a provedení desítek modernizačních akcí odstaví už dnes, v pátek 12. únoravýrobní blok číslo 4.Také v průběhu této odstávky čekají energetiky rozsáhlé servisní práce a desítky významných modernizací zařízení. Podle předběžných předpokladů by měl blok začít elektrickou energii začít opět do přenosové soustavy dodávat na přelomu března a dubna.

 

 Provoz  ETE

ETE 1  1084  MWe, výroba  letos 1 070  GWh.

ETE 2  1101  MWe, výroba  letos 1 085  GWh

provoz v souladu s LAP

 

Z domova

Sněmovna nehlasovala o zákonu ohledně výstavby nového bloku v Dukovanech

11.02.2021.: kurzy.cz: Poslanecká sněmovna nehlasovala o zákonu ohledně výstavby nového jaderného bloku v Dukovanech Poslanecká sněmovna se včera nedostala k hlasování o zákoně o přechodu ČR k nízkouhlíkové energetice, který se zabývá i modelem výkupu elektřiny z plánovaného nového bloku v Dukovanech.Ministr průmyslu bude hledat nový termín, kdy by se o zákonu mohlo hlasovat. Opozice si stále stojí za tím, aby bylo v zákoně řečeno, že se plánovaného jaderného tendru nebudou moci zúčastnit ruské a čínské společnosti.
Zdá se, že další zpoždění tendru na výstavbu nového jaderného bloku je pravděpodobné. Analytici neočekávají , že by byl tendr zahájen před volbami, resp. koncem letošního roku.

 

Ze zahraničí

Estonsko / Fermi Energia "získává kapitál" pro zahájení licenčního procesu SMR

NucNet 10.2.2021: Prohlášení podepsané na virtuálních konferenčních výzvách k rozmístění reaktorů v Evropě do 30. Let. Výkonný ředitel Fermi Energia Kalev Kallemets na konferenci řekl, že cílem společnosti je požádat vládu, aby koncem roku 2021 začala plánovat výstavbu SMR.

Estonská společnost Fermi Energia získává kapitál na zahájení oficiálního procesu plánování malých modulárních reaktorových bloků nové generace a podepsala prohlášení s osmi dalšími firmami a organizacemi vyzývající k zavedení postavení SMR  v Evropě do 30. let . Říká, že standardizace návrhu SMR musí být "v co největší míře".
"Při vyvíjení nebo aktualizaci regulačního rámce použitelného na SMR by se jaderné regulační orgány hostitelské země měly snažit usnadnit harmonizaci právních předpisů," uvádí se v prohlášení. "Regulační rámce by měly být založeny na bezpečnostních normách Mezinárodní agentury pro atomovou energii a směrnice Evropské unie o jaderné bezpečnosti by měly být prováděny."
Země, které sní o  SMR by rovněž měly zvážit kompatibilitu s příslušnými svými dodavatelskými  závody.

Prohlášení bylo podepsáno na virtuální konferenci o nasazení SMR v Estonsku Fermi Energia, finské Fortum, Tractabel ze Švédska, Vattenfall Belgie, Synthos z Polska, Česká republika Skupina ČEZ, Jaderná elektrárna Rumunska, nadace e-Lise Nizozemska a lobbistická skupina 18 for 0 z Irska.

Fermi Energia na konferenci uvedla, že jejím cílem je požádat vládu, aby koncem roku 2021 zahájit proces plánování SMR, přičemž se očekává, že tento proces bude trvat až pět let. První SMR by mohl být v provozu na počátku 30. let.

Společnost Fermi Energia, založená v roce 2019, uvedla, že je "technologicky neutrální" a sleduje licenční proces pro návrhy SMR v USA a Kanadě, aby zjistila, které technologie jsou vhodné.

Estonsko je členský stát EU s 1,3 miliony obyvatel po desetiletí vyrábí většinu své energie ze spalování ropné břidlice.

"Estonsko si stanovilo ambiciózní cíl ukončit výrobu elektřiny z ropné břidlice do roku 2035," řekl na konferenci generální ředitel Fermi Kalev Kallemets. "Reaktor by tuto výzvu pro Estonsko vyřešil a je relevantní pro širší region."

V listopadu 2020 Estonsko oznámilo, že plánuje zřídit národní pracovní skupinu, která by zvážila zavedení komerční výroby jaderné energie.

Vláda uvedla, že myšlenka zavedení jaderné energie byla projednána na zasedání vlády a bylo rozhodnuto, že by měla být vytvořena národní pracovní skupina, "která by definovala postoje národa k této otázce".

Iniciativa Fermi Energia SMR zahrnuje také finské energetické společnosti Vattenfall a Fortum a belgickou strojírenskou společnost Tractebel. V uplynulém roce pracovali na studii proveditelnosti týkající se zavádění SMR v Estonsku.

Společnost Vattenfall uvedla, že Fermi Energia zahájila jednání se dvěma obcemijako budoucí lokalitou, které to jsou však nebylo řečeno.

V říjnu 2019 podepsaly Fermi Energia a americká GE Hitachi Nuclear Energy dohodu o spolupráci na možném umístění  malého modulárního reaktoru BWRX-300 GE  v Estonsku.

 

Stavební povolení vydané pro ruský reaktor BREST

úterý 11. února 2021 WNN: Ruský jaderný regulátor Rostechnadzor vydal licenci společnosti Siberian Chemical Combine na výstavbu reaktoru BREST-OD-300 ve svém areálu v ruském Seversku. Bude to první experimentální demonstrační jednotka na světě s olovem chlazeným rychlým reaktorem.

Stavební povolení včera podepsal předseda Rostechnadzoru Alexej Alešin.

Během bezpečnostního přezkumu pilotního projektu byly vypracovány nové federální předpisy a pravidla reflektující specifika. Patří mezi ně předpisy pro konstrukci a bezpečný provoz reaktorů používajících olovo jako chladicí kapalinu, jakož i požadavky na pevnost reaktorové nádoby, zařízení a potrubí těchto reaktorů. Celkem bylo schváleno 16 norem Rosatomu, které podrobně popisují požadavky a zajišťují, aby byly zohledněny všechny vlastnosti reaktoru  BREST-OD-300.

Siberian Chemical Combine je dceřinou společností TVEL, dceřiné společnosti ruské státní jaderné společnosti Rosatom vyrábějící jaderné palivo.

BREST-OD-300 je součástí projektu "Proryv" (Průlom) společnosti Rosatom, který umožňuje uzavřený jaderný palivový cyklus. Reaktor 300 MWe bude hlavním zařízením pilotního demonstračního energetického komplexu (PDEC), který je v procesu výstavby v areálu Sibiřské chemické továrny. Kromě toho PDEC předvede uzavřený jaderný palivový cyklus na místě se zařízením pro výrobu/přepracování smíšeného jaderného paliva z uranu a plutonia a zařízení na přepracování použitého paliva.

Na základě smlouvy ve výši 26,3 miliardy RUB (360 milionů USD) podepsané v prosinci 2019 postaví společnost Titan-2 budovu reaktoru, turbínovou halu a související infrastrukturní zařízení pro pohonnou jednotku s dokončením plánovaným do konce roku 2026.

Titan-2 Holding, je generálním dodavatelem výstavby nových jaderných elektráren v jaderné elektrárně Leningrad v Rusku a její dceřiné společnosti se také zabývají projekty výstavby jaderných elektráren Hanhikivi a Akkuyu ve Finsku a Turecku.

 

Atommaš dokončil přípravu reaktoru VVER-TOI k expedici

12.2.2021 Atominfo.cz:  Atommaš (součást strojírenské divize Rosatomu) vyrobila a připravila k expedici reaktorovou nádobu VVER-TOI pro první blok jaderné elektrárny Kurská II.

V prosinci 2020 byly dokončeny všechny zkoušky a kontroly tlakové nádoby reaktoru.

Poslední výrobní fází reaktoru bylo lakování, které zajistí ochranu proti korozi, radiační stálost a odolnost při dekontaminaci. Na nádobu byly naneseny tři vrstvy organosilikátové barvy vytvrzující se za studena a vrstva finálního laku.

Nyní reaktor leží na speciálních podpěrách. Jeho expedice začne přepravou přemístěním pomocí 600tunového jeřábu na podvalník.

Odeslání prvního reaktoru VVER-TOI je naplánováno na zahájení plavební sezóny.

Reaktor nejprve pojede na silničním podvalníku na molo na Cimljanské přehradě, kde bude přeložen na loď. Na té dojede do přístavu ve Voroněži a na staveniště poblíž města Kurčatov bude pokračovat opět po silnici.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany