Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Zprávy z jaderné energetiky k 3.7.2020

7.7.2020

Jednou větou:

V Dukovanech jsou všechny čtyři bloky na nominálním výkonu. V Temelíně blok 1 v provozu, blok 2 v odstávce pro výměnu paliva

Z domova: Členem dozorčí rady ČEZ se stal starosta Rouchovan Vladimír Černý. Podpis smluv Novým o stavbě Dukovan se posunul na červenec.

Ze zahraničí: TVO čeká na revizi harmonogramu uvedení do provozu OL3. Stavba budovy prvního bloku JE  Akkuyu již nabývá obrysů. Předčasný restart dohodnutý pro  Ringhals 1 po výpadku údržby

Provoz  EDU

1. blok – 100%

2. blok – 100%

3. blok – 100 %

4. blok -  100 %,

Provoz v souladu s LaP

Výroba letos   7 084 GWh

 

Provoz  ETE

ETE 1  1066  MWe, výroba letos  2 993  GWh.

ETE 2  odstávka,   výroba  letos 4 272  GWh

provoz v souladu s LAP (Limity a Podmínky pro bezpečný provoz).

 

Z domova

Novým členem dozorčí rady ČEZ starosta Rouchovan Vladimír Černý

Praha 29. června (ČTK) - Novým členem dozorčí rady energetické společnosti ČEZ je Vladimír Černý, starosta obce Rouchovany, v jejímž katastru částečně leží Jaderná elektrárna Dukovany. Nahradil Lubomíra Lízala, který byl z rady odvolán. V dozorčí radě dále pokračují Vladimír Kohout, František Vágner a Ondřej Landa, kterým letos vypršel dosavadní čtyřletý mandát. Rozhodli o tom dnes akcionáři na valné hromadě ČEZ.
Dozorčí rada mimo jiné volí a odvolává členy představenstva firmy. Majoritním vlastníkem ČEZ je stát prostřednictvím ministerstva financí - vlastní 70 procent akcií. Hlasování na valné hromadě společnosti tak vesměs končí podle přání resortu. Dozorčí rada ČEZ má 12 členů. Stát má osm členů, zbytek jsou zástupci zaměstnanců. Předsedou rady je od předloňska Otakar Hora.
Černý v minulosti několikrát uvedl, že podporuje stavbu nového jaderného bloku nebo bloků v Dukovanech. "Argumentů pro výstavbu je dnes mnohem více než argumentů proti výstavbě. Tím hlavním je zajištění energetické bezpečnosti naší země a pro naše občany pak zejména pokračování bezpečného provozování elektrárny a celé lokality," cituje ho například web Ekoregionu 5, což je dobrovolný svazek obcí v pětikilometrovém pásmu elektrárny.
Ministerstvo financí nakonec nenavrhlo do dozorčí rady bývalého šéfa amerického koncernu GE pro Evropu Petera Stračára, byť byl uveden jako kandidát do rady v nominacích do řídících a dozorčích firem s majetkovou účastí státu na webu resortu.
Web týdeníku Hrot předminulý týden napsal, že Stračár působil také jako poradce firmy Westinghouse, jednoho z uchazečů na výstavbu nových bloků v Dukovanech. "Jak vyplývá z informací zveřejněných na stránkách organizace, Stračár aktuálně sedí v radě Aspen Institutu miliardáře Zdeňka Bakaly. Vztahy mezi premiérem Andrejem Babišem a Bakalou jsou přitom již léta na bodu mrazu," dodal server.

 

Podpis smluv o stavbě Dukovan se posunul na červenec

Praha 29. června (ČTK) - Podpis plánovaných smluv mezi státem a společností ČEZ o stavbě nového jaderného bloku v elektrárně Dukovany se z konce června posunul na polovinu července. Na dnešní valné hromadě ČEZ to řekl místopředseda představenstva firmy Pavel Cyrani. Důvod neuvedl. Plánovaný termín konce června oznámil dříve vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO).
Havlíček na konci květnu uvedl, že vláda a ČEZ do konce června podepíšou o stavbě bloku takzvanou rámcovou a prováděcí smlouvu. Akcionáři ČEZ dnes k plánované stavbě nepřijmou žádné usnesení, bod má pouze informativní charakter.
Obě smlouvy na konci dubna schválili ministři. Vedle zastřešující dohody jde o smlouvu, která definuje územní povolení k umístění stavby i výběr dodavatele do roku 2024. Stát v ní podle dřívějšího vyjádření Havlíčka dává možnost společnosti ČEZ odprodat mu celý projekt.
Dodavatelským modelem nového bloku má být takzvaná stavba na klíč, která zajistí možnost kontroly subdodavatelů projektu. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v květnu ČTK řekl, že na financování výstavby by se stát měl podílet řádově 70 procenty, zbylých 30 procent by měl zaplatit ČEZ. Očekávaná suma za stavbu bloku v současných cenách je podle něj zhruba šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun).
Možnou stavbu nového jaderného zdroje v Česku několik předcházejících let brzdily nejasnosti o způsobu financování, konkrétní obrysy začíná dostávat projekt až v posledních měsících. Dlouhodobě se proti stavbě nového jaderného zdroje v ČR staví ekologové.
Beneš letos několikrát zopakoval, že tendr na výběr dodavatele bloku by měl být vypsán do konce tohoto roku, vítěz by měl být vybrán do konce roku 2022. Stavět by se podle dřívějších informací mělo začít v roce 2029, blok by měl být uveden do provozu v roce 2036.

 

Ze zahraničí

 

TVO čeká na revizi harmonogramu uvedení do provozu OL3

03. července 2020, WNN: Finská společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO) očekává, že v srpnu dostane od konsorcia Areva-Siemens revidovaný harmonogram uvedení EPR Olkiluoto 3 (OL3) do provozu. Zavážka  paliva, která byla naplánována na minulý měsíc, byla zpožděna mimo jiné pandemií COVID-19. V dubnu společnost uvedla, že opatření zavedená v závodě s cílem zabránit šíření koronaviru „mohla významně zvýšit nejistotu v průběhu projektu“. V té době uvedlo, že bylo informováno konsorciem Areva-Siemens, že zavážka paliva nebude probíhat podle plánu v červnu. Začátek pravidelné výroby elektřiny, plánovaný na březen 2021, by také mohl být zpožděn. Areva-Siemens uvedl, že bude aktualizovat plán spouštění, jakmile bude znám dopad pandemie koronaviru.

"Nové vedení Arevy, dodavatelské strany závodu, připravuje finanční řešení pro dokončení projektu podle připravovaného harmonogramu," uvedla TVO. „TVO také vyjednává s dodavatelským závodem Areva-Siemens konsorcium o podmínkách dokončení projektu OL3. Časový rozvrh  dodavatelského závodu Areva-Siemens konsorcium stále pokračuje a aktivně se rozvíjí.“

TVO rovněž uvedla, že nové vedení společnosti Areva aktivně pracuje na plánu s podporou všech stran na zajištění financování do konce projektu OL3. "TVO se zúčastnil diskuse o opatřeních konsorcia Areva-Siemens a má pozitivní přístup k jejich pokroku."

Konsorcium dodavatelů zařízení OL3 - Areva GmbH, Areva NP SAS a Siemens AG - staví jednotku na základě smlouvy na klíč s pevnou cenou. Mají společnou odpovědnost za smluvní závazky až do konce záruční doby jednotky. Konsorcium zahájilo výstavbu Olkiluoto 3 v roce 2005. Dokončení reaktoru bylo původně naplánováno na rok 2009, ale projekt měl různá zpoždění a neúspěchy.

Společnost TVO získala finskou vládní licenci pro OL3 v březnu loňského roku, nakládání s palivem se však zpozdilo kvůli pomalému pokroku v testech systému a problémům s dodávkami náhradních dílů. TVO požádala v dubnu tohoto roku finského jaderného regulátora o povolení nakládky paliva do reaktoru, ale uvedla, že odhaduje, že získání povolení bude trvat několik měsíců.

 

Stavba budovy prvního bloku JE  Akkuyu již nabývá obrysů

WNN, 2. července 2020:  Instalace druhé vrstvy vnitřního kontejnmentu reaktorové budovy byla dokončena na prvním bloku jaderné elektrárny Akkuyu ve výstavbě v provincii Mersin v jižním Turecku. Vnitřní kontejnment je jednou z kritických součástí bezpečnostních systémů jednotky, které zabraňují uvolňování radioaktivních materiálů do životního prostředí, uvedl JSC Akkuyu Nuklear.

 Výška budovy reaktoru se nyní zvýšila o 12 metrů, z úrovně 4,95 metrů na 16,95 metrů. Celková hmotnost instalované konstrukce je 411 tun a její průměr přesahuje 20 metrů, uvedl JSC Akkuyu Nuklear. Vnitřní kontejnment bude sestávat ze tří úrovní a kupole. Jakmile je instalace interního kontejnmentu dokončena, podstoupí tlakovou zkoušku těsnosti. Jednotka bude také obsahovat vnější kontejnmentovou strukturu, která bude chránit reaktor, parní generátory a další zařízení před extrémními vnějšími riziky.

„Instalace druhé úrovně kontejnmentu nás přivedla o krok blíže k dokončení výstavby elektrárny 1,“ řekl Sergei Butskikh, první zástupce generálního ředitele Akkuyu Nuklear a ředitel výstavby jaderné elektrárny. „Druhá úroveň kontejnmentu je jednou z největších konstrukčních součástí budovy reaktoru, a proto je pro nás úspěšné dokončení její zvedání a instalace velmi důležitým milníkem. V další fázi bude instalovaná konstrukce dodatečně posílena a následuje instalace bednění a pak budeme pokračovat s betonovým litím. “

JSC Akkuyu Nuklear poznamenal, že nyní probíhají práce na třech ze čtyř plánovaných jednotek v Akkuyu. Betonování základové desky bylo dokončeno a core catcher (lovuška) byl nainstalován na jednotce 1, zatímco betonování základových desek reaktorového prostoru a budovy turbíny jednotky 2 se očekává, že bude brzy dokončeno. Mezitím se provádějí vrtné a trhací práce, aby se vyhloubila jáma pro jaderný ostrov 3. bloku.

Elektrárna o výkonu 4800 MWe bude zahrnovat čtyři reaktory VVER-1200 a očekává se, že splní asi 10% elektrické energie Turecka. První podnik společnosti Rosatom, který provozuje vlastní projekty, je projekt ve výši 20 miliard USD založený na mezivládní dohodě podepsané mezi Ruskem a Tureckem v květnu 2010.

Stavba jednotky 1 začala v dubnu 2018 a její základní schéma bylo dokončeno v dubnu 2019. Turecko si klade za cíl uvést jednotku 1 do provozu v roce 2023, sté výročí svého založení jako republiky. Turecký regulátor TAEK udělil v září společnosti JSC Akkuyu Nuklear stavební povolení pro 2. blok.

 

Předčasný restart dohodnutý pro  Ringhals 1 po výpadku údržby

29. června 2020, WNN: Společnost Ringhals AB - provozovatel švédské jaderné elektrárny Ringhals - uzavřela dohodu s národním provozovatelem přenosové soustavy  Svenska Kraftnät (SvK) o dostupnosti prvního bloku elektrárny. Cílem dohody je zajistit stabilitu sítě a zkratový výkon v přenosové soustavě, aby se v létě vyřešila provozní situace v jižním Švédsku.

Do konce letošního roku má být Ringhals 1 trvale uzavřen. blok 2 byla uzavřena v prosinci 2019 po rozhodnutí z roku 2015 uzavřít reaktory o pět let dříve, než bylo původně plánováno, z komerčních důvodů. První blok je v současné době v odstávce  od 13. března. Vattenfall - vlastník 70,4% podílu v závodě Ringhals - informoval dne 31. března burzu energie v Nordpoolu, že reaktor BWR  o výkonu 910 MWe zůstane off line až do léta kvůli současným tržním cenám elektřiny. Reaktor by pak byl v provozu až do konce roku, kdy bude trvale odstaven.

Na základě dohody, která byla dne 18. června uzavřena se společností SvK, nyní Ringhals AB v letních měsících zajistí dostupnost energie do sítě. Podle dohody musí být obě turbíny v okruhu Ringhals 1 neustále zaváděny a musí poskytovat svou reaktivní kapacitu během smluvního období od 1. července do 15. září. Jednotka byla následně znovu synchronizována do sítě 27. června.

Torbjörn Wahlborg, výrobní ředitel společnosti Vattenfall, uvedl, že jednou ze silných stránek jaderné energie je její předvídatelnost. „Jaderná energie má stabilizační účinek na elektrickou síť s předvídatelným zdrojem energie a v neposlední řadě pomocnými službami, jako je řízení napětí a setrvačnost,“ řekl. „Tento pramen měl za následek velmi vysoké vodní toky ve vodní energii a dlouhé období větrných podmínek. Elektrická rozvodná síť zároveň potřebuje značnou část předvídatelné výroby energie, která nebude kolísat s deštěm nebo větrem. Když jsme dostali požadavek od SvK poskytovat stabilizační služby do sítě, kterou jsme samozřejmě chtěli vynaložit na pomoc. Proto jsme se nyní dohodli se společností SvK na brzkém restartování Ringhals 1, aby byla zajištěna stabilita sítě.

Vattenfall poznamenal, že rozhodnutí o brzkém restartu Ringhals 1 dříve, než se očekávalo, má důsledky pro plánování personálu a zdrojů. "Společnost Ringhals musí věnovat zvláštní pozornost tomu, jak může ovlivnit provoz a údržbu dalších reaktorů, jakož i nadcházející práci na vyřazování prstenů 1 a 2 z provozu," uvedla společnost. "Zaměstnanci společnosti Vattenfall však pracovali celé jaro, aby udrželi stabilní provoz a zabezpečili dodávky elektřiny uprostřed koronové pandemie, a budou také pracovat na vyřešení úkolu zahájit Ringhals 1 dříve."

Generální ředitelka Světové jaderné asociace Agneta Risingová komentovala: „Jaderné reaktory nejsou jen neozbrojenými hrdiny v debatě o klimatu, ale také neviditelnými sloupy elektroenergetických systémů, na které se spoléháme tím, že budeme vyrábět obrovské množství elektřiny nepřetržitě, bez ohledu na to, počasí nebo roční období. V posledních několika dnech je stále důležitější poskytovat tyto základní služby, které jsou jedinečné mezi nízkouhlíkovými výrobci elektřiny. Jaderný průmysl by měl být hrdý na klíčovou roli, kterou hraje při ochraně naší moderní společnosti. a já osobně jsem velmi hrdý na jadernou elektrárnu Ringhals a její pracovníky - na stejnou elektrárnu, kde začala moje jaderná kariéra."

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany