Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Zprávy z jaderné energetiky k 30. 8. 2020

31.8.2020

Jednou větou:

V Dukovanech jsou všechny čtyřibloky na nominálním výkonu. V Temelíně jsou oba bloky v provozu

Z domova: Ministr Karel Havlíček v Dukovanech

Zahraničí: První reaktor SAE začíná dodávat energii.  TVO předkládá program EIA pro likvidaci velmi nízkoaktivního odpadu. Vláda Ontaria podpořila provoz JE Pickering. Exelon oznámil brzké odstavení čtyř reaktorů v Illinois. „Lovuška“ pro JE Akuyu 2 byla dopravena na lokalitu. 

Provoz EDU

1. blok –100%

2. blok –100%

3. blok–100%

4. blok - 100 %,

Provoz v souladu s LaP

Výroba letos   9 645 GWh

 

Provoz  ETE

ETE 1  1077 MWe, výroba letos 4452 GWh.

ETE 2   1092  MWe, výroba  letos  4 733 GWh

provoz v souladu s LAP (Limity a Podmínky pro bezpečný provoz).

 

Z domova

Ministr Karel Havlíček v Dukovanech

Ve čtvrtek 27.8. přijel do Dukovan na pozvání Energetického Třebičska ministr Karel Havlíček. Auditorium, které tvořilo cca 50 zástupců místních samospráv a místních průmyslníků si vyslechlo sdělení pana ministra o stavu přípravy výstavby nového bloku  EDU 5. K  tomuto sdělení následovala otevřená diskuse. Podrobnosti najdete na webu Energetického Třebíčska https://www.energeticketrebicsko.cz/

 

Zahraničí

První reaktor SAE začíná dodávat energii

19. srpna 2020, WNN:  1. blok jaderné elektrárny Barakah v oblasti Al Dhafrah v Abú Dhabí byl připojen k rozvodné síti a začal dodávat elektřinu do SAE. Očekává se, že jihokorejský APR1400 vstoupí do plného komerčního provozu koncem tohoto roku.

JE Baraka 1je první jaderný energetický reaktor v arabském světě

Po obdržení provozní licence v únoru a po dokončení zavážky paliva v březnu. Blok dosáhl MKV koncem července.

"Bezpečné a úspěšné připojení 1. bloku k distribuční síti SAE je klíčovým okamžikem, kdy začneme plnit svou misi, která bude pohánět růst národa nepřetržitou dodávkou čisté elektřiny," řekl generální ředitel ENEC Mohamed Al Hammadi.

ENEC nedávno oznámila, že dokončila výstavbu 2. bloku, Výstavba bloků  3 a 4 je nyní dokončena  z 93%, respektive 86%.

První beton pro Barakah 1 byl nalit v červenci 2012, zatímco  beton pro bloky 2-4 byl nalit v dubnu 2013, září 2014 a červenci 2015.


TVO předkládá program EIA pro likvidaci velmi nízkoaktivního odpadu

WNN, 14. srpna 2020: Finská společnost TeollisuudenVoimaOyj (TVO) předložila ministerstvu hospodářství a zaměstnanosti program posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) týkající se likvidace radioaktivního odpadu s velmi nízkou úrovní v jaderné elektrárně Olkiluoto. Alternativy staví nové zařízení jako povrchové  rozšiřují v současné době používané hlubinné úložiště nízko a středně aktivních odpadů.

Velmi nízký odpad zahrnuje například ochranné plasty a ochranné oděvy, které byly použity při údržbě jaderné elektrárny. Zařízení na ukládání  takových odpadů by mohlo být povrchové.  Prostor by se skládal se zavezené vrstvy odpadu  a různých strukturálních vrstev nad a pod ním. V souvislosti s projektem bude také vybudována drenáž a systém sběru vody, pomocí kterého lze sledovat kvalitu prosakující vody přes prostor. Odpady umístěné na horní části základové  konstrukce jsou uzavřeny v odpadních obalech. 

TVO poznamenal, že podobná zařízení na odstraňování odpadu se v jiných zemích používají již dlouhou dobu, ale ve Finsku by to byla první implementace. Například ve Švédsku je podobné úložiště v provozu od roku 1993.


Vláda Ontaria podpořila provoz JE Pickering

WNN, 17. srpna 2020:  Vláda Kanadské provincie Ontario oznámila svou podporu dalšímu provozu JE Pickering společnosti  Ontario Power Generation (OPG)  do konce roku 2025. Původní rozhodnutí z roku 2016 bylo do roku 2024 pro všech 6 bloků. OPG používá jaderné reaktory typu CANDU, První reaktory zahájily provoz v roce 1971, bloky byly rekonstruovány a restartovány v roce 2003 – 2005.


Exelon oznámil brzké odstavení čtyř reaktorů v Illinois

27 August 2020, WNN: Americká společnost Exelon oznámila trvalé odstavení  dvou reaktorů JE Byron a JE Dresden v roce 2021, Jako důvod uvedla společnost ekonomické důvody ve srovnání s uhelnými elektrárnami. Je to varování, že mohou následovat další předčasná odstavení jaderných bloků z ekonomických důvodů. Odstavované bloky JE Byron mají licenci NRC na dalších 20 let.

JE Byron má dva PWR reaktory o výkonu 1164 MWe a 1136 MWe v provozu od roku 1985/87. JE  Dresden má dva BWR o výkonu  894 MWe a 879 MWe v provozu od roku 1971/72, které mají licenci NRC na další dekádu.


„Lovuška“ pro JE Akkuyu 2 byla dopravena na lokalitu

28 August 2020, WNN Ruský majitel společnosti JSC Akkuyu oznámil, že byla na lokalitu dopravena  tzv. „Lovuška“ (core catcher) česky bychom to opsali jako systém záchytu taveniny koria při likvidaci havarie s tavením paliva. Zařízení je klíčovou komponentou pasivního bezpečnostního systému, které vyrobilo JSC Tyazmash.  Má výšku 5,8 m, průměr 6,1 m a váží 169 t. Jeho funkce spočívá v záchytu případného roztaveného paliva tak, aby nebyla narušena hermetičnost kontejnmentu.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany