Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Zprávy z jaderné energetiky k 5. 3.2021

Zprávy z jaderné energetiky k 5. 3.2021

5.3.2021

Jednou větou:

V Dukovanech bloky 1, 2, 3, na nominálním výkonu, Blok 4. odstávka pro výměnu paliva, revize a investiční akce.

V Temelíně oba bloky v provozu,

Z domova: Politické hrátky kolem Dukovan ohrožují i české domácnosti

Ze  zahraničí: Rolls-Royce a Fermi Energia studují potenciál SMR v Estonsku. Začíná svařování kompenzátoru objemu pro 1. blok JE Akuyu. Probíhá výstavba zkušebního tunelu hlubinného úložiště v Onkalo. Nuclearelectrica začne dostavbu JE Cernavoda v roce 2024

Provoz EDU

  1. blok – 100%  
  2. blok – 100%  
  3. blok -  100%
  4. blok - odstávka 21 den. Režim 7 palivo vyvezeno z reaktoru

Výroba letos  2 213 GWh

Provoz  ETE

ETE 1  1088 MWe, výroba  letos 1 644 GWh.

ETE 2  1104 MWe, výroba  letos 1 667  GWh

provoz v souladu s LAP

 

Z domova

Politické hrátky kolem Dukovan ohrožují i české domácnosti, tvrdí odborník

4. března 2021, CNN prima.cz, Vít Chalupa:  Politickými hrátkami a smutnou podívanou nazývá opakované odsouvání výběrového řízení na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech Jan Zdebor, přední český odborník na jadernou energetiku, proděkan pro spolupráci s praxí Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni.

Tvrdí, že váhání, zpožďování a tedy nemožnost nahradit dosluhující zdroje a technologie může mít dopad na celou českou společnost. Například ve snížení životní úrovně, do níž patří spolehlivé a zajištěné dodávky elektrické energie a tepla pro domácnosti.

Slýcháme, že svět se nezboří, když výstavbu nového jaderného zdroje odložíme. Ale něčím to budeme muset nahradit. A obnovitelné zdroje energie to nebudou, protože to nezvládnou,“ říká Jan Zdebor v otevřeném rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm rozebírá i bezpečnostní rizika dodavatelů nejen pro Dukovany. Mluví též o dopadech na český průmysl a vysoké školství. Podivuje se nad tím, že se nikdo nepodivuje nad nebezpečností dodávek plynu………zkráceno celý rozhovor najdete na: https://cnn.iprima.cz/politicke-hratky-kolem-dukovan-ohrozuji-i-ceske-domacnosti-tvrdi-odbornik-20333

 

Ze zahraničí

Rolls-Royce a Fermi Energia studují potenciál SMR v Estonsku

4. března 2021, WNN: Britský Rolls-Royce a estonská Fermi Energia podepsali memorandum o porozumění, ke studiu potenciálu zavádění malých modulárních reaktorů v Estonsku. Studie pokryje všechny aspekty zavádění, včetně vhodnosti pro síť, chlazení, nouzového plánování, lidských zdrojů, proveditelnosti, udělování licencí, ekonomiky a dodavatelského řetězce. 

Britské konsorcium SMR vedené společností Rolls-Royce spolupracuje s vládou Spojeného království na zajištění závazku, že flotila SMR, z nichž každá poskytne alespoň 440 MWe, bude do deseti let v provozu. Elektrárny budou postaveny konsorciem a pospuštění mají být předány  k provozování společnostem na výrobu elektřiny.

Konsorcium zahrnuje společnosti Assystem, Atkins, BAM Nuttall, Jacobs, Laing O Rourke, National Nuclear Laboratory, Nuclear Advanced Manufacturing Research Centre, Rolls-Royce a TWI. Současná fáze programu byla společně financována všemi členy konsorcia a britským výzkumem a inovacemi.

Fermi Energia považuje SMR Rolls-Royce za "jeden z důvěryhodných návrhů SMR ve svém národním plánu postupu“.

Společnost Fermi Energia byla založena estonskými odborníky v oblasti energetiky a jaderné energie s cílem zavádění SMR v Estonsku. V červenci 2019 zahájila společnost studii proveditelnosti týkající se vhodnosti SMR pro estonské cíle v oblasti dodávek elektřiny po roce 2030. Fermi Energia vybrala čtyři návrhy SMR, které mají být zahrnuty do studie proveditelnosti: Moltex Energy SSR-W300, Terrestrial Energy IMSR-400, GE Hitachi BWRX-300 a NuScale SMR. Fermi Energia spolupracuje se švédským Vattenfallem, finským Fortum a belgickým Tractabelem.

Rolls-Royce minulý měsíc uvedl, že téměř dokončil fázi proveditelnosti ve vývoji svého UKSMR a v květnu se zaměří na zajištění investic. Tato technologie projde procesem obecného posouzení návrhu s britskými regulačními orgány v roce 2024 a bude připravena k použití v síti o pět let později, uvedla. Zpráva vysloveně neuvádí, zda-li model SMR Rols Royce bude zahrnut do dalších analýz studie proveditelnosti k výše uvedeným čtyřem projektům.

Začíná svařování kompenzátoru objemu pro 1. blok JE Akuyu

1.3. 2021, NucNet: Ruský výrobce jaderných zařízení AEM Technologies spojil spodní polovinu tělesa kompenzátoru objemu pro  1. blok  jaderné elektrárny Akkuyu, kterou staví v jihozápadním Turecku. 

Společnost uvedla, že komponenta také prošla tepelným zpracováním při teplotě 650 stupňů Celsia po dobu 10 hodin, aby odstranila napětí ze svařování.

Kompenzátor váží asi 180 tun a má objem cca 80 metrů krychlových. Kompenzátor objemu slouží k regulaci a udržování provozního tlaku v primárním okruhu reaktoru. Jaderná elektrárna Akkuyu v hodnotě 20 miliard dolarů, první komerční jaderná elektrárna v Turecku, se staví poblíž Mersinu na jižním pobřeží Středozemního moře na základě smlouvy podepsané s Ruskem v roce 2010. JE  bude mít čtyři jednotky generace III+ VVER-1200, přičemž první by měla být online v roce 2023 a další jednotka by měla být spouštěna s ročním odstupem.

Probíhá výstavba zkušebního tunelu v Onkalo

WNN, 1.3.2021: Finská společnost pro nakládání s radioaktivním odpadem Posiva Oy oznámila, že v podzemním zařízení Onkalo poblíž Olkiluoto byly zahájeny práce na razení funkčního tunelu pro konečné uložení. Tunel je určen ke „společné funkční zkoušce“, která zahrnuje finální uložení v malém měřítku za skutečných podmínek, a je součástí uvedení geologického úložiště do provozu. Společný funkční test lze použít k prokázání, že procesy a postupy související s konečným uložením jsou v pořádku, a teprve poté může být zařízení k ukládání uděleno provozní povolení.

Nuclearelectrica začne dostavbu JE Cernavoda v roce 2024

Atominfo.cz, 5.3.2021: Cosmin Ghita, předseda rumunského provozovatele jaderných elektráren Nuclearelectrica, uvedl, že finální rozhodnutí o investici do projektu na dokončení 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Cernavoda přijde v roce 2024. Třetí blok by pak měl být zprovozněn v dalších desetiletí. Podle agentury Agerpres to Ghita oznámil během konference 23. února a zároveň řekl, že Nuclearelectrica své záměry představí na příští výroční schůzi

Zkráceno, více na: Nuclearelectrica začne dostavbu JE Cernavoda v roce 2024 - Atominfo.cz

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany