Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Zprávy z jaderné energetiky k 7. 9.2020

9.9.2020

Jednou větou:

V Dukovanech jsou všechny čtyři bloky na nominálním výkonu.

V Temelíně jsou oba bloky v provozu

Z domova:IaC Energo instalovalo a zprovoznilo boroměry na jaderné elektrárně Ringhals (Švédsko)

Zahraničí: Horké testy dokončeny v pákistánském Hualong One. Společnost Dominion Energy žádá o prodloužení licence pro JE North Anna. NuScale získal hodnocení svého projektu SMR od US NRC. Leningrad II-2 dosáhl  minimálního kontrolovaného výkonu.

Provoz EDU

1. blok –100%

2. blok –100%

3. blok–100%

4. blok - 100 %,

Provoz v souladu s LaP

Výroba letos   10 112 GWh.

 

Provoz  ETE

ETE 1  1079  MWe, výroba letos 4 720 GWh.

ETE 2  1093  MWe, výroba  letos 4 395 GWh

provoz v souladu s LAP (Limity a Podmínky pro bezpečný provoz).

 

Z domova

IaC Energo instalovalo a zprovoznilo boroměry na jaderné elektrárně Ringhals (Švédsko)

V srpnu byla pod dohledem pracovníků z I&С Energo úspěšně dokončena instalace a zprovoznění průtočných boroměrů Bor An PN160 na 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Ringhals. Boroměry (zařízení pro měření koncentrace izotopu 10B nebo koncentrace kyseliny borité H3BO3) byly vyvinuty a vyrobeny firmou I&C Energo ve spolupráci s CV Řež. Boroměry Bor An zajišťují měření v různých technologických okruzích jaderných elektráren včetně reaktoru, kde jsou měřené hodnoty využívány pro řízení štěpné reakce. Kromě Švédska jsou boroměry od I&C Energo v provozu na jaderných elektrárnách v dalších pěti zemích.


Zahraničí

Horké testy dokončeny v pákistánském Hualong One

7. září 2020, WNN, Horké funkční testování reaktoru Karáčí 2 v Pákistánu bylo dokončeno 4. září, oznámila dnes China National Nuclear Corporation (CNNC). Čínský reaktor Hualong One je naplánován na komerční provoz příští rok. Karáčí 2 a 3 jsou prvním exportem čínského designu Hualong One, propagovaného na mezinárodním trhu jako HPR1000.


Společnost Dominion Energy žádá o prodloužení licence pro JE North Anna

7. září 2020, WNN:Společnost Dominion Energy se sídlem ve Virginii v USA podala u Nuclear Regulatory Commission (NRC) žádost o obnovení provozních licencí elektrárny North Anna na další 20leté funkční období. Dominion říká, že schválení by znamenalo, že její zákazníci budou až do roku 2060 nadále dostávat bezpečnou, spolehlivou, dostupnou a bezuhlíkovou elektřinu z elektrárny. Stejně jako všechny americké jaderné bloky i bloky North Anna měly původně licenci k provozu po dobu 40 let. Licence bloků byly obnoveny na dalších 20 let provozu dne 20. března 2003, po přísném procesu kontroly povoleném federálním zákonem. Na základě svých současných licencí mohou bloky 1 a 2 společnosti North Anna pokračovat v provozu do roku 2038, respektive 2040, a s obnovenými licencemi do roku 2058 a 2060.

Bloky  North Anna jsou tříokruhové tlakovodní reaktory Westinghouse, které jsou schopné poskytovat 1892 MWe (netto), což je přibližně 20% elektřiny, kterou zákazníci Dominionu dostávají.


NuScale SMR získala US NRC hodnocení projektu

1. září 2020, WNN : Americká komise pro jadernou regulaci (NRC) vydala závěrečnou zprávu o hodnocení bezpečnosti (FSER) pro malý modulární reaktor společnosti NuScale. Jedná se o vůbec první FSER, který NRC vydal pro SMR, a představuje dokončení technické kontroly a schválení návrhu.

Žádost společnosti NuScale o certifikaci jejího designu SMR pro použití v USA byla podána dne 31. prosince 2016 a NRC ji přijala následujícího března. Společnost NRC uvedla, že dokončení technického přezkumu v rámci původního 42měsíčního harmonogramu prokazuje závazek „včasného“ udělování licencí pro novou pokročilou technologii reaktorů.

"Jedná se o významný milník nejen pro NuScale, ale také pro celý americký jaderný sektor a další vyspělé jaderné technologie, které budou následovat. Toto jasně stanoví vůdčí postavení NuScale a USA v závodě o uvedení SMR na trh," řekl Předseda představenstva a generální ředitel společnosti NuScale John Hopkins.  Společnost NuScale uvedla, že utratila více než 500 milionů USD s podporou svého majoritního investora Fluor a více než 2 miliony pracovních hodin na vývoj informací potřebných k přípravě žádosti o certifikaci designu. Společnost kromě žádosti předložila také 14 samostatných tematických zpráv - sama o sobě přes 12 000 stran - a poskytla více než 2 miliony stránek podpůrných informací pro audity NRC.

Návrh NuScale využívá pasivní procesy, jako je konvekce a gravitace ve svých operačních systémech a bezpečnostních prvcích, k výrobě asi 600 MW elektřiny. Dvanáct modulů, z nichž každý produkuje 50 MW, je ponořeno do bazénu souvisejícího s bezpečností postaveného pod úrovní terénu. NRC dospělo k závěru, že pasivní vlastnosti konstrukce „zajistí, aby se jaderná elektrárna bezpečně odstavila a v případě potřeby zůstala bezpečná v případě nouze“, uvádí se v prohlášení. NuScale také naznačil společnosti NRC, že bude žádat o schválení standardního návrhu verze využívající 60 MW moduly, uvedl regulátor. To by vyžadovalo další kontrolu NRC.

Certifikace návrhu znamená, že NRC po důkladném prozkoumání souladu s bezpečnostními požadavky schválila návrh jaderné elektrárny nezávisle na žádosti o výstavbu nebo provoz elektrárny. Certifikace designu je platná po dobu 15 let od data vydání, ale lze ji prodloužit o dalších 10 až 15 let.

Marc Nichol, hlavní ředitel nových reaktorů v americké organizaci Institut pro jadernou energii, uvedl, že schválení návrhu SMR NuScale je pro společnost „monumentálním milníkem“ a zásadním krokem pro budoucnost tohoto odvětví. „Jako první malý modulární reaktorový reaktor v USA, kterému byl vydán FSER, je NuScale průkopníkem v cestě pro další inovativní pokročilé vyvíjené jaderné technologie,“ uvedl.

Fluor a NuScale spolupracují s městskými energetickými systémy (UAMPS) v Utahu na vývoji elektrárny o výkonu 720 megawattů, která má být postavena na místě v Idaho National Laboratory.

„S rostoucím zájmem zákazníků a dohodami se subjekty v USA, Kanadě, Rumunsku, České republice a Jordánsku vyvolala společnost NuScale bod obratu pro celé odvětví v rozvoji technologických inovací v USA a náš cíl poskytovat bezuhlíkovou energii napříč zeměkoule, “řekl Nichol.

NRC nyní připravuje pravidla pro certifikaci designu. Po certifikaci se NuScale SMR připojí k šesti dalším návrhům reaktorů dosud certifikovaných NRC: Advanced Boiling-Water Reactor, System 80+, AP600, AP1000, Economic Simplified Boiling-Water Reactor a APR1400.

 

Leningrad II-2 dosahuje minimálního kontrolovaného výkonu

1. září 2020, WNN: Druhý blok jaderné elektrárny Leningrad II v západním Rusku zahájil závěrečnou fázi svého fyzického spuštění dosažením minimální kontrolovatelné úrovně výkonu. 

Společnost Rosenergoatom, dceřiná společnost provozovatele ruské státní jaderné společnosti Rosatom, včera oznámila milník a uvedla, že spuštění šestého reaktoru VVER-1200 bylo zahájeno 19. července, kdy byl do jádra reaktoru vložen první nový palivový článek, a že jeho komerční spuštění bylo naplánováno na rok 2021.

„Minimální řízený výkon je nejnižší úroveň kapacity, která nám umožňuje provádět řadu testů a ověřovat fyzikální parametry aktivní zóny reaktoru, abychom se ujistili, že splňuje požadavky projektu,“ říká Alexander Belyaev, hlavní inženýr v Leningradské JE 2, řekl. „Jakmile budou tyto operace dokončeny a příslušné výpočty budou předloženy [regulačnímu orgánu] Rostechnadzor, budeme muset získat licenci pro spuštění napájení a zahájit postupný náběh výkonu.“

Během tohoto týdne proběhne na jednotce více než 50 testů v souladu s harmonogramem fyzického spuštění. Tyto přezkumy pomohou specifikovat neutronově-fyzikální parametry prvního naplnění jaderného reaktoru a potvrdí, že všechny systémy jaderné bezpečnosti fungují spolehlivě.

Stávající JE Leningrad v Sosnovém Boru má čtyři bloky RBMK-1000, zatímco Leningrad II bude mít čtyři bloky  VVER-1200. Leningradský blok 1 byl odstaven z důvodu vyřazení z provozu dne 21. prosince 2018. Blok 1 bloku Leningrad II byl připojen k síti dne 9. března 2018 a stal se druhým spuštěným reaktorem VVER-1200 po spuštění 6. bloku Novovoronezh v roce 2016.

Leningrad II-2 nahradí svého „staršího bratra“, Leningrad-2, reaktor RBMK, který je v provozu 45 let.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany