Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Zprávy z jaderné energetiky k 8. 1. 2021

Zprávy z jaderné energetiky k 8. 1. 2021

12.1.2021

V Dukovanech bloky 2, 3, 4 na nominálním výkonu, blok č. 1 odstávka,

V Temelíně oba bloky v provozu,

Z domova: Rusové a Číňané Dukovany sami stavět nebudou. Je to politicky neprůchodné, říká Havlíček

Ze zahraničí: JE Leningrad II/2 dosáhla 100% výkonu. Ukrajinská JE Záporoží 5  bude v provozu do roku 2030. Začíná výstavba nové čínské jaderné elektrárny.

Provoz EDU

1. blok –odstávka 56 den, režim 6, probíhá mimořádná kontrola PG11

2. blok –100%

3. blok -100%

4. blok- 100%

Výroba EDU  v roce 2020 14,30 TWh

Výroba letos  249 GWh


Odstávka prvního dukovanského bloku bude probíhat i v lednu

7.1., aktivnízona.cz: Energetici Jaderné elektrárny Dukovany na prvním výrobním bloku, který je odstavený pro výměnu paliva, připravují další kontroly zařízení.
Vyplývá to z informačního systému REMIT, který eviduje provoz a odstávky významných energetických zdrojů. Informaci o prodloužení odstávky potvrdil i mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. „Před skončením odstávky musí blok projít řadou velmi náročných a důkladných testů, včetně pevnostních a těsnostních tlakových zkoušek a detailních kontrol stavu zařízení. V rámci těchto kontrol jsme zjistili změny chemických parametrů u jednoho z parogenerátorů, proto jsme rozhodli o provedení dodatečných kontrol. Postupujeme vždy s maximálním důrazem na bezpečnost a znalost stavu zařízení,“ doplňuje Bezděk.
Energetici proto začali s přípravou na demontáž zařízení a následnou kontrolu. K dalším kontrolám se konzervativně rozhodli na základě výsledků tlakových a pevnostních zkoušek zařízení, prováděných vždy před opětovným uvedením bloku do provozu po odstávce pro výměnu paliva. Ke zjištění příčiny využijí mimo jiné diagnostickou metodu vířivých proudů, která vykazuje vysokou citlivost a přesnost. Další dny proto technici využijí i pro provedení prací, které provedou v předstihu oproti plánovanému termínu příštích odstávek pro výměnu paliva. Všechny plánované servisní práce spojené s odstávkou pro výměnu paliva na prvním bloku mají energetici dokončeny a zavezené palivo ponechají v reaktoru. Podle REMIT by měli opravu energetici zvládnout do konce ledna. Konkrétní termín připojení je podle mluvčího elektrárny aktuálně nejlepším možným odhadem, energetici jej budou případně upřesňovat právě v návaznosti na výsledky opakovaných kontrol.

Provoz  ETE

Výroba v ETE v roce 2020 16,75 TWh

ETE 1  1084  MWe, výroba  letos 156  GWh.

ETE 2  1102  MWe, výroba  letos 158  GWh

provoz v souladu s LAP

 

Smutná zpráva

Na přelomu roku nás opustil Ing. Peter Rydlo. Po absolvování Katedry jaderných reaktorů FJFI začínal v Dukovanech jako kontrolní fyzik. Později se přeorientoval na dozimetrii a sloužil několik let jako směnový mistr dozimetrie. Po odchodu ze směn se stal vedoucím odboru radiační bezpečnosti a nakonec šéfoval celé radiační ochraně na obou jaderných elektrárnách EDU a ETE.

Peter odešel ve věku necelých šedesáti šesti let. Vzpomeňte na něho, byl celou duší jaderník a  byl to dobrý chlap.

 

Z domova

Rusové a Číňané Dukovany sami stavět nebudou. Je to politicky neprůchodné, říká Havlíček

07.01.2021, e15.cz : Tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany se nakonec s největší pravděpodobností nebudou moci zúčastnit jako samostatní uchazeči Rusové ani Číňané. Variantu, která byla dosud ve hře, označil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) jako nereálnou.

Konečný model tendru by měla vláda zvolit během ledna. Pokud tak učiní, počet samostatných soutěžících se smrskne z pěti na tři. O zakázku se popere severoamerická společnost Westinghouse, francouzská EdF a jihokorejská KHNP. Pokud by se ruský Rosatom a čínská CGN mohly tendru zúčastnit, pak pouze jako subdodavatelé hlavních uchazečů, tedy v takzvaném modelu 3+2.
„Variantu pěti účastníků už ani nenavrhujeme. Chceme mít v této klíčové energetické zakázce podporu napříč politickým spektrem, kvůli čemuž je tato možnost ze hry,“ potvrdil Havlíček v rozhovoru pro deník E15 s tím, že upřednostňuje variantu tří hlavních uchazečů s možností spolupráce s ruskou a čínskou společností. „Je to kompromis, který budu navrhovat. Pakliže Rosatom a CGN vyřadíme zcela, může se zakázka výrazně prodražit. Chceme proto nastavit co možná nejkonkurenceschopnější prostředí, a tím spotřebitelům zajistit i co možná nejlevnější elektřinu,“ vysvětluje Havlíček. Jakou část tendru by mohly Rosatom a CGN získat, bude podle něj do značné míry záviset na podmínkách hlavních uchazečů. „To je předčasné. Zatím ještě není rozhodnuto ani o konečné variantě,“ řekl Havlíček na dotaz týkající se charakteru potenciálních subdodávek.
Možnou účast Ruska a Číny v tendru dlouhodobě kritizují část opozice a Senát. Argumentují přitom bezpečnostními aspekty. Kromě modelu 3+2 je ve hře ještě varianta tří uchazečů nebo odložení tendru na příští volební období.
K Havlíčkově variantě se přiklánějí analytici. „Varianta absolutního vyloučení Ruska i Číny by v konečném důsledku mohla vést k tomu, že jediným zájemcem, který bude schopen předložit vyhovující nabídku, bude americký Westinghouse. Tím ztrácí soutěž smysl. Pominu-li tedy možnost neustálého odsouvání rozhodnutí, zbývá jako optimální varianta 3+2,“ uvedl analytik společnosti ENA Jiří Gavor.
Výběrové řízení je podle Havlíčka po technicko-obchodní stránce připraveno a zbývá už vyřešit pouze variantu tendru. Polostátní společnost ČEZ v roli investora stavby uvádí, že je připravena tendr vypsat.


Ze zahraničí

JE Leningrad II/2 dosáhla 100% výkonu

WNN, 6.1. 2021: Druhý blok jaderné elektrárny Leningrad II v ruském Sosnovém Boru byl 3. ledna uveden na 100% svého jmenovitého výkonu v rámci statických a dynamických zkoušek během pilotního průmyslového provozu, uvedla to dnes státní jaderná společnost Rosatom. Reaktor VVER-1200 vyrobil svoji první elektřinu pro národní síť 22. října 2020 a jeho uvedení do komerčního provozu je plánováno na letošní jaro.

Ukrajinská JE Záporoží 5  bude v provozu do roku 2030

06. ledna 2021, WNN: Státní jaderný regulační inspektorát Ukrajiny (SNRC) schválil desetileté prodloužení provozní licence bloku 5 v Záporožské jaderné elektrárně. Reaktor VVER-1000/V-320 byl uveden do provozu v srpnu 1989 a jeho původní 30letá licence vypršela nyní. Nová licence rozšiřuje provoz bloku 5 a zařízení s ním souvisejících. Regulátor uznal přiměřenou možnost bezpečného provozu bloku 5 pro příštích 10 let. Současně licenční dokument stanoví datum pro další pravidelné přehodnocení bezpečnosti jednotky na 27 Květen 2030. Rozhodnutí o prodloužení licence jednotky bylo přijato na zasedání rady SNRC a bylo založeno na výsledcích pravidelného přehodnocování bezpečnosti bloku 5.

Energoatom provozuje čtyři jaderné elektrárny na Ukrajině – Chmelnická, Rovenská, Jižně Ukrajinská a Záporožská - s celkovým instalovaným výkonem 13 168 MWe.

Začíná výstavba nové čínské jaderné elektrárny

1. ledna 2021, WNN:  První beton byl nalit pro jaderný ostrov bloku 1 v jaderné elektrárně Sanao v provincii Zhejiang. Oznámila to General Nuclear (CGN).  Na místě je plánováno celkem šest čínských tlakovodních reaktorů Hualong One (PWR 1000 MWe).

S oficiálním zahájením výstavby prvního bloku elektrárny Sanao má nyní CGN ve výstavbě sedm jaderných reaktorů s instalovaným výkonem 8,21 GWe. V současné době má v provozu 24 jednotek s instalovaným výkonem 27,14 GWe.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany