Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality

Zprávy z jaderné energetiky k 9. 4. 2021

Zprávy z jaderné energetiky k 9. 4. 2021

9.4.2021

Jednou větou:                     

V Dukovanech bloky 1, 2, 3, na nominálním výkonu, 4.  blok zvyšuje výkon po ukončené odstávce, v Temelíně  1. blok odstávka,  2. blok v provozu

Z domova: Jaderná elektrárna Dukovany je byznys. Nikoli, zda někoho nemáme rádi.

V Temelíně usadili na pozici obří separátory.

Ze zahraničí: Rusko přepravuje první reaktorovou nádobu VVER-TOI pro JE Kursk II.  Fennovoima si udržela cíl - stavební licenci pro Hanvikivi  do roku 2021. Globální dopad JE Barakah. První JE v  SAE zahájila komerční provoz.

Provoz EDU

  1. blok – 100%  
  2. blok – 100%  
  3. blok -  100%
  4. blok -  73%, probíhá náběh bloku po odstávce

Výroba letos  3 498 GWh

ČEZ v Dukovanech obnovil výrobu elektřiny na čtvrtém výrobním bloku

ČEZ právě ukončil odstávku pro plánovanou výměnu paliva a obnovil výrobu elektřiny na čtvrtém bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Už v pondělí dopoledne energetici obnovili v reaktoru řízenou štěpnou řetězovou reakci a dnes v 0:00 hod začal blok opět dodávat bezemisní elektřinu do přenosové sítě. Plného výkonu 2000 MW by měla elektrárna dosáhnout do konce týdne, kdy budou v provozu všechny čtyři dukovanské bloky na plném výkonu.

Čtvrtý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany energetici odstavili v polovině února pro výměnu paliva. V jejím průběhu vyměnili 90 palivových kazet za čerstvé, provedli rozsáhlé revizní a servisní práce na zařízení primárního i sekundárního okruhu a plánovanou modernizaci systémů.

„Všechny plánované práce, kontroly a opravy zařízení se nám podařilo dokončit už před Velikonocemi. Řízenou štěpnou reakci jsme v reaktoru obnovili na Velikonoční pondělí. Následné testy zařízení prokázaly řádný stav zařízení splňující bezpečný a spolehlivý provoz,“ popisuje spouštění čtvrtého bloku ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín.

Elektrickou energii začal blok dodávat 8.4. 2021, přesně v 0:00 hod po přifázování prvního turbosoustrojí. Generátor druhého turbosoustrojí energetici přifázovali k přenosové soustavě v 8:54 hod.Ukončili tak v pořadí už 33. odstávku čtvrtého bloku.

V průběhu odstávky se energetici museli vypořádat s řadou preventivních opatření k ochraně zdraví zaměstnanců před nákazou nemocí COVID-19, včetně zajištění preventivního testování všech zaměstnanců elektrárny i dodavatelů, kteří v elektrárně pracují. Aktuálně v Dukovanech týdně provedou přes 2500 antigenních testů, které v průměru odhalí necelé procento nemocných.

Další odstávka pro výměnu paliva čeká energetiky Jaderné elektrárny Dukovany v květnu. Předběžně nahlášené termíny se ale mohou měnit v souvislosti s průběhem prací, kontrol a dalšími požadavky. Aktuality o provozu jaderných elektráren je možné nalézt na webové stránce https://www.cez.cz/cs/o-cez/vyrobni-zdroje/jaderna-energetika/jaderna-energetika-v-ceske-republice

 

Provoz  ETE

ETE 1  odstávka pro výměnu paliva, výroba letos  2213 GWh.

ETE 2  1100 MWe, výroba  letos 2 562 GWh

provoz v souladu s LAP

 

Konference

Tradiční  konference ČNS a SNUS  NUSIM 2021

Letos „on line“  29. dubna , téma "Jaderná cesta k bezemisní energetice"

více informací a registrace na www.nusim.cz 

 

Z domova

Jaderná elektrárna Dukovany je byznys. Nikoli, zda někoho nemáme rádi

9.4. 2021, František Hezoučký,

https://ceskapozice.lidovky.cz/forum/jaderna-elektrarna-dukovany-je-byznys-nikoli-zda-nekoho-nemame-radi.A210406_124224_pozice-forum_lube

 

V Temelíně usadili na pozici obří separátory     

TZ ETE 8.4.2021:  Dva separátory mění technici na prvním bloku Jaderné elektrárny Temelín. Stodesetitunová zařízení, která páru zbavují vlhkosti a přihřívají ji, umístili v těchto dnech na pozice na strojovně v nejaderné části elektrárny. Nyní budou do zařízení instalovat vnitřní části a napojovat ho na další technologii. Celkově má harmonogram výměny separátorů 453 dílčích činností a jde o jednu z nejnáročnějších prací během odstávky prvního bloku. Vedení elektrárny od nového zařízení očekává zvýšení výkonu, řádově v jednotkách elektrických megawatt (MWe).

Bez vnitřních vestaveb váží každý ze dvou separátorů 110 tun, je dlouhý třicet metrů a na výšku má čtyři metry. Při jejich usazovaní rozhodovaly milimetry. Skrz transportní koridor ho energetici museli zvednout na strojovnu na 15 metrů. Následovalo pak náročné uložení separátoru. „Pozice separátorů jsou přesně dané, aby je bylo možné spojit s okolní technologií. Proto jsme je museli usadit s milimetrovou přesností. Vše proběhlo bez komplikací,“ konstatoval Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Vlastní umístění nádoby jednoho obřího separátoru trvalo jednu osmihodinovou směnu. Specialisté se zařízením manipulovali pomocí mostového jeřábu o nosnosti 125 tun. První nádobu energetici usadili v neděli, druhou o den později. Samotná výměna není jenom o manipulacích s obrovským zařízením. Náročné bude i napojení na další technologii elektrárny. „V praxi to znamená, že technici ze Škody JS musí každý separátor propojit s šesti desítkami různých potrubí o průměru od dvaceti milimetrů do lehce přes dva metry. Vše pak budeme ověřovat zkouškami po montáži i během najíždění bloku,“ upřesnil Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Vedení ČEZ si od nových separátorů slibuje zvýšení výkonu. „Půjde o jednotky MWe. Je to další z příkladů modernizace a zlepšení účinnosti zařízení v nejaderné části, navíc s přínosem pro životní prostředí díky úspoře jednotek tisíc tun emisí CO2 ročně,“ doplnil Bohdan Zronek.

První temelínský blok ČEZ plánovaně odstavil 27. března. Během odstávky energetici vymění v reaktoru 48 ze 163 palivových souborů, zkontrolují bezpečností systémy a provedou 73 investičních akcí. Celkově má harmonogram odstávky téměř čtrnáct tisíc činností, na jejichž zajištění se podílí tisícovka pracovníků z ČEZ a dodavatelských firem. Odstávka běží ve zpřísněném „covid režimu“.  V praxi to může znamenat až tisíc testů zaměstnanců i dodavatelů denně. (https://www.cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/temelin-planovane-vymeni-palivo-v-reaktoru-prvniho-bloku.-na-odstavku-posiluje-proticovidova-opatreni-139889)

Separátor – přihřívač – zařízení v nejaderné časti elektrárny. Výrobcem je německá společnost Balcke-Dürr, GmbH. Separátor je dlouhý 32,8 metru, vysoký 4,4 metry, kompletně váží 180 tun. Uvnitř každého ze dvou separátorů je 1 512 teplosměnných trubiček o objemu 13,5 m3. Objem vlastního separátoru je 232,4 m3. Jeho úkolem je zlepšit parametry páry, která proudí na nízkotlaké díly turbíny. Konkrétně páru zbavuje vlhkosti a přihřívá ji.

 

Ze zahraničí

Rusko přepravuje první reaktorovou nádobu VVER-TOI pro JE Kursk II

8. dubna 2021, WNN: Volgodonská pobočka ruského AEM-Technology JSC přepravuje vůbec první tlakovou nádobu reaktoru VVER-TOI (typicky optimalizovaná, s vylepšenými informacemi). RPV je přepravována na staveniště jaderné elektrárny Kursk II, která jako první použije nový projekt TOI. Hydraulické testování RPV pro první jednotku Kursk II bylo dokončeno v prosinci loňského roku.

1255 MWe VVER-TOI je reaktor  generace III+ vyvinutá na technických výsledcích projektu VVER-1200. Konstrukce nabízí vylepšená bezpečnostní opatření, včetně zvýšeného rozpětí bezpečnosti před extrémními nárazy a schopnosti odolat zemětřesením, a je vybavena moderními řídicími systémy a diagnostikou. Stavební práce na prvním ze dvou bloků v Kursku II začaly v dubnu 2018 a na bloku  2 v dubnu 2019.

AEM Technology je součástí inženýrské divize Rosatomu Atomenergomash. Andrej Nikipelov, šéf Atomenergomash, se zúčastnil obřadu věnovaného zásilce RPV.

"Hlavním rozdílem mezi VVER-TOI a předchozími projekty s reaktory VVER-1200 je jeho návrh  pomocí informačních technologií," řekl Nikipelov. "Bez ohledu na to, kde bude jaderná elektrárna postavena, budou moci developeři a výrobci zařízení využít jedinou informační základnu se stávajícími osvědčenými řešeními a přizpůsobit je každému konkrétnímu projektu."

Společnost VVER-TOI, vyvinutá úřadem Gidropress Design Bureau, zlepšuje design VVER-1200 díky zvýšené kapacitě, vylepšeným technickým a ekonomickým ukazatelům a zvýšené odolnosti vůči extrémním vnějším vlivům a přírodním katastrofám, uvedl Rosatom.

Nová reaktorová nádoba je vyrobena z bezniklové oceli a skládá se ze čtyř svařovaných dílů, oproti šesti pro VVER-1200 RPV. Hmotnost výrobku je asi 340 tun. Hydraulické zkoušky RPV byly provedeny při tlaku 24,5 MPA (250 atmosfér), což je 1,4krát vyšší než pracovní tlak, uvedl Rosatom.

 

Fennovoima si udržela cíl stavební licenci pro Hanvikivi  do roku 2021

8. dubna 2021, WNN

V loňském roce bylo dosaženo významného pokroku v práci na získání stavební licence pro jadernou elektrárnu Hanhikivi 1 ve Finsku, uvedla Fennovoima ve své výroční zprávě za rok 2020, která byla zveřejněna včera. Stále očekává, že licenci obdrží do konce roku 2021 navzdory "náročnému" harmonogramu.

 

Globální dopad JE Barakah

7. dubna 2021, WNN: Spojené arabské emiráty ukázaly, že je možné vybudovat nový civilní program jaderné energie od nuly během více než deseti let.

Spojené arabské společnosti tento týden oslavily komerční provoz prvního ze čtyř reaktorů APR-1400. Jedná se o krok správným směrem pro dekarbonizaci energetického odvětví, jakož i o významný nárůst energetické bezpečnosti a udržitelnosti, ale co je ještě důležitější, je to signál pro celý jaderný průmysl o tom, co je možné.

Před více než deseti lety se Spojené arabské emiráty pevně zavázaly stát se prvním arabským státem, který vyvine mírový program jaderné energie. Stalo se tak stanovením nového globálního standardu pro nové výstavby a nové provozní jaderné projekty. Dnes je dosažení komerčních operací v novém jaderném národě velmi pozitivním milníkem pro průmysl, který potřebuje více elektráren, více projektů a více výroby. Dokazuje, že rozsáhlé jaderné projekty s mezinárodními partnery a komerčním financováním jsou dosažitelné podle nejvyšších standardů. V důsledku toho může náš úspěch povzbudit ostatní státy, aby považovaly jadernou energii za jednu z mála technologií schopných omezit emise, a tím řešit změnu klimatu.

                                                                                       

První JE v  SAE zahájila komerční provoz

6. dubna 2021, JE Barakah 1 dnes vstoupila do komerčního provozu, oznámila společnost Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC). Blok, který provozuje společnost Nawah Energy Company, je největším výrobcem elektřiny ve SAE od začátku prosince, kdy dosáhla 100% výkonu. Společnost ENEC uvedla, že jednotka o výkonu 1400 megawattů, která se nachází v oblasti Al Dhafra v Abú Zabí, nyní nepřetržitě poskytuje "stálou, spolehlivou a udržitelnou elektřinu". V důsledku toho společnost ENEC uvádí, že "nyní vede dosud největší úsilí o dekarbonizaci ze všech průmyslových odvětví ve SAE".

Zahájení komerčního provozu následovalo po období rozsáhlých zkoušek, na které dohlížel Spolkový úřad pro jadernou regulaci, který dosud provedl 312 nezávislých inspekcí elektrárny. Tyto přezkumy byly provedeny společně s více než 42 hodnoceními a vzájemným hodnocením Mezinárodní agentury pro atomovou energii a Světové asociace jaderných provozovatelů, uvedla ENEC.

"Po více než deseti letech strategického plánování, rozvoje a výstavby programu dnes s jistotou označujeme začátek nové kapitoly přechodu SAE na čistší zdroje energie," řekl generální ředitel ENEC Mohamed Ibrahim Al Hammadi.

Sama Bilbao y León, generální ředitelka WNA, uvedla: "Závazek SAE k budoucnosti čisté energie, která zároveň zajistí udržitelný socioekonomickým rozvojem všech zemí v zemi, je závazek, který musí být replikován mnoha dalšími zeměmi po celém světě. Má-li mít jaderná energie šanci dosáhnout nulových čistých uhlíkových emisí do roku 2050, bude muset být jádrem této energetické transformace."

Jaderná elektrárna Barakah, kterou staví konsorcium vedené společností Korea Electric Power Corporation, se skládá ze čtyř bloků APR-1400. Výstavba závodu byla zahájena v roce 2012. Jednotka 2 nyní dokončila proces nakládky paliva a pracuje na všech požadovaných procesech před spuštěním, které je naplánováno na později v tomto roce. Výstavba jednotek 3 a 4 je dokončena z 94 % a z 89 %.

Barakah One Company, dceřiná společnost společnosti ENEC, která má na starosti finanční a obchodní činnost projektu Barakah, podepsala v roce 2016 smlouvu o nákupu elektřiny se společností Emirates Water and Electricity Company na nákup veškeré elektřiny vyrobené v elektrárně na příštích 60 let.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany