Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Tiskové zprávy

Kdo bude rozhodovat o jaderné energetice? Evropa vs Česká republika

24.2.2014

V pátek 21. února se v jaderné elektrárně setkal europoslanec Ivo Strejček se členy Občanské bezpečností komise. Hlavním tématem byla diskuze nad ovlivňováním jaderné energetiky z pozice Evropské unie.

Přesto, že pro mnohé je Evropská unie vzdálena, její vliv se nás dotýká víc, než si dokážeme připustit. V současné době je horkým tématem jaderná energetika, respektive boj o tom, kdo o ní bude rozhodovat. „Za dvě volební období, kdy jsem v Evropském parlamentu, mohu říct, že jaderná energetika získala své postavení. Pak ale přišla Fukušima a s ní obrovský obrat, který využili protijaderní aktivisté. Překvapením byl postoj německé kancléřky Merkelové, která oznámila uzavření jaderných bloků na území Německa. Dosud není jasné, zda její rozhodnutí bylo obratným politickým manévrem, či jej konzultovala s německým průmyslem,“ zahájil europoslanec Strejček dopolední setkání.

Evropská komise zavádí povinnosti vedoucí ke zvýšení bezpečnosti. Snahou je stanovit postupy pro opakovaná bezpečnostní opatření, tzv. peer reviews. V případě, že členský stát s obsahem zvoleného tématu (co se bude kontrolovat) nebude souhlasit, rozhodne Evropská komise. První komentář přišel od předsedy Občanské bezpečnostní komise Aleše Johna. „Může se tedy stát, že kritéria pro jadernou bezpečnost budou vyšší, než stanovuje Mezinárodní agentura pro atomovou energii ve Vídni a vyšší, než je naše legislativa. Tím však budou jaderné státy výrazně zatíženy.  Existuje několik typů kontrol, které hlídají a kontrolují jadernou bezpečnost, a měla by vzniknout další kontrola Evropské komise?“  Ivo Strejček reagoval názorem, že by Evropská komise neměla rozhodovat o kontrole jaderných elektráren. Neměli bychom souhlasit s tak razantním rozšířením pravomocí Evropské komise. Neměli bychom souhlasit s tím, že konečné slovo ve stanovování obsahu peer review bude mít právě Evropská komise.“ Jde v podstatě o to, zda se odpovědnost za jadernou bezpečnost má přesunout z odborníků Mezinárodní agentury pro atomovou energii  na politiky EU.

Situace na Ukrajině je zneklidňující také pro energetiku

Primární energetické zdroje Evropské unie jsou v zemích, které jsou politicky i bezpečnostně nestabilní, a mimo Evropu. „Podívejme se na situaci, která je nyní na Ukrajině. Přes tento stát vedou plynovody a ropovody,“ připomněl Strejček.  Jaderná energetika se tak stává důležitým zdrojem energie, který máme sami v rukou. „Z tohoto důvodu bychom se za jádro měli bít do poslední kapky krve,“ prohlásil Strejček.

Pokud Evropská unie přijme svazující legislativu pro jadernou energetiku, jádro přejde jinam. S tím odejdou i špičkoví lidé a specializovaní odborníci. Už se stalo – v případě chemického průmyslu. Evropa si stanovila přísná a drahá pravidla pro testování nových chemikálií. Toho jsou schopné v pohodě velké zavedené firmy, zatímco ty menší a začínající firmy s tím mají časový i finanční problém. Tím docílila toho, že chemický průmysl se přesunul mimo Evropskou unii. Pozitivní „zpřísnění pravidel“ tak současně likviduje konkurenci nebo ji aspoň vytlačuje mimo prostor EU.    

Energoregion 2020 musí být slyšet

Strejček v další diskuzi ocenil sdružení obcí Energoregion 2020. „Hlas občanů není možné brát na lehkou váhu. Pokud jsou politici pod tlakem veřejnosti, jednají v jejich zájmu. Je potřeba formulovat zájmy obcí a posílat je výš.“  E2020 by mohla pořádat vlastní slyšení pro poslance a výbory v „bruselských“ orgánech, je to efektivní cesta k tomu, jak být slyšet a být viděn.

Přečtěte si také rozhovor autorky článku s Ivo Strejčkem, zveřejněný na webu Aktivní zóna - viz. http://www.aktivnizona.cz/cs/clanky/europoslanec-strejcek-elektrinu-nelze-vyrobit-efektivneji-a-levneji-nez-z-jadra-983.html

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany