Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Jádro v ČR

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Běžně nepřístupné prostory JE Dukovany je možné navštívit díky virtuální realitě

Běžně nepřístupné prostory JE Dukovany je možné navštívit díky virtuální realitě

Dukovanské infocentrum představuje nejnovější verzi virtuální reality, kdy prostřednictvím speciálních brýlí přenese návštěvníky do nejstřeženějších částí elektrárny. Nově mohou návštěvníci ovládat vybraná zařízení vlastníma rukama. Jako první si ji včera v Jaderné elektrárně Dukovany vyzkoušeli studenti Znojemského gymnázia a také členové Občanské bezpečnostní komise při JE Dukovany a zástupci nejbližšího okolí elektrárny.

"Je to úžasné, inspirující a celá expozice zvedá úroveň Informačního centra výrazně nad běžný standard," vyjádřil se po shlédnuté virtuální prohlídce Aleš John, předseda OBK.

Více informací ke speciálním brýlím, ale také k možnosti objednat se na prohlídku ReakTour najdete na webu www.aktivnizona.cz

V Dukovanech skončila odstávka 3. výrobního bloku

V Dukovanech skončila odstávka 3. výrobního bloku

Energetici v Jaderné elektrárně Dukovany ve středu 16.11.2022 ukončili poslední odstávku pro výměnu paliva v letošním roce na 3. výrobním bloku. Během uplynulých 47 dnů vyměnili čtvrtinu paliva a zkontrolovali a zmodernizovali řadu zařízení. Bezemisní elektrickou energii blok začal opět dodávat ve středu 16. listopadu a nyní operátoři postupně zvyšují výkon reaktoru. V provozu jsou tak všechny jaderné bloky v zemi, čtyři v Dukovanech a dva v Temelíně.

Druhý blok Jaderné elektrárny Dukovany opět dodává elektřinu do sítě

Energetici ukončili odstávku druhého výrobního bloku Jaderné elektrárny Dukovany, který v noci na dnešek začal dodávat elektrickou energii. Po necelých 17 dnech tak ukončili odstávku, kterou si vyžádala oprava ucpávkového systému jedné z dvanácti hlavních uzavíracích armatur.  Současně se připravují na spuštění třetího výrobního bloku po provedené výměně paliva za čerstvé. Další dva bloky JE Dukovany pracují na plný výkon.

Odpojení 2. výrobního bloku JE Dukovany od přenosové sítě

Odpojení 2. výrobního bloku JE Dukovany od přenosové sítě

Operátoři druhého bloku v Jaderné elektrárně Dukovany o víkendu odpojili druhý výrobní blok  od přenosové sítě pro kontrolu a opravu ucpávky jedné z dvanácti uzavíracích armatur. Ta je běžně nepřístupná a pro provedení práce je nutné odstavení celého zařízení. Dodávky elektřiny do české přenosové sítě jsou plně zajištěny z dalších zdrojů.

SÚRAO má nového ředitele

Ministr průmyslu a obchodu Ing. Jozef Síkela jmenoval na základě výsledků výběrového řízení do funkce ředitele Správy úložišť radioaktivních odpadů RNDr. Lukáše Vondrovice, Ph.D.

ČEZ zahájil odstávku třetího výrobního bloku Dukovany pro výměnu paliva

ČEZ zahájil odstávku třetího výrobního bloku Dukovany pro výměnu paliva

Na třetím výrobním bloku Jaderné elektrárny Dukovany dnes energetici zahájili plánovanou odstávku pro výměnu části paliva za čerstvé. Výkon bloku začali energetici snižovat dnes v 6:30 hod. ráno a ve 12:08 hodin blok přestal dodávat elektrickou energii do přenosové sítě. Odstávka bloku se odběratelů nijak nedotkne, zbývající tři výrobní bloky zůstávají v provozu na plném výkonu.

Češi před 65 lety úspěšně rozštěpili atom, jako devátí na světě.

Češi před 65 lety úspěšně rozštěpili atom, jako devátí na světě.

Před 65 lety, v noci z 24. na 25. září 1957 se Československo stalo teprve devátou zemí na světě, která úspěšně zvládla spustit řízenou řetězovou štěpnou reakci. Přelomový okamžik se odehrál v reaktoru VVR-S Ústavu jaderné fysiky (dnešní ÚJV) v Řeži u Prahy a trval pouhých patnáct minut. 

Energetici v Dukovanech opět zvyšují efektivitu výroby a dodávku bezemisní energie

Energetici v Dukovanech opět zvyšují efektivitu výroby a dodávku bezemisní energie

Přínos v podobě 2 385 MWh/rok navíc vyrobené elektrické energie získají energetici v Jaderné elektrárně Dukovany díky náhradě ručních armatur zimních ochran chladicích věží za elektricky a dálkově ovládané. 

Kraj založil firmu pro vybudování malého reaktoru

Mladá fronta DNES  16.9. 2022:  Jihočeští zastupitelé schválili 15. září na svém zasedání vznik společnosti South Bohemia Nuclear Park, která má za cíl připravit vybudování malého modulárního jaderného reaktoru v areálu temelínské elektrárny.

Zástupci Vysočiny jednali s premiérem o dostavbě Dukovan a dopadech na region

Praha/Jihlava 8. září (ČTK) - Zástupci Kraje Vysočina dnes domlouvali s premiérem Petrem Fialou (ODS), dalšími ministry a vedením firmy ČEZ další postup v přípravě speciálního zákona, který by umožnil urychlit proces výstavby nového jaderného bloku Dukovan a dalších výroben energie z obnovitelných zdrojů.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany