Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Aliance české energetiky: tuzemské firmy se spojily, aby obstály na zahraničních trzích

Aliance české energetiky: tuzemské firmy se spojily, aby obstály na zahraničních trzích

23.9.2015

Třináct významných českých strojírenských podniků dnes za přítomnosti premiéra České republiky Bohuslava Sobotky založilo Alianci české energetiky. Tradiční reprezentanti českého strojírenství pod vedením Škody Praha ze Skupiny ČEZ si tak vytváří půdu pro to, aby zvýšili svoji kompetentnost v zahraničních tendrech na zajištění dodávek a inženýringu v oblasti jaderných elektráren.

Iniciativa vychází z Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky ČR schváleného vládou letos v červnu. Ten doporučil ustavit organizaci, která sdruží průmyslové podniky participující na dodávkách pro jadernou energetiku. Jedním z jejích úkolů je zajišťovat přenos informací mezi vládou a průmyslem, podílet se na vyhodnocování NAP JE a navrhovat opatření pro Výbor a koordinaci činnosti svých členů.

 

Vznik Aliance podpořili premiér České republiky Bohuslav Sobotka a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

 

„Český průmysl je tahounem tuzemské ekonomiky a jeho podpora a rozvoj je po celých 19 měsíců fungování vlády jednou z hlavních priorit naší práce. Aliance energetických firem, která sdružuje 13 předních českých strojírenských společností, bude pro vládu jedním z důležitých partnerů v dalším rozvoji českého strojírenství, při vytváření nových pracovních míst i zvyšování konkurenceschopnosti firem. Vznik Aliance vnímám také jako další krok v úspěšném naplňování Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky ČR, který vláda schválila letos v červnu," uvedl premiér Sobotka.

 

„Aliance bude partnerem pro velké zahraniční firmy v dodávkách pro výstavbu zejména jaderných elektráren. Ruku v ruce s ekonomickými cíli jde také o udržení a rozvoj znalostí českých dodavatelů, které jsou důležité pro rozvoj sektoru jako celku,“ uvedl Peter Bodnár, generální ředitel společnosti Škoda Praha, která je lídrem vznikající Aliance české energetiky. Iniciativa tak může sehrát důležitou roli v udržení kompetencí a know-how firem v období nejistoty dalšího rozvoje české jaderné energetiky. Prostřednictvím zahraničních zakázek si členské společnosti udrží zkušené odborníky z řad investičních a projektových manažerů a specialistů.

 

Aliance české energetiky sdružuje pod vedením Škoda Praha dalších 12 předních českých strojíren­ských firem: ALTA, a.s., SIGMA GROUP a.s., MSA, a.s., MODŘANY Power, a.s., Vítkovice, a.s., IBC Praha s.r.o., KRÁLOVOPOLSKÁ RIA, a.s., ZAT a.s., ZVVZ Group a.s., ŠKODA JS a.s., Elektro Kroměříž a.s., OSC, a.s.

 

Škoda Praha zvítězila letos v květnu v konkurenci devíti firem v tendru na dodavatele bloku o výkonu 250 MW pro uhelnou elektrárnu v Pljevlje v Černé Hoře. České řešení nabídlo vyšší účinnost, dis­ponibilitu i dlouholeté know-how v této oblasti. Hodnota kontraktu převyšuje 9 miliard korun a přispěje k ekologizaci regionu odpovídající evropským předpisům.

 

Zdroj: TZ - Ladislav Kříž, mluvčí Skupiny ČEZ

 

 


 

 

Soubory ke stažení

Aliance české energetiky

 

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany