Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Aliance: Věříme, že vláda rozhodne o stavbě bloku do konce roku

11.12.2018

Praha 7. prosince (ČTK) - Aliance české energetiky, jejímiž členy jsou významné společnosti z jaderného průmyslu, věří, že vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) rozhodne o modelu stavby plánovaného nového jaderného bloku v ČR do konce letošního roku, jak původně avizovala. Uskupení to dnes sdělilo ČTK. Rozhodnutí je podle něj v zájmu energetické bezpečnosti země, konkurenceschopnosti a udržitelnosti.

"Vyjadřujeme hluboké znepokojení a zklamání nad vyjádřeními některých členů vlády o možném posunu rozhodnutí o výstavbě nových jaderných bloků v České republice. Tato vyjádření jsou v příkrém rozporu se schválenou Státní energetickou koncepcí, Národním akčním plánem rozvoje jaderné energetiky a nakonec i s vládním prohlášením," uvedla dnes aliance. Jejími členy jsou například Škoda Praha, Škoda JS, Doosan Škoda Power a Sigma Group.
Premiér Babiš i ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) v říjnu připustili, že česká vláda může rozhodnutí o případné stavbě nového jaderného zdroje odložit. Možností je podle nich prodloužení životnosti Jaderné elektrárny Dukovany. Babiš na konci října uvedl, že její současná životnost by se mohla prodloužit o deset let. Náklady by byly 20 miliard korun, nový jaderný blok by stál zhruba 200 miliard korun, dodal.
V listopadu premiér zprávu o prodloužení provozu elektrárny a odkladu výstavby označil za nesmysl vytržený z kontextu. Stavbu nového bloku Dukovan by podle něj měla zajistit dceřiná firma ČEZ. Stát je připraven podpořit investici tím, že ji bude garantovat jako druhý v pořadí, uvedl. "Netlačte nás do toho, abychom vám řekli, že to bude 31. 12. Chceme rozhodnout a rozhodneme, až budeme mít dostatek podkladů," doplnila tehdy Nováková. Dodala, že vláda chce naplňovat energetickou koncepci, prodloužení životnosti dukovanských bloků označila za záložní alternativu.
Aliance české energetiky dnes dále uvedla, že s ohledem na další útlum využívání uhlí jako primárního zdroje pro výrobu elektřiny bude při odkladu rozhodnutí o stavbě nových jaderných zdrojů Česko v budoucnu muset využívat jako primární palivo zemní plyn. "Nerozhodnutí o výstavbě nových jaderných zdrojů povede nevyhnutelně k plynové variantě a jejím negativním dopadům - velké dovozní závislosti, vysokým a velmi volatilním cenám elektřiny, neplněním klimatických a dekarbonizačních cílů," dodala.
O stavbu jaderného bloku v Česku se podle dřívějších informací zajímá šest společností. Jde o ruskou státní společnost Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a americký Westinghouse.
Proti stavbě nového jaderného zdroje v ČR se dlouhodobě staví ekologové. Asociace ekologických organizací Zelený kruh dnes vyzvala předsedy vládních politických stran ke změně energetické politiky. Prioritou podle ní mají být investice do obnovitelných zdrojů a modernizace české energetiky, nikoli stavba nových jaderných reaktorů.

Zdroj: Zpravodajství ČTK | 7.12.2018 | 14:15 | Rubrika: ene sta for pol pod | Téma: JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany