Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Babiš: Nový tendr na jádro by měl začít nejpozději příští rok

29.4.2015

Energetická společnost ČEZ by měla vypsat nový tendr na výstavbu jaderných bloků nejpozději v příštím roce. Českému rozhlasu to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Jeden blok má vyrůst v Dukovanech, další v Temelíně.

Energetická společnost ČEZ by měla vypsat nový tendr na výstavbu jaderných bloků nejpozději v příštím roce.

Českému rozhlasu to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Jeden blok má vyrůst v Dukovanech, další v Temelíně. "Příští rok je nejzazší termín. Musíme postavit nový blok v Dukovanech a následně v Temelíně. ČEZ je na tom finančně velice dobře, jeho zadlužení je nejmenší v Evropě," uvedl ministr financí. S tendrem pro příští rok počítá i ČEZ. "Na jaderných projektech intenzívně pracujeme i přes zrušení tendru. Vyhlášení nového tendru lze očekávat v příštím roce," řekl Právu mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Podle šéfa ČEZ Daniela Beneše bude hodně záležet na podobě státní energetické koncepce, kterou bude schvalovat vláda. "Naše strategie je postavena na provozování klasické energetiky včetně jaderné," uvedl Beneš. Materiál má mimo jiné definovat, kdy a kde by měly vyrůst nové jaderné bloky v České republice.

ČEZ loni v dubnu zrušil tendr na dostavbu dvou bloků v elektrárně Temelín. Hlavním důvodem bylo neposkytnutí státní garance. V případě stavby nových bloků považuje ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) za nejreálnější variantu výstavbu pod vedením nové dceřiné společnosti firmy ČEZ, do které by mělo být vyčleněno staveniště, jeho příprava a know-how.

Zdroj: Právo | 28. 4. 2015 |

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany