Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Budeme mít novou Drábovou nebo Drába?

13.4.2015

Výběrové řízení na místo  předsedy Státního úřadu pro jadernou bezpečnost proběhne do konce roku 2015. Sdělila to v televizním diskusním pořadu stávající předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

 

Výběrové řízení na místo  předsedy Státního úřadu pro jadernou bezpečnost proběhne do konce roku 2015. Sdělila to v televizním diskusním pořadu stávající předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Předsedkyně významného úřadu státní správy v televizním vystoupení nepotvrdila, že se do výběrového řízení přihlásí. "Pokud ano, tak o vedoucím tohoto úřadu rozhodne komise k tomu ustanovená. Vyhlášení výběrového řízení je v souladu s novým služebním zákonem," poznamenala Dana Drábová.

"Snažím se být v kontaktu s mladými lidmi a ráda se s nimi setkávám. Mezi nimi je řada šikovných lidí," pronesla Dana Drábová při odpovědi na otázku k budoucnosti jaderné energie, které  nevidí jen v zajištění energie v elektrárnách, ale rovněž v medicíně.

Drábová: ČEZ požádá o dostavbu Temelína

"Víte, životnost elektrárny se neprodlužuje. Buď je nebo není. Jaderná elektrárna má totiž těžko vyměnitelné nebo vůbec nevyměnitelné části,"  vysvětlila proč by se v případě elektráren nemělo hovořit o jejich životnosti.

Drábová nesouhlasila s názorem, že budeme mít zbytečně v České republice přebytek elektrické energie. Nemusí tomu tak být, neboť v roce 2035 nemusí být už například uhelné elektrárny v provozu. Bude se také větší  pozornost věnovat k bezpečnosti dodávek elektrické energie. V této souvislosti poznamenala, že v případě našich sousedů Němců se můžeme od nich, "Ale oni i od nás," zdůraznila Dana Drábová, která má velkou výhodu. Dokáže logicky a svými  pádnými argumenty jednat s nejrůznějšími zástupci tuzemských i zahraničních organizací,  které protestují proti všemu včetně jaderné energetiky.

Danu Drábovou si asi nikdo nedovolí považovat za osobu, která je ve funkci zásluhou politické angažovanosti ve prospěch určitých politických kruhů. Možná si pamatujete, že při spoutění provozu Temelína ji ve svatém nadšení objal tehdejší předseda vlády Miloš Zeman, čehož si nešlo v televizní reportáži nevšimnou, neboť Dana Drábová je drobnou ženou a Miloš Zeman má naopak mohutnou postavu.

Danu Drábovou, když ji jednou uslyšíte, pak ji už podle hlasu vždy poznáte. Pořady, ve kterých vystupuje, posunou vaše vědomosti o jejím rezortu trochu kupředu a pochopíte, proč její odborná vyspělost je hlavní důvod, že přežila ve funkci předsedkyně všechny vladní režimy tohoto století.

Dana Drábová, Ph.D., dr. h. c. (* 3. června 1961) je česká jaderná fyzička a lokální politička. Od roku 1999 je předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Od roku 2011 je také místostarostkou Pyšel. Od 1. listopadu 1999 je předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, kde vystřídala Ing. Jána Štullera.  V říjnu 2013 převzala na liberecké Technické univerzitě čestný doktorát (doctor honoris causa) za propagaci vědy. V den státního svátku 28. října 2014 jí český prezident Miloš Zeman udělil medaili Za zásluhy I. stupně.

 

Zdroj: www.prvnizpravy.cz, 12.4.2015

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany