Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Budoucnost parkování se představuje v JE Dukovany

Budoucnost parkování se představuje v JE Dukovany

2.12.2020

První z 2600 fotovoltaických panelů největší české fotovoltaické elektrárny na speciálně upravených střechách parkoviště právě instalují technici ve vnějším areálu Jaderné elektrárny Dukovany. Nový bezemisní zdroj pokryje díky svému výkonu 820 kWp roční spotřebu téměř tří stovek domácností.

Elektrárna nezabírá žádnou ornou půdu a díky oboustranným panelům zužitkuje i sluneční světlo odrážející se od zaparkovaných vozů. Skupina ČEZ připravuje v dalších letech fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu v řádu stovek MW.

Necelý hektar plochy v blízkosti západních chladicích věží Jaderné elektrárny Dukovany se mění na aktuálně potřebné parkoviště pro zaměstnance. Jde ale jen o jedno ze dvou hlavních využití pozemku. Na střechách 322 parkovacích stání začali technici v těchto dnech montovat první z 2.600 fotovoltaických panelů, každý o výkonu 320 W. Vzniká tak největší česká solární elektrárna instalovaná nad parkovištěm – takzvaný carport. Dodávat elektřinu do sítě by měla začít v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku. Současně jde o první z řady velkých projektů bezemisních zdrojů ČEZ, kterými společnost přispívá k plnění klimatických cílů a závazků České republiky.

„Zjednodušeně řečeno „zabíjíme dvě mouchy jednou ranou“. Posilujeme výrobu bezemisní elektřiny bez jakéhokoliv záboru orné půdy a zároveň řešíme dopravní situaci. V Dukovanech tak představujeme budoucnost české bezemisní energetiky,“ konstatuje Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ, a. s., a ředitel divize jaderná energetika.

Kromě zvýšení bezemisní výroby bez záboru orné půdy představuje nová carportová elektrárna i zcela nové řešení výroby elektřiny ze slunce.   

„Nové technologie umožňují panelům vyrábět elektřinu na obou jejich stranách, a dosahovat tak až o 20-25 procent vyšší produkce čisté elektřiny ve srovnání s dosud užívanými typy. Spodní plocha každého panelu totiž využívá efektu odrazu světla od zaparkovaných aut. Nové typy panelů pracují s účinností až 21 procent, a elektrárnám proto ve srovnání se staršími zdroji stačí k dosažení stejného výkonu mnohem menší plocha,“ uvedl Jan Kalina, generální ředitel ČEZ Obnovitelné zdroje.

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín jsou aktuálně klíčovými bezemisními zdroji České republiky. Skupina ČEZ ale aktuálně provozuje v České republice fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu 125 MW, které ročně v závislosti na přírodních podmínkách vyrobí elektřinu pro zhruba 40 tisíc českých domácností. ČEZ vyrábí elektřinu ze slunce už 22 let, první elektrárnu využívající energii slunečního záření postavil roku 1998 na hřebenech Jeseníků poblíž horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně. Premiérovou střešní instalací byly v roce 2009 solární pásy umístěné na budově malé vodní elektrárny Přelouč, první výrobny využívající k výrobě bezemisní elektřiny hned dvou forem obnovitelných zdrojů!

Zaměstnanci elektrárny i návštěvníci Infocentra z řad veřejnosti budou moci nové parkoviště využívat nejpozději od dubna příštího roku. Celkově ČEZ investuje do parkoviště budoucnosti 60 miliónů korun.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany