Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Čert nikdy nespí. Musíme být na něj připraveni

Čert nikdy nespí. Musíme být na něj připraveni

9.5.2013

Dana Drábová se zúčastňuje seminářů Občanské bezpečnostní komise pravidelně. Nechyběla tedy ani na tom jarním ve Vémyslicích, který se konal 9. května.

Jaké poučení z havárie ve Fukušimě vyplývá pro elektrárnu Dukovany?

Z každé jaderné havárie, naštěstí jich nebylo mnoho, máme poučení. To základní poučení z Fukušimy je lidově řečeno staré dobré přísloví o tom, že čert nikdy nespí. Musíme být připraveni ho zvládnout, pokud se nám postaví do cesty. Dukovany mají jednu výhodu a nevýhodu zároveň. Elektrárna funguje téměř třicet let a za tu dobu je její bezpečnostní historie excelentní. To je fajn. Ale může to vést k tomu, že si na to někteří zvyknou a budou říkat: my už nic nemusíme. A právě tohle je první krok k průšvihu.

Jaderná energetika je ve světě velké téma. Jak se na ni současný svět dívá právě teď?

Paradoxně nejvíce trpí následkem Fukušimy Evropa. Je to přitom kontinent, který je jadernou velmocí, protože když to spočítáme, tak je v provozu víc jaderných bloků, než v USA. Evropa není schopna najít společný náhled na jadernou energetiku. Jsou tu bohaté země, které si mohou dovolit ten pohled, že se jim jaderná energetika oškliví. Je to jejich právo, ale může to mít velké dopady na budoucnost.

Česká republika patří do kategorie středně velkých jaderných programů. Jak nás vnímají ostatní?

Na odborném fóru jsme vnímání jako ti, kteří svoji věc známe. Je to vidět na tom, že jaderní experti jsou nominováni na významná místa do výborů Mezinárodní agentury pro atomovou energii a do mezinárodních misí. Svět si uvědomuje, že máme k jaderné bezpečnosti co říci. Nic ale není černé a bílé. Existují skupiny lidí, které se budou snažit českému jadernému programu nasadit psí hlavu. Koneckonců je to zdravé, protože to nutí všechny hráče na jaderném poli, aby byli lepší.

Můžete zhodnotit jarní seminář Občanské bezpečnostní komise?

Je to pro mě užitečná příležitost pro sdílení názorů Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. A je to také způsob, kdy mohu ocenit práci komise. Právě komise je dobrým přemostěním mezi elektrárnou a občany. Práce komise je velkým přínosem pro občany a osobně obdivuji členy, kteří se do činnosti komise zapojují a pracují také na sobě, především v odborné oblasti. Do budoucna by bylo dobré, aby vznikla podobná skupina na Temelíně.

Paní předsedkyně SÚBJ, Dany Drábové se ptala Eva Fruhwitová.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany