Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Češi chtějí spořit energie. Portál Šetřím.cz už radí půl milionu lidí

Češi chtějí spořit energie. Portál Šetřím.cz už radí půl milionu lidí

4.10.2022

On-line rádce Šetřím.cz zaměřeného na poradenství v oblasti šetření s energiemi využilo od spuštění již půl milionu lidí. Zájemci na něm najdou desítky rad a tipů: od drobných změn v chování, které zamezí zbytečnému plýtvání, přes jednoduché vychytávky za pár stovek až po investice do dlouhodobých opatření. Firmám a obcím web na základě jednoduchého formuláře nabízí přehledný soupis možných úsporných řešení včetně informací o možnostech využít nejrůznější dotační programy. Na Šetřím.cz s ČEZ spolupracoval odborný portál TZB-info.

Jak zjistit optimální spotřebu své domácnosti? Na webu Šetřím.cz stačí zadat podlahovou plochu bytu či domu a zakliknout současný způsob vytápění. Stránka nejen okamžitě zobrazí srovnání s podobnými domácnostmi a současně ideální roční spotřebu, ale zároveň nabídne přehled desítek konkrétních opatření, jak jí dosáhnout. Jednoduchá, intuitivní kalkulačka má úspěch: od července, kdy se web Šetřím.cz spustil, jej navštívilo přes půl milionu uživatelů. Z aktuálních dat rovněž vyplývá, že o rady mají největší zájem lidé, kteří bydlí ve větších domech (podlahová plocha 150 metrů čtverečních) vytápěných plynem.

„Zakládáme si na tom, že našim zákazníkům jsme k dispozici i jako odborníci, kteří jim umějí relevantně poradit se vším, co se týká energetiky. Je vidět, že webem Šetřím.cz jsme se trefili do narůstající poptávky. U nabízených opatření zároveň ukazujeme jejich reálný efekt, tedy výši možné úspory v megawatthodinách a v korunách. Lidé si tak mohou sestavit svůj plán úspor přesně na míru,“ říká Tomáš Kadlec, generální ředitel ČEZ Prodej.

Data na webu Šetřím.cz se pravidelně aktualizují. V současné době tak výpočty již zahrnují plánované vládní zastropování cen, takže lidé získají reálnou představu o tom, kolik mohou pomocí jednotlivých opatření finančně uspořit.

„Inspirovat se na Šetřím.cz mohou jak uživatelé, kteří potřebují snížit náklady ihned a za pár korun, tak ti, kteří hledají dlouhodobá řešení a počítají s vyššími investicemi. Mohou se tedy řídit podle různých kritérií: efektivity, rychlosti implementace, či velikosti vyžadované investice,“ vysvětluje Dagmar Kopačková, ředitelka odborného portálu TZB-info, jehož tým odborníků se na přípravě energetického kalkulátoru podílel. Vybraná opatření si uživatel může jednoduše poslat na svůj e-mail.

„Stoupající náklady na energie bohužel řeší čím dál více lidí. Mezi našimi klienty navíc převládají ti, kteří si nemohou dovolit finančně náročné investice. Vítáme proto, že Šetřím.cz nabízí i jednoduchá opatření zdarma či za pár korun, která přitom mohou být velmi účinná,“ shrnuje David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni.

Tématem energetických úspor se intenzivně zabývají i firmy a veřejný sektor, ať už obce, města, či různé organizace. Logickým krokem tedy bylo rozšíření poradenství na webu Šetřím.cz i tímto směrem. Uživatelé v jednoduchém formuláři zaškrtnou, jakým způsobem řeší osvětlení, vytápění, vzduchotechniku a další parametry související s energetickým managementem v současnosti. Následně získají výpočet, o kolik je možné jejich náklady snížit a jakým způsobem.

Kromě toho na webu najdou uživatelé z řad firem či veřejného sektoru i konkrétní příklady, jaká další úsporná řešení lze aplikovat, ať už bez vstupních investic nebo třeba s využitím nejrůznějších dotací. Samozřejmostí jsou pak odkazy přímo na vhodné dotační tituly.

Zdroj: TZ ČEZ, a.s.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany