Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

České jaderné strojírenství by se mohlo podílet na vyřazování starých zahraničních jaderných elektráren

13.6.2016

Demontáž jaderných bloků ve světě je miliardovou příležitostí pro české strojírenství. Jde o 120 odstavených reaktorů, z toho 89 v Evropě.

„Je to byznys příštích desetiletí, u kterého by naše firmy neměly chybět," uvedl prezident Národního strojírenského klastru Jan Světlík na konferenci Strojírenství 2016, která se konala 26. května v Ostravě a týkala se výhradně tohoto tématu.


Jen na německém účtu pro bezpečné odstavení a likvidaci jaderných elektráren (JE) je nyní zhruba 800 miliard korun, dalších asi 270 miliard jsou připraveny přispět německé veřejné finance. „Celkově se bavíme o obrovských číslech za práce od přípravy a projekce až po samotnou likvidaci stavebních objektů, strojů a zařízení, propojených technologií, za testy, kontrolu a recyklaci, a to včetně navazujících služeb po dobu 20 až 30 let," míní Aleš John, někdejší ředitel Jaderné elektrárny Dukovany a ÚJV Řež. Podle manažera Národního strojírenského klastru Ladislava Mravce jde výlučně o zahraniční bloky, tuzemských jaderných elektráren se likvidace zdaleka ještě netýká. Ve světě je nyní v provozu 444 jaderných reaktorů, většina ve stáří kolem 30 let. Řízená likvidace tedy není dalekou budoucností, ale realitou. Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Eduarda Muřického je proto česká diplomacie a ministerstvo průmyslu připraveno lobbovat za český podíl na likvidaci jaderných elektráren. Likvidace atomových bloků je na pořadu dne v Německu, na Slovensku, ve Španělsku, v Litvě, Bulharsku, ve Velké Británii a dalších zemích. „Je to šance, jak udržet české jaderné strojírenství při životě i bez dostavby jaderné elektrárny Temelín," zdůraznil A. John.

Odstavení jednoho bloku představuje asi 150 tisíc tun materiálu, z toho zhruba jedno procento je radioaktivní. Likvidace jednoho bloku stojí zhruba 20 miliard korun a trvá přibližně 20 a více let. Podle současných zkušeností se při likvidaci tendrují dílčí zakázky. Příležitost tedy mají prakticky všechny tuzemské firmy z oboru energetiky, strojírenství, likvidace odpadů a navazujících segmentů. Jak uvedli někteří přednášející, jednoduché to však nebude, protože i v této oblasti existuje velká konkurence a ochrana trhu. Stačit by nemusely ani kompetence, které české firmy získávají v rámci například odstavování jaderných bloků na Slovensku v Bohunicích, protože v západní Evropě se odstavují jaderné elektrárny jiného typu, než s jakými mají zkušenosti české firmy. Šance se otevírají českým firmám, které mají zkušenosti s nakládáním s radioaktivním materiálem.

Zdroj: All for POWER | 7.6.2016 | Rubrika: Jaderné elektrárny |  Strana: 64 | Autor: (red) | Téma: JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany