Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Český prezident podpořil ČEZ v Rumunsku

22.5.2014

21. května: Hlavním tématem dnešní schůzky prezidenta Miloše Zemana s generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem, šéfem zahraniční divize ČEZ Tomášem Pleskačem a rumunským ministrem pro energetiku Răzvanem-Eugenem Nicolescu byly změny podnikatelského prostředí v energetice. Prezident se postavil za investice českých firem v Rumunsku, další jednání o způsobu přidělování zelených certifikátů pro větrnou farmu ČEZ Fantanele a Cogealac budou následovat.

 

 

Celý energetický sektor významně ovlivnilo rozhodnutí Evropské unie o podpoře obnovitelných zdrojů – v případě Rumunska konkrétně zákon ustanovující systém přidělování zelených certifikátů. Na jeho základě vláda investorům garantovala příděl dvou certifikátů do roku 2017 a poté jeden po dobu minimálně 15ti let s jasně vymezeným cenovým rozpětím. V červenci 2013 však vláda mimořádným opatřením tuto podporu omezila na polovinu a přinutila tak investory do energetiky přehodnotit své dosavadní strategie definované na základě původních záruk.

 

Vláda nejen přesunula vyplácení jednoho ze dvou certifikátů do roku 2018, současně byla také snížena kvóta na povinný výkup elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů, což způsobilo pokles ceny zelených certifikátů. „Kroky rumunské vlády výrazně ovlivnily očekávanou návratnost naší investice. Z dnešního jednání mám ale dojem, že rumunská strana má vůli nám vyjít vstříc,“ komentoval jednání Daniel Beneš, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ. Situaci ČEZ aktivně řeší také s představiteli Evropské unie, kde vlivem změn v rumunské legislativě došlo ke zpoždění notifikace přídělu zeleného certifikátu pro část parku Fantanele Vest.

 

Na zahraniční trhy ČEZ vstoupil před deseti lety, kdy k tomu vybízelo využití volných finančních prostředků v investorsky dobře hodnocených zemích z hlediska rozvojového potenciálu. Situaci na Balkáně však výrazně ovlivnila hospodářská krize spolu s unijní politikou podpory obnovitelných zdrojů. V tuto chvíli je strategií Skupiny ČEZ v zahraničí snížit expozice na neperspektivních trzích a zaměřit zájem na země s vyšší politickou a ekonomickou stabilitou.

 

 Zdroj: TZ ČEZ, a.s., Barbora Půlpánová, mluvčí ČEZ

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany