Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

ČEZ čeká povolení na další provoz 2 bloků Dukovan do konce roku

30.11.2017

Valeč (Třebíčsko) 28. listopadu (ČTK) - Firma ČEZ očekává, že dostane povolení pro další provoz zbývajících dvou bloků Jaderné elektrárny Dukovany od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) do konce roku, kdy nynější licence skončí. Řekl to ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský na dnešním semináři občanské bezpečnostní komise fungující při elektrárně, který byl ve Valči. Předsedkyně SÚJB Dana Drábová ČTK řekla, že vydání povolení v tomto termínu není vyloučeno.

Dukovany mají čtyři bloky, na zbývající dva už úřad nové povolení vydal. "My dneska nevíme o ničem, co by nějak vážně ohrožovalo vydání tohoto povolení. Nemyslím si, že se něco takového objeví, ale, jak říkám, jistota je, až když je podepsáno," řekla Drábová ČTK k aktuálnímu řízení u bloků tři a čtyři. Podotkla, že do konce roku ještě pár týdnů zbývá.
U prvního bloku Dukovan má ČEZ povolení od loňského března, pro druhý blok od letošního června. Také u nich původní licence končily s kalendářním rokem. ČEZ u nich ale požádal úřad o prodloužení původního povolení kvůli zpoždění způsobenému zejména opakovanými kontrolami svarů. V obou případech odklad získal. Kontroly svarů si vynutilo to, že v dokumentaci byly nalezeny jejich nekvalitní rentgenové snímky. Kontroly byly dokončeny v tomto roce.
Dukovanské bloky jedna a dvě teď mají poprvé povolení s platností na dobu neurčitou, zatímco předtím byly vydávány desetileté licence. Na neurčito by měla být vydána i nyní připravovaná povolení. Drábová ale upozornila na to, že povolení sice nejsou s konečným datem, ale obsahují řadu podmínek, jež musí společnost ČEZ v nastavených termínech splnit. "Protože když je ČEZ nebude plnit, bude bez povolení," uvedla.
Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývají pětinu celkové spotřeby elektrické energie v ČR. Dukovanský blok číslo jedna byl uveden do provozu v roce 1985 a poslední čtvrtý blok Dukovan v červenci 1987.
 
Zdroj:  Zpravodajství ČTK | 28.11.2017 | 13:19 | Rubrika ČTK: ene efm | Téma: JE Dukovany
ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany