Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

ČEZ spouští první elektrárnu na pláži v Turecku

ČEZ spouští první elektrárnu na pláži v Turecku

24.4.2014

Projekt výstavby paroplynové elektrárny Egemer v jihovýchodním Turecku, který je i navzdory náročnému terénu „on time“ a „on budget“, postoupil do zkušebního provozu. A již v rámci něj bude za elektřinu dodanou do sítě dostávat zaplaceno, což přinese dodatečné úspory v řádu stovek milionů korun. Zahájení „ostrého“ provozu je v plánu v letošním třetím čtvrtletí. Mimořádně efektivní elektrárna s účinností přesahující 57 % a životností minimálně 30 let by pak měla ročně vyrobit až 7000 GWh elektrické energie.

Komise Ministerstva energetiky provedla v polovině dubna inspekci chodu plynové turbíny a na základě pozitivních výsledků vydala speciální povolení. „Je to velký úspěch, který nemá v Turecku obdoby. Díky platbám za elektřinu již během testovacího provozu a také úsporám při výstavbě výrazně snížíme výdaje na investici,“ uvádí Tomáš Pleskač, ředitel divize distribuce a zahraničí. Zkušební provoz byl zahájen zapálením první plynové turbíny na konci března, v dubnu následuje synchronizace generátoru a zapálení druhé plynové turbíny. Počátkem května by měla najet do provozu i parní turbína.

Výstavba paroplynového zdroje o celkovém instalovaném výkonu 872 MW byla zahájena na podzim 2011. Realizuje jí ČEZ spolu s místní společností Akkök. „Spolupráce s tureckými partnery se ukázala jako velmi produktivní, oni jsou velmi pracovití, až horliví, a my to zase vyvažujeme českou systematičností,“ vysvětluje Vratislav Domalíp, country manažer ČEZ v Turecku. Jednotlivé komponenty elektrárny byly dodávány z celého světa – generátory z USA, plynové turbíny z Francie a parní z Čech, kotel z Jižní Koreje. Kromě samotné elektrárny byly vybudovány také linky pro vyvedení výkonu v celkové délce 34 km a 17tikilometrová plynová přípojka.

Výstavba elektrárny jen necelý kilometr od Středozemního moře s sebou nesla řadu úskalí. Zejména bylo potřeba stabilizovat povrch písečné pláže. „1100 betonových pilot sahajících až do hloubky 35 metrů a dalších 10 000 sypaných štěrkových pilot hlubokých 20 metrů snižují rizika poruch podloží při zemětřesení,“ vysvětluje Karel Duba, vedoucí projektového týmu Egemer. Díky této unikátní poloze může být však elektrárna chlazena přímo mořskou vodou. Přivaděč vody je veden 1,5 kilometru po mořském dnu.

Skupina ČEZ zahájila své podnikání v Turecku v roce 2008 podpisem o strategické spolupráci se společností Akkök Group. Společný podnik Akenerji provozuje dvě paroplynové, jednu větrnou a osm vodních elektráren o celkovém instalovaném výkonu přes 640 MW. Výrobní firma dosahuje již dva roky po sobě rekordních provozních zisků (v roce 2013 1,8 mld Kč). Daří se zde i v oblasti distribuce, ČEZ se svým partnerem Akkök dodává elektřinu 1,4 milionu zákazníků v jedné z nejprůmyslovějších oblastí na severozápadě Turecka.

Zdroj: TZ ČEZ, a.s., Barbora Půlpánová, mluvčí ČEZ

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany