Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Dana Drábová chce dál šéfovat atomovému dozoru. Ve funkci je už 16 let

4.11.2015

 Nejznámější tvář české atomové energetiky Dana Drábová bude obhajovat svůj post v čele jaderného dozoru. Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) v rozhovoru pro Lidové noviny uvedla, že se hodlá přihlásit do chystaného výběrového řízení na funkci předsedy.

 Soutěž má vláda podle zákona o státní službě vyhlásit do konce roku. „Slíbila jsem svým náměstkům, že když se přihlásí do výběrových řízení na svá místa, já se přihlásím také. Oni za sebe dohodu splnili, takže já budu muset také,“ říká Drábová.
Ve funkci předsedkyně SÚJB působí už od roku 1999.
SÚJB bude v příštích dvou letech rozhodovat o budoucnosti jaderné elektrárny v Dukovanech, jejímž jednotlivým blokům po třiceti letech od uvedení do provozu v letech 1985-87 vyprší příslušná povolení. Už do konce letošního roku musí úřad rozhodnout, zda vydá další povolení k provozu prvnímu ze čtyř dukovanských bloků.
Možnosti jsou podle Drábové tři. SÚJB může vydat povolení na deset let, ale s určitými podmínkami.
„Nesplnění takové podmínky znamená, že rozhodnutí ztrácí platnost,“ upřesňuje Drábová. Druhou možností je, že úřad vydá časově neomezené povolení k provozu, ale opět s podobnými podmínkami. Navíc by tam byla podmínka desetiletého periodického přehodnocení bezpečnosti.
Třetí možnost by spočívala v tom, že by SÚJB vydal povolení na kratší dobu. „K tomu se ale moc nekloníme. Není to nutné, pokud dobře naformulujeme podmínky a stanovíme lhůty pro jejich splnění,“ dodává Drábová.
Šéfka jaderného dozoru v rozhovoru dále rozebírá problémy, kvůli kterým jsou nyní odstaveny hned tři jaderné bloky v Dukovanech.
Celý rozhovor s Danou Drábovou čtěte ve středečních Lidových novinách.

 

Zdroj: lidovky.cz | 3.11.2015 | Rubrika: Lidovky / Energetika |  Strana: 0 | Autor: Lidové noviny, Jan Žižka | Téma: JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany