Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Drábová: Dělat nezvratná rozhodnutí v energetice vyžaduje odvahu přijmout odpovědnost za dost pravděpodobný omyl

25.11.2015

 Nyní se hraje o naši budoucí bezpečnost.


 TŘEBÍČ - Většina z nás, ponořená do každodenních všedních starostí, nechce vnímat realitu takovou, jaká je. Mnohem lépe se přece poslouchají donekonečna opakované lži o nutnosti neustálého růstu Růstu. Nyní se ale hraje o naši budoucí bezpečnost, varují přední čeští vědci, intelektuálové a armádní specialisté.
Není to názor přicházející „s křížkem po funuse“ po pařížských masakrech, ale hlavní myšlenka unikátní knihy Povaha změny“, která u nás vyšla už v půlce října. Třísetstránkový sborník se stal okamžitě bestsellerem letošního podzimního knižního trhu, nese podtitul - Bezpečnost, rizika a stav dnešní civilizace. Dvacet špičkových českých odborníků se v knize zamýšlí nad procesy, které mají, případně mohou mít, vliv na naše životy a na naši společnost. „S historicky bezprecedentně největšími prostředky a dosavadní nejvyšší úrovní znalostí v současnosti kontrastuje alarmující nepřipravenost na krize,“ varují autoři. Pařížské atentáty ukázaly, že nastal čas to změnit.
Kolaps a regenerace
V České republice působí skupina, přírodovědců, archeologů, historiků a v poslední době i vojenských expertů, kteří se již zhruba deset let zabývají otázkami kolapsů a regenerací přírodních systémů i civilizací. Jejich myšlenkovou cestu lemují knihy Něco překrásného se končí (2009), Rozpad komplexních společností (překlad knihy j. Taitnera, 2009), Univerzitou Karlovou oceněná monografie editorů M. Bárty a M. Kováře, Kolaps a regenerace: cesty civilizací a kultur (2011), Tři svíce za budoucnost (2012) nebo Civilizace a dějiny (2013).
Nezaměstnanost je horší než islamismus?
Kniha „Povaha změny“ zprostředkovává pohled na klimatické změny, bezpečnostní situaci, energetické zdroje, nastupující vlnu mezikontinentálních migrací, ale třeba i na stav současné rodiny. Smyslem kritických zamyšlení dvaceti autorů není šířit neklid, ale naopak upozornit na mnohé souvislosti a důležitost těchto procesů, kterým při řešení každodenních problémů nevěnujeme dostatečnou pozornost. „I v našich etnicky víceméně spořádaných poměrech se vede diskuse, jak integrovat menšiny, ale už brzy se bude jednat o něco závažnějšího - jak integrovat vlastní mládež… Řekl bych, že nezaměstnanost je o dost horší než islámská ideologie a možná se o náboženských radikálech bavíme hlavně proto, abychom nemuseli hledat náročné cesty, jak pomoct vlastní ztracené generaci,“ píše Václav Cílek v kapitole nazvané Rizika dnešní civilizace. Také eseje M. Bárty (civilizační kolapsy v historii), P. Pokorného (globalizace sucha), L. Kropáčka (kolapsy a kontinuita islámu), O. Foltýna (proč lidé válčí) a P. Robejška (demokracie pod tlakem ekonomiky) by se měly číst povinně a bez jejich znalosti by se například k současné migrační problematice nikdo neměl ani vyjadřovat. Nečekaně a naléhavě působí výzvy vojenských expertů k remilitarizaci českého státu a třeba i k obnovení zastřešující branné organizace, jakou býval za socialismu Svazarm. V knize však najdeme i stať L. Trapkové a V. Chvály o nezaměnitelnosti ženských a mužských rolí v současné rodině: „Vidíme zoufalé hledání rovnováhy mezi mužem a ženou… Tento proces prochází všemi současnými páry a může tvořit pozadí rozsáhlejších zápasů doslova geopolitické povahy. Oč jiného se nyní bojuje mezi islámskými radikály a Západem než o to, jakou podobu budou mít rodinné vztahy.“
Energetika obor velmi riskantní
Z hlediska na Třebíčsku už netrpělivého čekání na zásadní rozhodnutí o dostavbě 5. bloku Jaderné elektrárny Dukovany je důležitý esej Dany Drábové nazvaný Energetika se mění pomaleji než okolní svět. „Konkrétní technologické inovace v energetice se obtížně předpovídají, nicméně jistota, že v delším horizontu, např. 30 let, dojde v energetice k zásadním objevům a změnám je poměrně vysoká. Jinými slovy: sázet dnes na konkrétní nevyzkoušenou technologii budoucnosti (např. jadernou fúzi) je velmi riskantní. Stejně jako je riskantní spoléhat na nynější energetické zdroje v horizontu delším než několik desetiletí. Dělat dlouhodobá a nezvratná rozhodnutí je proto velmi náročné a vyžaduje velkou odvahu přijmout odpovědnost za možný a upřímně řečeno dost pravděpodobný omyl,“ píše Drábová ve sborníku, který by měl být hlavním knižním dárkem v každé české, moravské i podhorácké rodině pod letošním vánočním stromečkem.
 

Zdroj:  Horácké noviny | 24.11.2015 | Rubrika: Kultura |  Strana: 5 | Autor: Arnošt Pacola | Téma: JE Dukovany
O autorovi| Arnošt Pacola pacola@horackenoviny.com

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany