Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Drábová je ohledně dostavby Temelína a Dukovan optimistka

22.9.2015

Článek převzatý z Haló noviny | 22.9.2015 | Rubrika: Z ekonomiky | 

Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dany Drábové v nepříliš vzdáleném budoucnu dojde k dostavbě obou českých jaderných elektráren. Řekla to v diskusi o budoucnosti jádra v ČR, kterou pořádal týdeník Ekonom a Institut pro veřejnou diskusi. Ministerstvo průmyslu má konkrétní způsob výstavby nových bloků v Temelíně i Dukovanech představit do konce příštího roku.

»Nemám sice křišťálovou kouli, ale můj odhad je, že tak do deseti let uvidíme v Dukovanech a Temelíně podobné obrázky, jako jsme viděli zhruba před 20 lety při stavbě jaderné elektrárny Temelín,« uvedla dnes Drábová.

Podle ní celá Evropa včetně České republiky nyní hřeší na to, že ji z hlediska energetiky infrastrukturně zajistily předchozí generace. »Díky tomu zatím nemáme žádné vážné starosti. Otázkou je, co ale zanecháme těm, co přijdou po nás. A pokud máme něco začít dělat, tak moc možností nemáme, « dodala. Česká vláda letos v červnu schválila Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR. Podle něj je z pohledu státu žádoucí neodkladně zahájit přípravu výstavby jednoho jaderného bloku v elektrárně Dukovany a jednoho nového bloku v elektrárně Temelín s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Zbývá ale dořešit, jak výstavbu nových bloků financovat. Z jaderných zdrojů v současnosti pochází asi třetina vyrobené elektřiny v ČR. Podle optimalizovaného scénáře letos schválené Státní energetické koncepce se má podíl jádra do budoucna zvyšovat. Materiál uvádí, že v roce 2050 má jádro zajišťovat polovinu vyrobené elektřiny v ČR.

Zdroj: Haló noviny, 22. 9.2015

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany