Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Dukovanští hasiči využili zamrzlé hladiny k procvičení záchrany tonoucí osoby z ledu

Dukovanští hasiči využili zamrzlé hladiny k procvičení záchrany tonoucí osoby z ledu

15.2.2023

Aktuální oteplení zvyšuje riziko při pohybu na zamrzlých hladinách, kde led nepozorovaně slábne a zvyšuje se riziko jeho prolomení. Hasiči z Jaderné elektrárny Dukovany proto využili mrazivých dnů uplynulého týdne a zamrzlé hladiny rouchovanského rybníku a procvičovali správný postup při záchraně tonoucí osoby, pod kterou se prolomil led.

 

 

V rámci opakovacích cvičení si postupně všichni dukovanští hasiči vyzkouší, jak správně zasahovat na zamrzlých rybnících či vodních nádržích. Hlavním důvodem, proč tento výcvik hasiči provádí, je rostoucí počet aktivit na zamrzlých vodních plochách, ať už jde o bruslení, lyžování nebo jen pěší turistiku. V takových případech rozhoduje čas a profesionalita zásahu. V blízkosti Jaderné elektrárny Dukovany, kde jednotka podnikových hasičů sídlí, a díky své blízkosti je povolávána k zásahům v jejím okolí, je hned několik vodních nádrží, u kterých může být jejich spolupráce vyžádána hasiči z kraje Vysočina. Vedle rozlehlých vodních nádrží Dalešice a Mohelno se jedná i o menší rybníky a vodní nádrže.

Vyproštění tonoucího z ledové tříště anebo z ledového propadliště je technicky velmi náročné. „Jeden ze záchranářů se pomocí žebříku dostane k tonoucí osobě a další záchranáři zůstanou na břehu u lana. Záchranáři poté vytahují tonoucího figuranta z vody a transportují ho na břeh. I pod zasahujícím hasičem hrozí prolomení ledu, a proto musí při pohybu po zamrzlé vodní ploše rozložit své těžiště položením na led a dbát co největší opatrnosti,“ popisuje správný postup velitel cvičícího družstva Radek Kubíček.

Minimální bezpečná síla ledu by měla být 10 cm a v takovém případě má led namodralou barvu. Ledová vrstva bývá vlivem nestejnoměrně proudící vody a kolísáním hladiny pod ledem v některých místech zeslabena a hrozí tak prolomení ledu i při mírném zatížení. Lidé by se proto neměli po zamrzlých hladinách nikdy pohybovat sami.

Zdroj: aktualita z JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany