Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Dukovany nabízí virtuální prohlídky s výkladem průvodkyň infocentra.

Dukovany nabízí virtuální prohlídky s výkladem průvodkyň infocentra.

27.11.2020

Elektrárny Skupiny ČEZ se znovu otevírají školám. Prohlédnout si vodní turbínu, rozhlédnout se z vršku větrné elektrárny, to vše je možné.

Výroba energie, rozdíly mezi elektrárnami i obecný přehled o energetice. Takový je obsah speciálně připravených virtuálních exkurzí do útrob různých typů provozů společnosti ČEZ. Odborníci z informačních center je připravili na míru školám, aby učitelům a profesorům pomohli v době, kdy skutečné exkurze nejsou možné a výuka velkých skupin dál probíhá distanční formou. Exkurze jsou samozřejmě zdarma.

Nahlédnout do reaktoru, prohlédnout si turbínu, rozhlédnout z vršku chladicí věže nebo větrné elektrárny. To všechno je možné během unikátních virtuálních prohlídek infocenter společnosti ČEZ. Ty jsou v první fázi určené 2. stupni základních škol a středním školám. Trvají jednu vyučovací hodinu a jsou optimalizované pro vzdálený přístup skupin žáků. Na základě dohody s vyučujícím je povede vždy zkušená průvodkyně nebo průvodce.

„Ročně do našich infocenter v celé České republice dorazí přes 240 tisíc lidí, což letos samozřejmě možné není. Ale máme unikátní počítačové modely elektráren a skvělé odborné průvodce, kterým se po návštěvnících stýská. Proto jsme se rozhodli, že žáky a studenty elektrárnami provedeme alespoň virtuálně a zároveň pomůžeme školám, které se potýkají s rozdělením výuky,“ vysvětluje vedoucí infocenter Skupiny ČEZ Kateřina Bartůšková.

V případě zájmu stačí jen kontaktovat průvodce na stránkách https://www.cez.cz/elektrizujici-hodina-fyziky a získat termín virtuální prohlídky. Ta je vždy řízená zkušenou průvodkyní či průvodcem. Účastníkům vysvětlí nejen způsob výroby, ale vezme je přímo do provozu, včetně míst, do kterých se například ani sami zaměstnanci za běžného provozu nedostanou.

„Rok co rok touto dobou máme infocentrum plně obsazené žáky a studenty základních a středních škol. Letošní rok je však jiný a současná situace nám zatím nedovoluje, abychom mohli navázat na tuto tradici. Rádi bychom proto nabídli učitelům a jejich žákům možnost komentované online prohlídky naší elektrárny, při které budou moci navštívit prostory, které pro ně zůstávají běžně nepřístupné. Věříme, že se online prohlídka bude líbit a jakmile to situace dovolí, tak je opět rádi přivítáme v našem infocentru,“ říká za dukovanskou elektrárnu její ředitel, Roman Havlín.

Elektrárna Dukovany se studentům otevřela už od středy 25. listopadu. Kromě Dukovan má virtuální prohlídky připravené také Jaderná elektrárna Temelín, hradecká vodní elektrárna Hučák, která nabídne přehled obnovitelných zdrojů energie, a princip výroby energie v nejmodernější uhelné elektrárně si žáci osvojí v Ledvicích. Možnost řízených virtuálních prohlídek elektráren zatím platí po dobu ochranných opatření souvisejících s pandemií koronaviru.

Zbrusu nové virtuální prohlídky provozů doplňují pestrou nabídku vzdělávacích aktivit, které Skupina ČEZ nabízí dětem i učitelům navzdory epidemii. V on-line prostředí například pokračují interaktivní besedy Energie – budoucnost lidstva, v plném proudu je oblíbená fyzikální soutěž Vím proč o 200 000 korun i řada menších soutěží pro všechny věkové kategorie na vzdělávacím portálu www.světenergie.cz. Zároveň Nadace ČEZ podporuje neziskové organizace, které zajišťují výpočetní techniku pro děti ze sociálně znevýhodněných rodin.

Zdroj: Aktualita z JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany