Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Dukovany zblízka - exkurze pro obyvatele z okolních obcí JE Dukovany

Dukovany zblízka - exkurze pro obyvatele z okolních obcí JE Dukovany

4.7.2022

Mimořádná příležitost podívat se za ochranou betonovou zeď Jaderné elektrárny Dukovany nebo do skladu použitého paliva, který je jedním z několika přísně střežených objektů – to bylo lákavou částí programu speciálních exkurzí DUKOVANY ZBLÍZKA pro obyvatele obcí z blízkého okolí Jaderné elektrárny Dukovany.

Každé květnové a červnové sobotní a nedělní dopoledne se do elektrárny sjížděly skupiny obyvatel, často i ve větších rodinných uskupeních, kteří využili možnost podívat se nejen do zdejšího informačního centra, ale v doprovodu průvodkyň a ostrahy také do střeženého prostoru elektrárny. Autobus, který poskytla elektrárna, je přivezl z domova až do Dukovan a nazpět, ale také je provezl střeženým prostorem. Trasa vedla kolem speciálního seizmicky odolného dieselgenerátoru, dále pak kolem nových ventilátorových chladicích věží až ke skladu s kontejnery s použitým palivem. „U skladu mohli návštěvníci vystoupit z autobusu, podívat se přímo dovnitř a na vlastní oči se přesvědčit v čem a jak se takové palivo skladuje,“ přiblížil část prohlídky Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Závěr byl věnován 6 km projížďce okolo elektrárny, při které zájemci navštívili největší jadernou vinici a místo výstavby nového jaderného zdroje. I přes skutečnost, že účastníci exkurzí žijí v okolí elektrárny celý život, byla to pro řadu z nich úplně první návštěva. V rámci 16 mimořádných exkurzí tak elektrárnu navštívilo přes 640 zájemců s věkovým rozpětím 15 až 90 let z měst a obcí z okolí. Námět na vytvoření speciálních tříhodinových prohlídek pro obyvatele z blízkého okolí elektrárny vzešel na základě zájmu zastupitelů obcí a měst, kteří se prohlídek účastnili před dvěma lety.

Zdroj: TZ ČEZ - JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany