Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Energetické Třebíčsko jednalo se starosty z Temelínska

Energetické Třebíčsko jednalo se starosty z Temelínska

21.1.2015

V úterý 13. ledna navštívil předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš, starosta Dukovan Miroslav Křišťál a předsedkyně Ekoregionu 5 Petra Jílková starosty z okolí Temelína. Jednání se účastnil starosta Temelína Petr Macháček, starosta Týna nad Vltavou Milan Šnorek a starosta Olešníka Jaroslav Pavlica.

Vítězslav Jonáš starostům představil aktivity Energetického Třebíčska, které se už dva roky snaží, aby byl slyšet hlas regionu o podpoře výstavby pátého bloku v Dukovanech. „Důležitá je spolupráce obou lokalit, Dukovanska i Temelínska. Když zanikne jedna jaderná lokalita, bude to velká ztráta pro celou republiku,“ zdůraznil starosta Dukovan Křišťál. „Obě lokality mají společný zájem v zachování a rozvoji jaderné energetiky v České republice,“ prohlásil starosta Šnorek.  Jednání se neslo ve velmi příjemné a vstřícné atmosféře. „Dohodli jsme se, že je nutné, aby vláda co nejdříve rozhodla o budoucnosti jaderné energetiky. Došli jsme ke shodě, že pro obě lokality je důležité, aby nedošlo k ohrožení Dukovanska i Temelínska z pohledu ekonomického i sociálního,“ shrnul Jonáš.  Starostové se shodli na společném postupu vůči vládě ČR ohledně výstavby nových zdrojů v Temelíně a Dukovanech.

Ve třinácti kilometrové havarijní zóně Jaderné elektrárny Temelín se nachází 32 obcí, což je zhruba 45 tisíc obyvatel.  Ve dvacetikilometrovém pásmu havarijní zóně Jaderné elektrárny Dukovany se nachází sto dvacet osm obcí plus šest obcí v nejbližším pětikilometrovém pásmu. Celkem se jedná o téměř sto tisíc obyvatel.

Zdroj: Energetické Třebíčsko, Eva Fruhwirtová

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany