Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Filmy, prohlídky, sjíždění řeky i prázdninová soutěž, to vše nabídne Přečerpávací vodní elektárna Dalešice během léta

Filmy, prohlídky, sjíždění řeky i prázdninová soutěž, to vše nabídne Přečerpávací vodní elektárna Dalešice během léta

18.6.2019

Vodní elektrárny jsou nejen unikátní technická díla a krajinotvorné prvky, ale také místa, kde se rodí ekologická energie. PVE Dalešice letos také nabízí spoustu letních zážitků. Už od neděle 23.6. energetici z elektrárny Dalešice nabídnou projekci českých filmů v unikátním prostředí pod největší funkční sypanou hrází v Evropě a v průběhu prázdnin i prohlídky elektrárny a možnost zapojit se do soutěže Skupiny ČEZ o zajímavé ceny.

Vodní dílo Dalešice bylo vybudováno jako zásobárna vody pro nedalekou Jadernou elektrárnu Dukovany. Dnes roste její význam také při regulaci energetických špiček přenosové soustavy a místní krajině prospívá díky regulaci průtoku v řece Jihlavě jako zásobárna vody pro období sucha a jako zádržný systém při povodních a také k rekreaci. „Letos poprvé budou mít návštěvníci možnost prožít filmové zážitky přímo u elektrárny, kde budeme od neděle 23.6. do středy 26.6. ve spolupráci s Kinematografem bratří Čadíků promítat filmy Hastrman, Chata na Prodej, Špunti na vodě i cestopis Trabantem tam a zase zpátky.“ uvedl Tomáš Došek, vedoucí provozu PVE Dalešice.  Více na www.cez.cz/dalesice

V průběhu celých prázdnin se můžete schladit v útrobách vodní elektrárny, která je za pouhých 60 sekund schopna dodávat až 480 MWh elektřiny. A můžete odhalit i tajemství dalších jedenácti vybraných hydroelektráren Skupiny ČEZ https://www.cez.cz/cs/leto-krajinou-skupiny-cez/ a zapojit se do letní soutěže o zajímavé ceny. Jak na to? Stačí navštívit minimálně aspoň šest z nich a otisknout do herní karty razítko z Infocenter elektráren nebo opsat kód z plakátů umístěných u vstupů do všech elektráren.

Nekorunovanou královnou mezi vodními elektrárnami je jeden z „divů“ České republiky – Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně na hřebenech Jeseníků. Své kouzlo mají ale i malá vodní elektrárna Hučák a královéhradecké Infocentrum umístěné v secesní budově, Pastviny, elektrárna pod pohádkovou přehradou Les Království, Spálov, Vydra a Čeňkova Pila, Želina, Lipno, Orlík, Štěchovice, Přelouč a Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice.

Infocentra Dalešice a Dukovany ročně navštíví přes 46 tisíc návštěvníků z České republiky i ze zahraničí. Právě prázdniny jsou příležitostí pro turisty, kteří zde tráví svoji dovolenou nebo jen projíždí na kole. V létě to v regionu JE Dukovany žije. Přehled akcí a zábavy najdete na www.cez.cz/dukovany.

Zdroj: Aktualita z JE Dukovany

Soubory ke stažení

Letní kino - PVE Dalešice - program promítaných filmů

 

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany