Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Hasiči z Vysočiny si vyzkouší elektromobil

Hasiči z Vysočiny si vyzkouší elektromobil

2.10.2015

Zaměstnanci Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina z Jihlavy budou jezdit dva týdny elektromobilem. Vůz náměstkovi pro úsek IZS a operačního řízení Liboru Hanuškovi z krajského ředitelství předal vedoucí útvaru komunikace a tiskový mluvčí JE Dukovany Jiří Bezděk.

„Elektromobily se stávají čím dál více rozšířeným dopravním prostředkem, proto jsme uvítali možnost seznámit se s elektromobilem podrobněji. Na našich územních odborech kraje Vysočina, využijeme elektromobil především pro odbornou přípravu jednotek s ohledem na zásah při dopravní nehodě. Takto budou zatím seznámeny jednotky HZS kraje územních odborů Třebíč, Žďár nad Sázavou a Havlíčkův Brod. Územní odbory Jihlava a Pelhřimov, včetně krajského ředitelství se díky úzké spolupráci se společností ČEZ seznámí s elektromobilem v jarních měsících 2016,“ řekl při předávání vozu náměstek pro IZS plk. Libor Hanuška.

Do projektu Elektromobilita ČEZ z řad institucí a ministerstev se již zapojily například také Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo dopravy a Ministerstvo práce a sociálních věcí. V kategorii územních celků jde například o Ústecký kraj, Liberecký kraj a o Moravskoslezský kraj.

„S hasičskými záchrannými sbory z Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje úzce spolupracujeme, zejména při nácvicích a cvičeních jak v požární ochraně tak havarijní připravenosti“ uvedl manažer útvaru požární ochrany a havarijní připravenosti ČEZ Ivo Novotný.

Dukovanská elektrárna využívá elektromobily od roku 2011. Od letošního července je to nově Volkswagen e-up! s dojezdem až 160 km na jedno nabití. Zatím se s ním mohli seznámit návštěvníci festivalů a akcí v regionu elektrárny. „Snažíme se o propagaci elektromobility a hasiči mohou jít příkladem i dalším subjektům z oblasti státní správy, které třeba o koupi elektromobilu uvažují. V Dukovanech máme s tímto druhem dopravy dlouholeté dobré zkušenosti. Že je popularita elektromobilů stále větší, o tom svědčí i neustále obsazená dobíjecí stanice před infocentrem v Dukovanech,“ říká Jiří Bezděk.

Dvojnásobek elektromobilů, desítky dobíjecích stanic

V celé České republice v současnosti jezdí více než 700 elektromobilů, poslední tři čtvrtletí s více než čtyřmi stovkami nově registrovaných elektromobilů však signalizují další mohutný rozvoj celého odvětví. Letos se totiž očekává více než dvojnásobné meziroční zvýšení počtu nově registrovaných elektromobilů. Koncem letošního roku tak odhady počítají s prolomením hranice 1 000 elektromobilů na českých silnicích. Elektromobily tak v ČR přestávají být atrakcí z kategorie technických zajímavostí a stávají se běžnou součástí zejména městského provozu.

Podle výsledků analýzy společnosti Roland Berger se elektromobilita stává na evropské úrovni prioritou. Ve finále tento typ pohonu rychle dosáhne podílu 20 % na celkovém prodeji osobních vozidel a lehkých užitkových vozů. To by mělo znamenat prodej asi 50 tisíc aut ročně.

V současnosti tvoří vozový park projektu Elektromobilita ČEZ nebo jeho partnerů čtyřicítka aut na elektrický pohon. Elektromobilita ČEZ také provozuje v České republice 51 veřejných dobíjecích stanic, z toho 9 je rychlých. Aktuální mapa dobíjecích stanic a podrobnější informace jsou k dispozici na www.elektromobilita.cz. Partnery projektu jsou automobilky, obchodní centra, komerční subjekty či radnice po celé České republice.

 

Zdroj: TZ JE Dukovany, Ing. Jiří Bezděk, tiskový mluvčí ČEZ, a. s., Jaderná elektrárna Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany